Přepínače Industrial Ethernet pro PROFINET

  • pondělí, 08 květen 2017 08:19

Neřízené přepínače (unmanaged switches) Factoryline FL SWITCH SFN se standardním rozsahem funkcí umožňují rychlé a cenově výhodné rozšíření sítě Ethernet až na úroveň pole. Představíme si tyto nové typy přepínačů z portfolia Phoenix Contact, které optimalizují komunikaci PROFINET.

Pro přenosové technologie PROFINET byly zavedeny následující pojmy:
IRT (Isochronous real-time): Izochronní reálný čas pro cyklický přenos dat, který je základem pro synchronní aplikace.
RT (real-time): Reálný čas pro cyklický přenos dat.
NRT (Non real-time): Standardní komunikace pro acyklický přenos dat (např. TCP/IP, UDP/IP).


Ethernetové PROFINET přepínače řady Factoryline dodává výrobce Phoenix Contact ve dvou provedeních, pětiportovém a osmiportovém. Ostatní parametry a vlastnosti jsou shodné, samozřejmě kromě rozměrů, menší verze zabere na šířku 30 mm, větší 50 mm. Výška 130 a hloubka 100 mm je také shodná.

flswitch pn 01


Montáž na DIN lištu není nic neobvyklého, tento celokovový systém funguje perfektně, není nutná žádná abnormální síla pro montáž nebo demontáž, nic nikde nedrhne, hliníkový obal je kvalitní a dílenské zpracování na jedničku.

flswitch pn 02


Zkusme trochu teorie. Jednotlivé produkty pro PROFINET síť jsou zařazeny výrobcem do tzv. Conformance Class A až C, podle druhu PROFINET. Pro PROFINET IO a RT vyhovuje Class A (B), naopak pro PROFINET IRT, tedy Izochronní real-time musíme použít zařízení třídy C (Conformance Class C). Třídu shody každého zařízení je třeba určit již ve fázi návrhu sítě. Zajistíte tak, aby v daném zařízení PROFINET byla dostupná požadovaná funkcionalita.

flswitch pn 05


Phoenix Contact má své přepínače pro PROFINET řazeny do těchto tříd tak, aby pro každou aplikaci bylo možné zvolit odpovídající prvek, nejen z hlediska funkce. Switch třídy A nemusí správně pracovat na Real-time aplikacích, ale také z hlediska ceny. Pro PROFINET IO, tedy tam kde jsou použity jen běžné periferní jednotky, nebudeme kupovat switch třídy C, když nám bohatě vystačí třída A a podobně.

flswitch pn 06


FL SWITCH SFN 5TX-PN - objednací klíč 2891151 pětiportový a FL SWITCH SFN 8TX-PN - objednací klíč 2891018 osmiportový. Nebudeme vytvářet nic složitého, důležité jsou parametry deklarované výrobcem, jen si ověříme běžnou funkci, tak oba přepínače zapojíme, jak nás to napadne.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

flswitch pn 10b


Pětiportový přepínač má pátý port ze spodní strany, proto nebyl vidět na prvních obrázcích. Je to fajn nápad, mnohdy právě ten jeden port chybí a cenový skok na osmičkovou verzi je přece jen znatelný, zvlášť u jednodušších aplikací.

flswitch pn 11


Přepínač vyžaduje napájení 24 VDC (9 VDC ... 32 VDC), cca 90mA/140mA pro větší verzi. Zbývající svorky nezapojeny. Pracovní teplota v rozsahu 0°C ... 60°C.

flswitch pn 12


Phoenix Contact přepínače PROFINET třídy A jsou vybaveny unikátním filtrem Multicast k blokování PROFINET PTCP Delay Traffic a tím přispívají k stabilizaci PROFINET sítě. Multicast filtr blokuje PROFINET PTCP Delay Traffic tím, že filtruje rámy s MAC cílovými adresami v oblasti 01-80-C2-00-00-02 až 01-80-C2-00-00-0F. Filtr blokuje LLDP Traffic, protože PTCP Delays používají tytéž adresy MAC (01-80-C2-00-00-0E). Tolik praví ofiko Phoenix Contact.

flswitch pn 13


Každý RJ45 port disponuje lokální diagnostickou indikací LED a podporuje přenosovou rychlost 10/100 MBit/s s automatickým rozpoznáváním rychlosti. Automatické křížení je již standardem a usnadňuje instalaci a konstrukci.

flswitch pn 14


Vyhodnocováním zdrojových adres v datech se přepínač samostatně učí adresy koncových přístrojů připojených k portu. Přes příslušný port se přenášejí pouze pakety s neznámými adresami, se zdrojovou adresou tohoto portu nebo s adresou Multi/Broadcast v cílovém adresovém poli. Je možné uložení až 2048 MAC adres.

flswitch pn 20


Závěr:
Nic není tak jednoduché jak to vypadá. Osadíme-li do PROFINET sítě prvek - přepínač, který není certifikován pro danou třídu, může být celé zařízení funkční. Nikdo ale již nezaručí jeho spolehlivost z hlediska komunikace mezi jednotlivými účastníky PROFINET.

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Phoenix Contact hlavní stránka a kontakt zde.
Vše o komunikaci PROFINET od Phoenix Contact najdete tady.
Uvedený switch pěti portový, data zde, switch osmi portový, data tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209