• Blaja
  • PLC automaty
  • Otevřená platforma PLCnext, hardware, software, store, komunita, proficloud

Otevřená platforma PLCnext, hardware, software, store, komunita, proficloud

  • pondělí, 01 červen 2020 09:45

Otevřená PLCnext platforma od Phoenix Contact, co to vlastně je? Jedná se o nějaké PLC se softwarem, nebo je to něco atypického jen pro pár uživatelů? Nic takového. Jedná se o běžný PLC systém s vývojovým softwarem, HMI panely, s možností propojení s Cloudem a jako bonus možnost vlastní implementace vyšších programovacích jazyků. To vše si ukážeme v několika dalších článcích.


Na prvním místě je jasně hardware a to řady Axioline, bez kterého nic není. V tomto případě se jedná o dvě řady PLC v různých výkonových třídách od jednoduchých až po velké safety systémy.
Všechny CPU pro PLCnext najdete zde.

plcnext1 01


Sběrnice Ethernet podporuje přes Profinet připojení vzdálených vstupů a výstupů jak řady Axioline včetně modulů PROFIsafe, tak periferie jiných výrobců. Ty dostaneme instalací běžných gsd souborů do PLCnext stejně jako třeba do TIA Portal.
Seznam všech produktů PLCnext technologie je tady.

plcnext1 02


Samotný hardware k naprogramování potřebuje hlavně software, což je PLCNEXT ENGINEER. Ten obsahuje všechno nezbytné pro vývoj a programování samotné aplikace, dále pomocné funkce a jak bylo uvedeno v úvodu možnost implementace funkcí vytvořených v jiných nástrojích jako Eclipse, NodeRed a další.

plcnext1 03


PLCnext CPU využívají k vizualizaci HMI webové panely ve velikostní řadě 7 až 18". Podpora pro vytvoření HMI projektu a nahrání aplikace do panelu je implementována přímo v prostředí PLCNEXTENGINEER.

plcnext1 04


PLCnext využívá také možností cloudu a to nejen pro uložení vlastních dat ale také v mnohem širší oblasti. Spojuje uživatele PLCnext, umožňuje například ukládání jednotlivých funkcí vytvořených pro PLCnext, jejich výměnu nebo eventuální prodej.

plcnext1 05


Jako možnost nabízí PLCnext vložení části programu které jsou vytvořeny v jiných programových jazycích. Například NodeRed, Eclipse, Matlab, C++, Python a jiných. Podpora pro některé další je ve vývoji.
Tohle existuje opravdu jen jako možnost, klasičtí programátoři PLC vůbec nemusí tyto funkce využívat a naopak, komu je bližší práce v některém z podporovaných prostředí může jej používat dále.

plcnext1 06


Celá komunita uživatelů PLCnext je sdružena v PLCnext community tady, kde mají všichni možnost najít nejnovější informace, přečíst blogy dalších lidí, vyměnit si zkušenosti nebo přes FaQ najít odpovědi na vlastní otázky. Tuto komunitu najdete také na instagramu zde.

plcnext1 07


Ofiko video představení PLCnext v průmyslové automatizaci formou rozhovoru.

https://www.youtube.com/watch?v=A8cXKL_cJgk&feature=youtube


 Závěr:

Úvodní informace pro představu máme za sebou a příště se již vrhneme na praktické ukázky práce s PLCnext pěkně od začátku krok za krokem.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Phoenix Contact Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209