Start a výpadek jističe AC motoru 4 kW

  • neděle, 24 září 2023 15:09

Rozběh AC motoru do zatížení vyvolá mnohonásobně větší proudový náraz než je štítek motoru. Zkusíme to změřit klasickým mechanickým přístrojem a nastavit starý motorový jistič. To vše na staré hoblovačce.


AC motor pohonu válce hoblovačky. Ta vznikla ještě v době "hlubokého komunismu".

acmotorstart 01


Je to motor AP 122M-2s, tedy dvoupól s 2900 otáčkami a náhon na válec ještě do rychla. Z 8,1 A jmenovitého proudu bude při rozběhu mnohonásobně více.

acmotorstart 02


Klasická tepelná ochrana R100 nastavena na 10 A. Ta při rozběhu nevypne ani omylem.

acmotorstart 03


Hlavní motorový jistič 24,7 A. Tyto prvky už spousta z vás ani nepamatuje. :)

acmotorstart 04


Parametry jističe s motorovou charakteristikou, ta by odpovídala v současnosti charakteristice D. Koukněte na výpadky při přetížení, sedminásobek proudu 2 - 6 vteřin. Uvidíme i na videu jak to funguje.

acmotorstart 05


Teď nám jistič vypnul, stupnice 0 do 6, rozsah 120 A, násobitel 20x, tedy proud 25 x 20 = 50 A. A to je měřeno mechanickým přístrojem, elektronický klešťák, který změří třeba prvních 100 ms, by naměřit ještě více. Ale to nám stačí, je vidět že než se hoblovačka rozběhne, chvilku to trvá a proudu si to vezme až nad hlavu. Je potřeba s tím počítat.

acmotorstart 06


Koukněme na video, za jak dlouho nám jistič vypne a co s tím. One minute video.

https://www.youtube.com/watch?v=jSM6kQyOkJk&feature=youtube.


Jistič se dá rozdělat a změřit proud, při kterém cívka přitáhne a jistič vypne. Měřili jsme DC proudem což není relevantní k AC proudu motoru, ale to nám nevadilo, my jsme potřebovali jen hodnotu, abychom viděli, jak se změnila při nastavení. Cívka nám přitáhla při asi 1,6 A.

acmotorstart 07


Pak stačí jen posunout pružinu o jeden nebo dva zoubky a tím pádem bude potřeba větší proud na vybavení jističe. A ten kousek bude stačit na to, aby jistič rozběh udržel.

acmotorstart 08


Závěr:
Tyto zákonitosti platí pořád a rozběh motoru do zatížení je vždy něco trochu jiného. Tenkát nebyly žádné rozběhové moduly, které by mohly pomoci. A pokud nechcete nic rozdělávat, mnohdy postačí připojit zařízení přes delší prodlužovací kabel, který spolehlivě pomůže. :)

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209