Z jedné strany 9 pin CANON konektor z druhé pak USB. Takových převodníků je na trhu celá řada, ale jak si můžeme vyzkoušet, ne všechny fungují a ihned. Tento jsme koupili přesně takto, bez ničeho.
Windows 7 profi 64 bit. Po připojení do USB portu by se měl převodní automaticky přihlásit a nastavit jako COM port. Ovšem tento náš se objevil jen jako "Další zařízení" USB2.0-Ser! a s hlášením, že se nepodařilo nainstalovat správný ovladač, který je nejdůležitější věcí pro USB převodník.
Takže budeme muset najít nějaký ovladač, driver. Ideálně pro instalaci off-line, tedy bez připojení do internetu.
Pokud máme například další notebook s vyšším OS, tady Win10, zkusíme převodník tam a pokud se přihlásí a je vše OK, koukneme, jaký to driver potřebuje. USB-SERIAL CH340 jako COM3.
Jestliže předchozí radu přeskočíme tak musíme na internetu vyhledat driver. Tento funguje a je pro celou škálu operačních systémů 32/64 bit. Stáhnete si jej tady.
Celý driver tvoří tyhle soubory, trochu jiné jsou pro 32 bitovou verzi Windows.
Pak už stačí jen ve Správci zařízení přes pravé tlačítko myši nainstalovat ovladač, ale vybrat jej ručně ze souboru, žádné "internety".
A je to. Tady už si nastavíme i jiný COM port tak jak potřebujeme.
Ještě poznámka, některé software pro komunikaci umožňují nastavit COM port omezeně, tedy například jen do čísla 9 a podobně. Je potřeba si to ověřit a správně nastavit.
Na úplný závěr rozložení signálů RS232 na konektoru CANON 9.
Závěr:
Sériová komunikace není v žádném případě mrtvá, protokol Modbus RTU najdete ve spoustě zařízení, i jednodušší frekvenční měniče jej hojně využívají a tento protokol umí téměř každé PLC.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Kolik najdete existujících USB-RS232 převodníků, například zde.