• Blaja
  • MaR
  • SmartBridge interface pro nastavení snímačů přes mobilní zařízení

SmartBridge interface pro nastavení snímačů přes mobilní zařízení

  • neděle, 14 květen 2017 15:46

Pepperl+Fuch SmartBridge interface je hardwarové rozhraní IO-Link/Bluetooth a aplikace SmartBridge pro mobilní zařízení. Připojí se do IO-Link obvodu snímače a podporuje zobrazení všech informací o zařízení plus parametrizaci senzorů a akčních členů kompatibilních s IO-Link. Tak se společně podíváme, jak to funguje.


SmartBridge interface není větší než krabička na mýdlo, ve firemních barvách Pepperl+Fuchs. Z každé strany pětipinový konektor, zásuvka a vidlice, pro připojení IO-Link senzoru a nadřazeného zařízení. Interface se tedy připojí do obvodu k senzoru nebo zařízení a pomocí mobilní aplikace se nastaví parametry, analyzují chyby, nebo jen sledujeme hodnoty ze snímače. Není nutný žádný další IO-Link master nebo podobné zařízení.
Možný je i záznam dat na paměťovou kartu, tomu se ale budeme věnovat v samostatném článku.

smartbridge 01


Správné označení SmartBridge a hlavně na spodní straně jméno interface s šestimístným klíčem, bez kterého není možné se na SmartBridge připojit.

smartbridge 02


Zbývá nějaký IO-Link senzor, po ruce byl tento laserový pro měření vzdálenosti 40 až 100 mm. Sledování senzorů třetích stran není zatím možné, SmartBridge podporuje jen Pepperl+Fuchs zařízení.

smartbridge 03


Takto nějak jsme jej zapojili do obvodu, abychom viděli, jak to zhruba měří a jak nastavení přes mobilní aplikaci a SmartBridge změní parametry snímače.

smartbridge 05


Zbývá se podívat trochu do manuálu, jak to celé funguje. SmartBridge může být zapojen a pracovat v těchto čtyřech režimech, záleží na skutečném zapojení v aplikaci. Pro nastavení snímače třeba na stole, vyhovuje první režim "Maste offline". Ostatní režimy využijeme při práci na stroji, kde je již zařízení s IO-Link komunikací připojeno.

smartbridge 07


Zapojení nelze pokazit, každý konektor je jiný, interface je přesně určen pro připojení do obvodů senzorů. Pod víčkem je ještě mini USB port a slot na MMC paměťovou kartu, o které bude řeč později.

smartbridge 08


Ještě je nezbytné instalovat na mobilní zařízení SmartBridge aplikaci, dostupná je pro Androidové stroje v GooglePlay a nebo IOS v AppStore. Vzhledem k použitému Bluetooth interface BT4.0, BT-LE pásmu 2402...2480 MHz nefunguje spojení na starších zařízeních. Na našem 4 roky starém tabletu jsme si ani neškrtli, ale s loňským mobilem fungovalo spojení stabilně a bez problémů.

smartbridge 10


Samotná aplikace v režimu offline umožní jen vyhledávání zařízení. Žádný jiný režim bez připojení na senzor není možný. Jestliže nezapomeneme zapnout Bluetooth, tak nám mobil ihned najde náš SmartBridge.

smartbridge 11


Systém SmartBridge vyžívá přísný bezpečnostní koncept pro zajištění bezpečnosti, bez znalosti autorizačního kódu se spojení nesestaví. Kód je k dispozici na spodní straně SmartBridge jako šestimístné číslo. Je také možné jej načíst přes QR čtečku.

smartbridge 12


Ještě nastavit kdo vlastně jsme, jestli jen pozorovatel, údržba, nebo specialista. Rozdíly mezi dvěma posledními nejsou markantní, ale nijak detailně jsme to neřešili. To je na Vás.

smartbridge 13


Hlavní monitorovací okno aplikace. Záleží na typu senzoru, pro jiné zařízení vše může vypadat jinak. Signalizace dvou výstupů, analogová hodnota vzdálenosti a jednoduchý graf měřené hodnoty.

smartbridge 14


Že se toho dá na senzoru sledovat a nastavovat opravdu hodně je patrné z menu aplikace. Na toto to vše ale je. Změna v nastavení se vždy projeví okamžitě, kromě změny režimu SmartBridge, tam je nutný restart.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smartbridge 15b


V menu interface settings se ukrývá kromě důležitých informací také nastavení režimu SmartBridge a aktuálního času.

smartbridge 16


Každý výstup má několik možností konfigurace, detaily v manuálu snímače. Zde vidíme, že máme nastaven režim "okno", neinvertovaný výstup a rozsah vzdálenosti detekovaného předmětu 50 až 70 mm, což znamená, že v tomto rozmezí bude výstup 1 sepnut. Vše se dá samozřejmě měnit a záleží na konkrétním připojeném zařízení. Je to přesně vidět na závěrečné videoukázce.

smartbridge 17


Takto už to maká online, v aplikaci je také přístupný údaj o skutečné vzdálenosti detekovaného předmětu, konkrétně 54,7 mm. Orientačně máme tento údaj i na metru u snímače, ale jen pro to, abychom věděli "kde jsme".
Klikněte na obrázek pro zvětšení

smartbridge 20b


Posunuli jsme detekovanou část trochu dále od snímače, a máme aktivní druhý výstup, také v režimu okno.

smartbridge 21


No a taky něco mezi tím, tedy ani jeden výstup není aktivní. Využití této funkce jistě každého ihned napadne.

smartbridge 22


Pro nastavení nebo sledování polohy je k dispozici také malý graf detekované vzdálenosti.

smartbridge 23


Indikaci připojeného mobilního zařízení signalizuje občasným probliknutím modrá LED dioda.

smartbridge 24


Volba režimu provozu SmartBridge podle jednoho z úvodních obrázků. Interface totiž musí umět hlavně připojení do stávajících obvodů snímačů a IO-Link zařízení, aby bylo možné upravit parametry, nebo zaznamenat průběh dat. Celý SmartBridge není jistě určen k trvalému připojení ke každému snímači, ale právě k rychlému nastavení nebo kontrole parametrů stávajících senzorů. Odpojí se konektor a do obvodu vloží SmartBridge.

smartbridge 13


Videoukázka naší práce se SmartBridge interface a mobilní aplikací.

https://www.youtube.com/watch?v=D_VprtXzcoA&feature=youtube


Závěr:

Aplikace SmartBridge nabízí přehledné a snadno využitelné uživatelské rozhraní pro periferie kompatibilní s IO-Link. Potřebné ovladače se nahrají automaticky, jakmile je nové zařízení detekováno. Pomocí těchto souborů ovladačů se funkce příslušné periferie zobrazí graficky a jako text v příslušném jazyce. Pak přijde na řadu velmi intuitivní ovládání a nastavení senzorů a akčních členů. Není potřeba žádný IO-Link Master a notebook, stačí tablet či mobil s SmartBridge aplikací. Interface by tedy neměl chybět nikde, kde se s IO-Link snímači Pepperl+Fuchs pracuje.
Rozhraní SmartBridge je vybaveno také vestavěným slotem pro karty microSD. Díky této funkci můžete procesní data zaznamenat na paměťovou kartu pro pozdější analýzu nahraných dat na počítači. O tom ale až v dalším článku.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Pepperl+Fuchs kontakt CZ.
Pepperl+Fuchs SmartBridge Interface, více zde.
Použitý snímač OMT100-R100-2EP-IO-V31L, detaily tady.
Aplikace SmartBridge pro zařízení s Android je zde.
Záznam procesních dat SmartBridge na paměťovou kartu je tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209