• Blaja
  • PLC automaty
  • Výměnné IO moduly Smart Elements periferie Axioline na sběrnici Profinet

Výměnné IO moduly Smart Elements periferie Axioline na sběrnici Profinet

  • úterý, 04 únor 2020 15:47

Tyto nové malé IO moduly s příslušným SE adaptérem od Phoenix Contact, se jednoduše vloží do sestavy Axioline a připojí třeba k PLC Simatic. Ukážeme si prakticky o co jde.


Samotný modul vstupů, výstupů, analogů a dalších funkcí vypadá takto. Tohle jsou šestnácti bitové moduly vstupů a výstupů, tedy šestnáct vstupů/výstupů na jednom modulu velmi malého rozměru.

axl se 01


SE modul je určen pro instalaci do adaptéru a ten se připojí na DIN lištu do sestavy periferie Axioline. Oranžová západka slouží k zajištění a vytažení modulu.

axl se 02


Adaptéry jsou dostupné pro čtyři nebo šest modulů, jedná se vlastně o rozšíření samotné interní sběrnice, takže v případě, že je adaptér na posledním místě periferie, není nutné ani aby byl celý osazen, pokud dodržíme pořadí obsazení slotů.

axl se 03


Asi takto, v případě že jeden slot nemáme obsazen a je uprostřed sestavy, použijeme prázdný adaptér, což je ten modul vlevo dole.
Jak je vidět, tyto SE moduly lze bez problémů kombinovat v sestavě Axioline se standardními moduly, což je ten vpravo, nebo si můžete poskládat sestavu jen z těchto SE modulů. Výrazně to ušetří místo v rozvaděči nebo skřínkách periferií.

axl se 04


Každý adaptér má na sobě LED podle počtu slotů, a v případě vytažení modulu slouží k signalizaci.

axl se 05


Celá řada Phoenix Contact periferií Axioline je na obrázku, přidali jsme dva adaptéry SE4 a SE6 pro tyto SE (Smart Elements) moduly. V prvním řádku jsou PLC a couplery pro jednotlivé druhy sběrnice.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axl se 11b


Napájení je jednoduché, stačí propojit jednou +24V, vnitřní datová sběrnice adaptérem prochází.

axl se 13


Než se dopracujeme k připojení periferie a ovládání z PLC Simatic S7, je nezbytné jako obvykle do TIA Portal instalovat GSDML soubory. Phoenix Contact má vždy jeden soubor pro všechny moduly k patřičnému coupleru, liší se jen verzí vydání. Je to jasné a přehledné.

axl se 21


Profinet coupler nebo interface, je k dispozici v hardwarovém katalogu také v různých verzích, podle instalovaných konfiguračních souborů.

axl se 22


Samotný adaptér  SE4 (SE6) v konfiguraci není, je to opravdu jen rozšíření sběrnice. Proto pokud máme adaptér na konci sestavy a moduly osadíme podle pořadí, není nutné použít prázdný modul. My jej ale osadíme, abychom vyzkoušeli co a jak. Potom prázdný modul půjde do slotu 2.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axl se 23b


Za SE4 adaptér tedy za čtyři sloty jsme si osadili klasický Axioline modul analogových vstupů. Malé moduly SE máme 16x DI, prázdný slot, 16x DO 0,5A a 4x analogové vstupy 4-20mA.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

axl se 24b


Další SE6 adaptér můžeme a nemusíme do sestavy osadit, jak bylo uvedeno výše.

axl se 09


Zapojení analogového SE modulu „AXL SE AI4 I 4-20“ je k dispozici v manuálu, jedná se o jednoduchý modul pro připojení dvouvodičových analogových signálů, tedy je vidět že používá společný M signál a bude využívat multiplex. Rozlišení A/D převodníku 12 bitů, zobrazená hodnota je klasicky šestnáctibitová.

axl se 14


V parametrech analogového SE modulu „AXL SE AI4 I 4-20“ je možné nastavit zobrazení procesního kódu, když není dostupná analogová hodnota. To je velmi příjemná věc třeba pro méně zkušené programátory, není třeba nic zvlášť softwarově ošetřovat, stačí vyhodnotit hodnotu proměnné.

axl se 25


Totiž například tento jednoduchý modul má zobrazení proudu 4-20mA jako proměnnou 0-16000 (0-3E80h), nelze, na rozdíl od většího Axioline modulu, přepínat mezi tímto zobrazením a zobrazením S7-compatible. Což samozřejmě nevadí a místo toho máme k dispozici diagnostické kódy, z nichž užitečný je hlavně 8002h (8020h) který indikuje utržený vodič nebo odpojený snímač.

axl se 15


Ještě než si tohle vyzkoušíme online, nesmíme zapomenout přiřadit naší periferii Axioline na Profinet její jméno, viz poslední menu v nabídce.

axl se 26


Jednoduchá diagnostika, první kanál (IW52) s rozpojeným obvodem, další (IW54) také, ale ten nemá tuto diagnostiku aktivovanou.

axl se 27


Proud do analogového vstupu 21,4 mA, diagnostická hodnota bude 8001h.

axl se 08


Další standardní Axioline analogový modul, tento již má každý kanál oddělen proto ta propojka na nulový potenciál a rozlišení A/D převodníku již 16 bitů. Hodnota proudu je dostupná v IW84, viz předchozí obrázek VAT tabulky. Zkuste si spočítat velikost našeho odporu a proudu, který do vstupu teče, když 0-20mA odpovídá proměnné 0-30000. Jedná se o IB IL formát, pro S7-compatible by největší hodnota byla 27648.

axl se 06


Portfolio Axioline SE modulů Phoenix Contact nabízí širokou škálu funkcí, od Master IO-Link, digitálních a analogových vstupů a výstupů až po bezpečnostní a další funkční moduly. Žluté bezpečnostní moduly s protokolem PROFIsafe umožňují splnit nejvyšší bezpečnostní požadavky až k PL e a SIL 3.
Možnost připojení vodiče technologií push-in až do průřezu 1,5 mm s dutinkou zajišťuje minimální pokles napětí i při větší délce kabeláže.
Jednoduchá parametrizace umožňuje širokou škálu použití a snadné uvedení do provozu i méně zkušeným uživatelům.

axl se 07


Koukněte na krátké video z použití Axioline SE modulů.

https://www.youtube.com/watch?v=420z4Ml2Ym4&feature=youtube

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Support a soubory ke stažení pro Axioline SE najdete tady
Phoenix Conract Česká republika zde.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209