Pomocí lanovky se na hrad dopravuje voda nebo zásoby do místního kiosku, opačným směrem zase putují například fekálie z ekologických záchodů. Nahoru a dolů jezdí klidně i šestnáctkrát za den, přičemž nejtěžší náklad smí vážit bezmála půl tuny.
Automatizační systém lanové dráhy zajistila firma GearMe, která vsadila na osvědčené technologie Schneider Electric. Pro jeho řízení využila koncept Ecostruxure Machine, včetně řídicího systému Modicon M262 a frekvenčních měničů Altivar.
Jedním z klíčových požadavků bylo zamezit vstupu nepovolaným osobám. To zajistila chytrá čidla s bezpečnostními funkcemi. Lidé se totiž v lanovce za normálních okolností přepravovat nesmí, jedinou povolenou výjimkou je revizní technik, který do vozíků nasedá při pravidelných kontrolách.
Bezpečnost je prioritou. Pokud nepovolaná osoba vstoupí do chráněného prostoru lanovky, ultrazvukové bezpečnostní čidlo pošle signál do PLC a lanovka se okamžitě zastaví.
Výzvou při rekonstrukci byla otázka propojení komunikačních sběrnic mezi horní a dolní stanicí lanovky. Taková situace se běžně řeší natažením kabelu po zemi, zde to ale kvůli náročnému skalnatému terénu nebylo možné. Proto byl optický kabel „schován“ netradičně do nitra nosného lana, na kterém je lanovka umístěna.
Lanovky zajišťují zásobování Bezdězu už několik století. První improvizovaná lanovka se na hradě objevila v 17. století během stavby opevnění za Albrechta z Valdštejna. Tehdy se materiál údajně vyvážel po dřevěném žlabu taženém větrným kolem umístěným na vrcholu kopce. Dnes je Bezděz jedinou památkou v Česku, která se moderní lanovkou tohoto typu může pochlubit.
Hrad Bezděz patří k nejlépe zachovaným hradům ze třináctého století v Česku a letos slaví významné výročí – 760 let od svého založení. Mezi návštěvníky se historická pevnost dlouhodobě těší velké oblibě, každoročně na ni zavítají desetitisíce lidí.
Jaroslav Blažek
Doplňující odkazy k článku:
Zařízení nové generace s řešením Ecostruxure.
Schneider Electric CZ