• Blaja
  • Různé
  • Digitální datový řetězec pro úsporu času a nákladů

Digitální datový řetězec pro úsporu času a nákladů

  • neděle, 21 květen 2023 20:01

Digitální a trvalý přístup k produktovým datům pro jednotlivé komponenty zařízení – to je základní myšlenka tzv. digitálního datového řetězce (DDC). Společnost Siemens je v oblasti mapování celého digitálního datového řetězce předním inovátorem.


Aktuálně totiž dodala divizi Crop Science společnosti Bayer několik převodníků tlaku SITRANS P320 se standardizovanými ID odkazy pro jedinečnou identifikaci objektu. Tímto způsobem bylo možné přenést související specifickou digitální dokumentaci v souladu s předpisem VDI 2770 přímo do ERP systému, který se ve společnosti Bayer používá.

ddc01


V procesních závodech se používají nejrůznější technické produkty, komponenty a vybavení. Pro jejich správné plánování, instalaci, zprovoznění, provoz, čištění, údržbu a servis po celou dobu životnosti jsou klíčové informace obsažené ve specifikacích výrobce. Tyto informace lze nyní standardizovaným způsobem přečíst v cloudu prostřednictvím digitálního datového řetězce a zpřístupnit je bez ohledu na lokalitu.
Za vznikem digitálního datového řetězce (Digital Data Chain, DDC) stojí konsorcium Digital Data Chain Consortium (DDCC), které od roku 2021 sdružuje přes 50 společností působících v procesním průmyslu. Jeho cílem je vytvořit standardy a platformy pro vzájemnou výměnu informací.

ddc03


Stačí naskenovat a všechny informace budou přeneseny do ERP systému. Konzistentnost dat v rámci digitálního datového řetězce zajistí tři technologie: automatická identifikace komponent zařízení (podle IEC 61406-1), digitální informace o výrobci (podle směrnice VDI 2770) pro standardizované poskytování dat a cloudová informační platforma (IEP – Information Exchange Platform). Minimální požadavky na globálně unikátní identifikaci fyzických objektů jsou uvedeny v mezinárodní normě IEC 61406-1.

ddc02


V souladu s touto normou dodává Siemens stále více přístrojů, které obsahují tento identifikační odkaz pro přístup do cloudu, jehož prostřednictvím jsou poskytovány informace o výrobku.
Kromě převodníku tlaku SITRANS P320 nabízí Siemens i další produkty kompatibilní s DDC, například modul digitálního výstupu DQ 16 pro řídicí systém SIMATIC S7-1500.

ddc04

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o.,Communications

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209