Systém bezpečnostních modulů UE410

  • úterý, 07 červen 2011 04:00

Logo pohon Systém bezpečnostních modulů UE410.

Modulový systém SICK UE410 umožňuje nejen připojení veškerých bezpečnostních prvků, tedy ovladačů, závor, koncových spínačů, atd. ale také výstupních členů, takže si sestavu sestavíte a nakonfigurujete přesně podle skutečné aplikace.

Nastavitelný modulární bezpečnostní systém bez akčního software, ale s konfigurační pomůckou. Jak asi něco takového funguje? Vyzkoušíme a uvidíme, je to jako v té pohádce o Chytré horákyni, ani bosá ani obutá, ani nahá ani oblečená, ovšem v dobrém slova smyslu.


Dva bezpečnostní moduly, jeden jako master a umožní připojení dalších modulů až do velké sestavy podle skutečné konfigurace v maximálně flexibilní sestavě pro bezpečnostní aplikace.

Systém je možné použít pro bezpečnostní kategorii 4 dle EN954-1 respektive SIL3 dle IEC61508. Nouzové zastavení zvládá pro kategorii 0 a 1.

Technické a safe parametry viz. odkaz na konci článku.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


 

Jeden modul jako interface a ostatní se za něj připojí jednoduše nacvaknutím, vše na DIN lištu. Veškerá konfigurace se nastaví pomocí otočných přepínačů na jednotlivých modulech. 

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Pro spojení interní sběrnice modulů slouží v dolní části deseti pólový konektor. Nemá žádný zámek proto lze moduly jednoduše tahem rozpojit.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 

 

Celá sestava pak vypadá takhle, hlavní modul tady máme doplněný o další výstupy například pro realizaci dvojitého vypínání ventilů v nejvyšší bezpečnostní kategorii bez dalších stykačů.

Jak ale nastavit otočné přepínače a zapsat nastavení do modulu, aby se choval tak jak má? Přesně pro to je určen softwarový nástroj Flexi Classic Konfigurátor a červené tlačítko ENTER na hlavním modulu.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 

 

Software Flexi Classic Konfigurátor se nijak neinstaluje, stačí spustit jeden exe soubor v libovolném adresáři, složce. K dispozici jej máte samozřejmě zdarma. 

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Celý konfigurátor slouží pro nastavení a správné zapojení modulů v sestavě. Výsledek se nikde nenahrává ani nekopíruje. Software sám ukáže správné nastavení otočných přepínačů a následně stačí při zapnutí napájení držet ENTER buton na interface modulu stisknutý a jakmile začne blikat červená LED tak jej pustit. Tím se konfigurace zapíše do modulů a celá sestava funguje jak má. Je to první moment možná trochu nepochopitelné, ale funguje to bezvadně.

Na vstupy můžeme připojit všechny možné i nemožné typy bezpečnostních prvků.

 Modulový bezpečnostní systém SICK UE410


Jednoduše je přetáhneme myší k patřičným vstupům jednotlivých modulů.

Pozor: všechny vstupy i nepoužité musí být zapojeny, takže prakticky vznikne při pokusném zapojení hezké "muchlano", jak uvidíme v závěru.  

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Každý typ bezpečnostního prvku je ještě rozdělen do detailních typů, viz. příklad bezpečnostního zámku. Samotných modulů Flexi Classic máme k dispozici velké množství, takže sestavíme opravdu konfiguraci jakou potřebujeme.

Pokud si to vyzkoušíte bude Vám jasné, že konfigurátor má smysl, neboť nastavení všech přepínačů pro složitější aplikace těžko uhodnete. 

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Flexi Classic Konfigurátor nabízí i zobrazení podle skutečného vnitřního zapojení modulů, aby si každý dokázal představit správnou funkci celé sestavy.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Pokud potřebujeme i manuální reset modulu, vybereme si jej z nabídky pro patřičný vstup.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Pokud máme vše hotovo, konfigurátor nám ukáže i správné a celkové zapojení celé sestavy. Můžu potvrdit že to opravdu funguje, pokud nebudete zapojení respektovat, moduly nebudou pracovat správně.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Protože všechny vstupy musí být zapojeny, zkušební modul připomínal i pro jen jeden ovladač drátovou chobotnici.

Modulový bezpečnostní systém SICK UE410 


Video ukázka startu a funkce SICK modulu UE410 MU3T5.

 

Safe modul UE410.


Závěr: 

Tohle není vůbec špatná varianta, pokud nechcete investovat prostředky do kompletního programovatelného bezpečnostního systému. Dokonce je použitelný i jeden modul, cena totiž není nikterak vysoká proti klasickým jednoúčelovým bezpečnostním modulům.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Technické parametry UE410: http://www.sick-automation.ru/images/File/pdf/DIV02/Flexi_classic.pdf 

Bezpečnostní produkty SICK: http://www.sick.com/group/EN/home/products/product_portfolio/safe_control_solutions/Pages/safety_controllers.aspx

Portfolio produktů SICK: http://www.sick.com/group/EN/home/products/product_portfolio/Pages/product_portfolio.aspx 

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209