• Blaja
  • MaR
  • Elektronický jistič Wago 4-kanálový a 1-kanálový

Elektronický jistič Wago 4-kanálový a 1-kanálový

  • neděle, 03 březen 2024 18:30

Elektronické jističe v DC obvodech jsou již téměř nezbytné, běžný jistič totiž toho moc, vzhledem k charakteristice, neodjistí. Ukážeme si, jak to funguje u WAGO.


Máme tady dva kusy, jeden čtyřkanálový 787-3664 rozsah 1 .. 10 A na každý výstup. Druhý jednokanálový 787-3861/108-020, tenký také nastavitelný 1 .. 8 A, například pro jednodušší zařízení nebo naopak pro více kanálů, tedy každý obvod svoje jištění.


Zařízení není komplikované, všechny důležité údaje najdete natištěny z boční strany včetně objednacího čísla.
Klikněte na obrázek pro zvětšení


Zkusíme si každý typ nějak zatížit, odpor 2 x 14 ohmů a stařičký AVOMET z roku 1971, ale měří stále dobře. Čtenáři z mladší generace už ani nebudou vědět co to ten ručkový přístroj vlastně je. :)


Odpor si položíme na zem, je takový větší, ale proud a napětí dají přece jen nějaký výkon do odporu, který se přemění v teplo. Stačí 3 A a hřeje to jako 60 W žárovka.


Čtyřkanálový jistič má dvě velké svorky na X1 pro přívod, 40 A je 40 A, na X2 pak čtyři výstupy 1 .. 10 A plus 0 V. Poslední dvě svorky X3 jsou jeden digitální výstup pro signalizaci a digitální vstup pro dálkový reset poruchy jističe.


Vnitřní blokové zapojení čtyřkanálového jističe. Manuál s detailním popisem vlastností, funkcí a nastavení je zde. V této typové variantě má výrobce i osmikanálovou verzi 787-3668, opět manuál najdte tady.


Každý kanál nezávislý, nastavitelný přepínači po stupních podle popisu, vedle prosvětlené tlačítko indikující zapnutí, poruchu, vypnutí kanálu plus další stavy, například podpětí / přepětí vstupního napětí, jedná se o jistič ne o stabilizátor. Prosvětlená tlačítka je možné proti nechtěné manipulaci uzamknout, tzv. button lock mode.
Signalizační stavy podle tabulky v katalogovém listu tady.


Jistič umí ještě i paralelní mód, tedy pokud je 10 A málo, tak se dají dva dané výstupy spojit a přepnout do paralelního režimu a pak je možné odebírat přes jistič až 16 A.

wagoecb 17


LED u každého kanálu indikuje hlavně proud > 0,9 nastaveného pak > 1,0 nastaveného což je přetížení kanálu. Nyní nám z výstupu teče 0,85 A.


Vypnutí jističe podle zátěžové charakteristiky, samotná reakční doba je něco málo přes 5 ms. Tento jistič umožní i spínání vyšší kapacitní zátěže, je potřeba ale mít k němu také zdroj který proudový náraz vydrží a podrží výstupní napětí, například tento 787-734. Opět v manuálu je k tomu hezká tabulka s typy zdrojů a možnosti spínané kapacity.
Klikněte na obrázek pro zvětšení

wagoecb 16b


Tak přetížení, výstupní proud 1,2 A. AVOMET rozsah 1,2 A stupnice spodní do 60-ti. Přepočet 60 x 0,02. To je v dnešní době multimetrů už historie, co?
Vzpomínám na zkušebně před mnoha desítkami let se přesně odečítal údaj stupnice a ten násobil tímto koeficientem.


A vypnuto, červená LED indikuje vypnutí a nutnost manuálního nebo dálkového restartu jističe přes digitální vstup. Je to vidět na videoukázce v závěru.


Dva ampéry rozsah, rozsah AVOMET do 6-ti ampér. Všechny čtyři kanály fungují nezávisle s různým nastavením. Změřili jsme si i úbytek na elektronice, tady na kanále, 130 mV při 2,5 A.


Druhý kousek, tentokrát velikosti trochu ke svorkovnici, jen vyšší.


Zapojení je obdobné jako u předešlého včetně ovládání a signalizace. Jednoznačně fajn jsou dvě kladné vstupní a dvě výstupní svorky.


Tento jistič má nastavení proudu 1 .. 8 A přes čelní otočný přepínač po krocích 1 A, nyní je na 2 A. Přepínač má ještě polohy C a L které vypínají jistič obdobně jako čelní tlačítko.


Opět porucha po přetížení nebo zkratu, reset poruchy jak přes tlačítko na čele jističe nebo dálkově přes digitální vstup.


Tabulka LED signalizace, hlavní stavy jsou obdobné jako u větší varianty jističe.
Opět manuál s detailním popisem vlastností, funkcí a nastavení je tady.


Nastavení proudu jističe na 8 A.


Pokud vás zajímá také úbytek napětí na elektronice jističe, tak tento menší 47 mV při 2,5 A.


Tak si můžete zkusit přepočítat kolik proudu v obvodu teče, proudový rozsah 1,2 A.


Podívejte se na videoukázku elektronických jističů WAGO. Two minutes video.


Závěr:
Elektronické jističe jsou bezvadné, z jedné větve napájíme třeba PLC, další pak HMI a jednu si necháme na snímače na stroji, kde, když dojde ke zkratu nebo nějakému přetížení, nevypadne nám ostatní napájení v rozvaděči a máme k dispozici diagnostiku. Dálkové nahození kanálu přes digitální vstup je pak nezbytné.

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

WAGO pro automatizaci produkty tady.
WAGO Česká republika, zde.
WAGO všechny kontakty tady.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209