• Blaja
  • Různé
  • Siemens na veletrhu VOD-KA představí digitalizaci vodárenství a čistírenství

Siemens na veletrhu VOD-KA představí digitalizaci vodárenství a čistírenství

  • středa, 15 květen 2019 10:20

Digitalizace ve vodárenství a čistírenství – pod tímto mottem Siemens představí na výstavě VODOVODY-KANALIZACE od 21. do 23. května v pražských Letňanech ukázku nejmodernějších systémů a digitálních řešení pro vodárenství a čistírenství.


Hlavním exponátem, na kterém bude společnost Siemens demonstrovat výhody sledování životního cyklu výrobku i výroby, je funkční model čerpací stanice doplněný o digitální dvojče celého zařízení V expozici č. 37 v hale 3. Model představuje typickou konfiguraci zařízení pro čerpání pitné nebo odpadní vody a ukazuje, jak může digitalizace zjednodušit a zrychlit řadu procesů a optimalizovat provoz. Na modelu bude současně představeno komplexní portfolio hardwaru a softwaru Siemens pro vodárenství a čistírenství – především nové hardwarové koncepty a průmyslové moduly pro systém řízení procesů Simatic PCS 7.

vodka 01


Hlavní roli v digitalizaci vodárenství hraje digitální dvojče závodu. Softwarová platforma COMOS umožňuje všem uživatelům přístup do průběžně aktualizované databáze a zajištuje konzistentní management dat. Díky propojení s nejnovější verzí 9.0 řídicího systému Simatic PCS 7 a nástrojem pro simulace Simit umožňuje virtuální fungování technologie závodu nebo zařízení. Toto řešení je velmi praktické například při školení obsluhy a také pro rychlejší a bezchybné uvedení zařízení do provozu. Expozice Siemens rovněž ukáže, jak dokáže cloudová platforma pro průmyslový internet věcí MindSphere proměnit provozní data ze sensorů a strojů na cenné informace, které zvýší efektivitu a uspoří čas i peníze.
Požadavky na vzdálený přístup k zařízením i celým závodům kladou vysoké nároky na zabezpečený přenos dat. Vodárenské soustavy a systémy jsou považovány za kritickou infrastrukturu a v tomto ohledu musí být chráněny před jakýmkoliv neautorizovaným přístupem. Siemens na veletrhu představí spolehlivé a bezpečné řešení pro vzdálenou správu, monitorování a komunikaci založené na technologii telecontrol, která ke své komunikaci využívá různá přenosová média – od veřejných až po privátní sítě.
Inteligentní řešení SIWA dokáže zefektivnit procesy a snížit náklady na provoz vodárenské infrastruktury. Moduly SIWA Leak a LeakControl pomáhají odhalit úniky ve vodovodech a sítích. Lze je nasadit na stávající řídicí systémy a získávat díky nim průběžné informace o stavu potrubí. Aplikace SIWA Optim a SIWA Leak slouží k optimalizaci provozu vodovodních sítí a zákazníkům přináší vyšší bezpečnost a stabilitu dodávky pitné vody při snížení spotřeby energie až o 15 %. SIWA Sewer pak dokáže za pomoci digitálního modelu sítě a s využitím umělé inteligence nejen simulovat, ale také optimalizovat provoz celých stokových sítí a snížit tak odlehčovací objemy.

vodka 02


Představen bude také nový měnič Sinamics G120X určený speciálně pro ovládání motorů čerpajících vodu nebo ventilujících vzduch. Vyznačuje se jednoduchostí, spolehlivostí a mimořádnou účinností. Díky širokému rozpětí výkonu od 0,75 kW až do 630 kW dokáže tato typová řada zvládnout každou náročnou aplikaci. Navíc mohou měniče Sinamics G120X pracovat s libovolným motorem, i když nejvyšší účinnosti dosahují se synchronními reluktančními motory firmy Siemens. Exponát bude doplněn ukázkou aplikace Analyze MyDrive, která funguje na IoT platformě MindSphere a výrazně zvyšuje efektivitu a spolehlivost provozu strojních zařízení.

vodka 03


Předností automatizačních řešení Siemens, která budou na veletrhu představena, je jejich variabilita a škálovatelnost. Portfolio je určeno nejen pro velké a složité čistírny a úpravny vod nebo zařízení na odsolování vody, ale i pro řízení a optimalizaci provozu kompletní vodárenské infrastruktury. Vše je standardizované a podává přehledný obraz procesu, čímž pomáhá výrazně snížit náklady na projektování, provoz a údržbu zařízení po celou dobu životnosti. Předkonfigurovaná vzorová řešení PCS 7 a WinCC jsou určena speciálně pro vodohospodářství pokrývající elektrifikaci, automatizaci a pohonné systémy. Automatizační řešení pro optimalizaci provozu čerpadel reprezentují systémy Simatic S7-1200 a S7-1500 na bázi jednotného inženýrského prostředí TIA Portal a s využitím cloudu.

vodka 04


Průmyslový vodní model řízený systémem Simatic PCS 7, který na výstavě VOD-KA Siemens představí, zároveň demonstruje širokou škálu řešení procesní instrumentace a její bezproblémovou integraci do řídicího systému. Nová jednotka Simatic CFU zvládne jednoduše nakonfigurovat a integrovat polní instrumentaci, čímž dokáže zkrátit uvedení do provozu ze 30 minut na pouhou jednu minutu. Významně tak ulehčuje rozšiřování a modernizaci provozu. Součástí řešení jsou ultrazvukové průtokoměry vhodné k přesnému měření nočních průtoků a také přesné průtokoměry Sitrans FST020 a Sitrans FSS200 pro pitnou i odpadní vodu.

vodka 05


Součástí expozice Siemens bude i prezentace globálního partnera – společnosti HACH, která svými produkty ideálně doplňuje portfolio procesní instrumentace Siemens. Přístroje HACH zajišťují spolehlivou analýzu odpadních vod, pitné a průmyslové vody. Spolupráce mezi oběma firmami tak představuje ideální partnerství na celosvětové úrovni, neboť dohromady reprezentuje nejkomplexnější portfolio procesních a analytických přístrojů, jaké nemá na trhu obdoby.

vodka 06

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Siemens, s.r.o., Communications
Kateřina Čejková, telefon: +420 727 934 343
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Připojte se k nám na Facebooku zde.
Sledujte naše novinky na Twitteru tady.

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209