PSR-M-B3-XC-SDI8-SDO4-DO4-PI - Bezpečnostní modul 1337855. Plné označení, osm safe vstupů, čtyři výstupy a další čtyři volně programovatelné. Hlavní je ale přítomnost síťového konektoru, tedy i těchto síťových funkcí. Tyto dva RJ45 konektory fungují kromě jiného jako switch.
Zapojení modulu je vytištěno jak z boku modulu, tak i v manuálu. Je to celkem jasné, vše jak má být, jen připomínám, že i tento modul se dá rozšířit o další moduly jak I/O, tak analogové - článek zde, nebo pro hlídání pohybu - náš test tady.
Vlevo modul verze B2 vpravo B3. Kromě ethernetového rozhraní a dvojité šířky má verze B3 také již USB-C konektor. Ohledně USB driveru a programování přes USB koukněte na náš první článek zde.
Zapojili jsme si vše velmi jednoduše jen na ukázku ethernetového spojení, detailům jsme se věnovali v předchozích článcích, jejich seznam najdete tady.
První konfigurační software nyní ve verzi 1.9.1.1 který již umožní využívat a programovat všechny nové funkce bezpečnostního modulu.
I když se zdá že ethernetové připojení bude na prvním místě, v případě nového modulu musíme napoprvé použít USB spojení, neboť ethernetový port není v továrním nastavení nijak parametrizován. Proto si nastavíme přes síťové parametry základní údaje, jako IP adresu, masku a tak dále. Úplně stejně jako u jakéhokoliv síťového zařízení.
A stačí jen uloženou konfiguraci nahrát do modulu, klidně bez jakéhokoliv programu.
I když jsme připojeni přes USB vidíme nastavené síťové parametry modulu.
Připojíme modul do sítě a uvidíme.
Ve volbě připojení místo USB aktivujeme Network a počkáme až nám software najde modul na síti. A je to, nyní již všechno nastavení a programování pojedeme přes ethernet.
Že je síťové rozhraní velmi univerzální vidíme v případě jeho nastavení. Máme na výběr z těchto protokolů. Spojení a programování modulu s PROFINET a PLC Simatic S7 jsme si ukazovali v článku zde, jen PROFINET modul byl použit jako rozšiřující, ale jinak programování zůstalo stejné.
Spojení přes síť.
Elegantní a bez nutnosti USB kablíků a i na větší vzdálenost si modul na síti najdeme.
Bezpečnostní program je chráněn heslem jinak to nejde.
Úplně jednoduchá ukázka, aby nám modul nějak fungoval. Programování je jednoduché, trochu zkušený uživatel je zvládne za pár minut. Signalizace že modul běží, obvod nouzového zastavení s manuálním resetem, a na závěr kontrolní sepnutí výstupu na povel z tlačítka.
Klikněte na obrázek pro zvětšení
Asi prakticky takto.
Pro použití v programu máme k dispozici všechny běžné funkce. V programu funguje dobrá nápověda takže pokud si nejste jisti použitím stačí ji zobrazit přes kontextové menu klávesy F1.
Stejně funguje také on-line zobrazení programu.
A on-line tabulka všech proměnných použitých v programu.
Koukněte na krátké video, jak to funguje. One minute video.
Závěr:
Tento modul ve verzi B3 i v případě použití dalších rozšiřujících modulů mnohdy vhodně zastoupí bezpečnostní PLC, kde je nutný speciální safety software, samotné bezpečnostní PLC a podstatně větší znalosti programování.
U tohoto modulu máte software zdarma, síťové funkce aktivní v základním provedení a programování jednouchými grafickými funkcemi. Vše si vyzkoušíte a naprogramujete v klidu na stole.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Všechny výrobky od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.