• Blaja
  • Archiv
  • Vizualizační software Microcomputing pro Simatic S7-200

Vizualizační software Microcomputing pro Simatic S7-200

  • neděle, 14 březen 2004 20:51

Logo Scada Vizualizační software Microcomputing pro Simatic S7-200.

Vyzkoušel jsem tento velmi jednoduchý a přitom účiný nástroj ve skutečné aplikaci. Opravdu není moc znám, proto několik postřehů najdete níže. Po instalaci jej nenajdete pod Microcomputing, ale PC based control.
1,7kB

Nainstaloval jsem si poslední verzi, samozřejmě potřebujete autorizaci, ale i bez ní to jede, jen se program občas přeruší a musíte jej odklinknout.
Cena za licenci pro tuším dva S7-200 je cca 195 EUR, a pro pět S7-200 je to o stovku dražší. Zznamená to že na jednu linku z PC, připojíte max. 2 nebo 5 PLC S7-200 (obj.č. pro 5 PLC je 6ES78102MU000YX0).
3,2kB

Nejdříve spusťte "MicroComputing Configuration" a v záložce Connection spusťte známé "Setting PG/PC interface". Spojení je možné opravdu jen s PLC řady S7-200 3,5kB

Pro Computing nastavte co máte k dispozici, já jsem vyzkoušel variantu CP5511 s Profibus (měl jsem profibus modul EM277 pro S7-200, viz níže) a taky PPI. Vše fungovalo na první pokus, Profibusem na 1,5Mbit a PPI na 185kBit. 7,6kB

Poté již v "MicroComputing SoftContainer" vytvořte obrazovku dla vlastního gusta. V ukázce z mé aplikace je v podstatě nejdůležitější ten "kontejner" vlevo (PLC se dvěma šipkami), ostatní si můžete měnit jak potřebujete. Červenou LED-ku jsem si udělal, protože předdefinované prvky z knihovny se mě vůbec nelíbily.
Můžete ovšem vkládat jen "button", "text", "slider" a "číslo". Všechny objekty můžou být "read", "read/write", dokonce při správném nastavení zobrazíte 16-bit proměnou s desetinou čárkou.
8kB

Pod tímto objektem se skrývá nastavení spojení s PLC. Control engine s bus adresou PLC (další PLCmá samozřejmě svůj objekt s jinou adresou).
Tady se skývá menší úskalí. Nesmíte přepsat "PC name" na něco přívětivějšího jinak dopadnete jako já, s názvem PC1 nebo Notebook, spojení nefungovalo. Musí zůstat <local>. A pod "wcS7=2" je ukrytá adresa PLC, takže máte-li PLC s jinou adresou, změnit ZDE!
4,7kB

A tady již přiřadíme jednotlivým objektům "adresy" v PLC. Můžeme samozřejmě přiřadit všechny známé druhy proměných (V, VW, Inputs, Outputs,...) 7,5kB

To je vše, spustíme režim RUN (klávesa F5) a sledujeme jak to vše krásně bliká a ukazuje.
Ovšem to hlavní je, že můžeme přistoupit na objekty z jiných aplikacích vytvořených např. ve Visual basicu, C+ atp. To je ovšem už jiná kapitola, která je poměrně slušně popsána v manuálu, který se rozbalí při instalaci produktu.


A takhle jsem zkoušel zatím na na stole.

Sestava Simatic S7-200 CPU224, zcela vpravo je Profibusový modul EM277

Na OP7 se zadávaly stojní data.

Měřila se i poloha, kde IRC byl skutečný pro aplikaci a jen pohon byl nahražen obyčejným DC motorkem na 24V.

Na vyzkoučení a nastavení rychlého čítače v PLC to perfektně vyhovovalo.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209