• Blaja
  • Archiv
  • Převodník IBHNet Simatic S7 - PPI/MPI/Profibus na Ethernet ve Stepu7

Převodník IBHNet Simatic S7 - PPI/MPI/Profibus na Ethernet ve Stepu7

  • sobota, 10 prosinec 2005 03:00

 Logo software Převodník IBHNet Simatic S7 - PPI/MPI/Profibus na Ethernet ve Stepu7.

Připojení Step7 na PLC Simatic S7-200/300/400 přes CP5512 je jasné, ale přes obyčejný síťový kabel s převodníkem to je teprve paráda. Protože mě firma Kontron Czech ochotně tento produkt půjčila na pár dní k vyzkoušení, přečtěte si podrobně o co vůbec jde. V balíku byl ještě jejich OPC server verze 1.0 a 2.0 a SCADA klient Aspic ve verzi 3.30.
Obojí jsem taky zkusil, včetně dalšího klienta Reliance, viz odkazy na stránce software.

Celý převodník je implementován do standardního konektoru s cca 2-metrovým kabelem ukončeným klasickým RJ45 síťovým konektorem.2kB To je jen polovina věci, druhá je driver bez kterého samozřejmě nic nejede. Jeho instalace je ale jednoduchá a rychlá, bez jakýchkoliv potíží. 10kB

Přesně podle očekávání do Stepu7 v "Set PG/PC Interface" přibyly tři další možnosti k nástroji IBHNet. Taky v menu Programy se objeví složka IBHNet, kde se posléze nastaví vše potřebné.

1kB

9kB

Po spuštění síťového nastavení si vytvoříte spojení na PLC. Já jsem aktivně udělal tři, na S7-200, S7-300 a Profibus. Ovšem stačí bohatě jedno, neboť a to je důležité si uvědomit, se veškeré nastavení zapisuje a ukládá do převodníku.

Ve Stepu7 musíme potom přes "Properties..." přiřadit nastavení IBHNet. To není ale žádný problém.

1kB

7kB

Protože se jedná o síťový nástroj, má tento převodník vlastní IP adresu, konfigurovatelnou v hlavním, nejdůležitějším menu.

Tato se zapisuje s dalším nastavením do převodníku. Ponechal jsem základní která je nastavena od výrobce, ale není problém toto změnit. Vyzkoušel jsem MPI spojení, a Profibus na 1,5Mbitech a pak taky 12Mbitech. Vše chodilo okamžitě bez potíží.
Výtečná je možnost jednoduše aktualizovat firmware v převodníku. Funguje to na jedno kliknutí. Jak je vidět, nebyl rozdíl firmware mezi převodníkem a driverem v PC.

Jakékoliv změny je nutno potvrdit stisknutím "Save permanently", poté se nastavení uloží do převodníku.

Ještě je nutno si nastavit podobnou adresu ve Vašem síťovém připojení TCP/IP, což zde ale nemusím rozvádět. Jakmile totiž připojíte PLC, okamžitě sa aktivuje sí´tové připojení na převodník. Běží to automaticky, není třeba se o nic starat.

9,5kB

Pak to vše funguje na lokální síti bez jakýchkoliv potíží.

Takhle si to najde samo celý převodník včetně síťového nastevení.

8,5kB

No a on-line režim ve Stepu 7 běhá na Profibusu 12Mbitech jako po másle.

Kolega pro mě vyzkoušel i spojení s WinCC přes podnikovu síť, kdy byl převodník připojen do síťového hubu a jelo to bez problémů. Jen se ve WinCC nastaví přímé MPI spojení, viz "Set PG/PC Interface".

5,5kB

Závěr : výhody tohoto nástroje za cca 400,-EUR jsou zřejmé. Není třeba CP5512 ani komunikační procesor, zapojí se to do síťové katry nejen na notebook, ale i do stolního PC a ještě si při objednání vyberete variantu "do hubu"

  32kB

  a nebo "kříženou" přímo do PC. Já jsem měl do hubu a udělal jsem si krátkou kříženou propojku, viz. obr. vpravo. Nezkoušel jsem spojení PPI na S7-200, neboť když ostatní jelo perfektně, není důvod tomu nevěřit. Rozhodně lepší varianta, než jakékoliv USB/sériové převodníky se kterými jsou jen potíže.
Připojení na PLC bez komunikačního procesoru přes Wi-Fi hub je už potom pohoda. Tuhletu variantu jsem nechal na vyzkoušení kolegům ze servisu, ale nevidím důvod proč by to nefungovalo.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209