Automatický nebo manuální start bezpečnostního obvodu

  • úterý, 24 červen 2025 05:36

Co to vůbec je ten auto nebo manual start jakéhokoli bezpečnostního obvodu nebo relé? Jak to funguje a proč? Tak si to ukážeme i na videu tak nějak "po lopatě".


Tak bezpečnostní modul, relé, pro ovladač nouzového zastavení. Lhostejno jakého výrobce, všechny funguji stejně nebo obdobně, jinak to ani nejde. Tohle je stav, kdy je vše OK a modul je připraven vyhodnotit stav dvoukanálového nouzového ovladače, červené tlačítko. Černé pak bude fungovat jako reset nebo start modulu do tohoto stavu. Detaily v manuálu zde.

podl 01


Pro orientaci dolní LED K1 a K2 signalizují výstupní kontakty modulu, ovladač nouzového zastavení zapojen na kanále S0.
Relé pak jako výstupní stykač z kontaktů modulu.

podl 01


Samotný bezpečnostní modul, svorky S jsou bezpečnostní vstupy, A1, A2 napájení. Tento modul ještě umí i IOlink, ale to my nyní nepoužíváme tak nás to nezajímá. Výstupní kontakty pro ovládání stykačů klasicky na 13-14 a 23-24.

podl 01


Pro start modulu existují vždy čtyři možnosti, některé obdobné, takže.
Automatický start, verze 1 a 2: Po uzavření bezpečnostního obvodu tedy uvolnění ovladače nouzového zastavení dojde k automatickému nastavení modulu, sepnutí výstupních kontaktů a uvolnění třeba pohybu dopravníku. Verze 2 ještě kontroluje, zda došlo k odpadnutí ovládacího stykače.
Manuální start, verze 3 a 4: Po uzavření bezpečnostního obvodu tedy uvolnění ovladače nouzového zastavení modul čeká na povel start, po kterém dojde k nastavení modulu, sepnutí ovládacího prvku, stykače. Verze 3 pak má do obvodu tlačítka vřazeny klidové kontakty ovládacího stykače což zajistí, aby ke startu modulu došlu vždy až po odpadnutí stykače po nouzovém zastavení.

podl 01


Rozepnutí ovladače nouzového zastavení. V praxi tento ovladač má jiný tvar a po stisknutí zůstane stisknut a je nutné jej třeba ještě odblokovat vytažením nebo pootočením.

podl 01


Čekáme na povel od černého tlačítka start/reset, abychom modul uvedli do chodu a byl připraven vyhodnotit stav ovladače nouzového zastavení.

podl 01


Takto to funguje podle časového diagramu.

podl 01


Bezpečnostní modul připraven, ovladače připojeny, čekáme na změnu stavu e-stop.

podl 01


Koukněte na video, kde jsou jasně vidět tyto dvě možnosti startu bezpečnostního relé. Two minutes video.


Závěr:

Kdy a kterou funkci auto start nebo manual start použít v bezpečnostních obvodech záleží na konkrétní aplikaci a bezpečnostním riziku. V praxi se používají různé moduly pro různé obvody, jako optické závory, nášlapné rohože, monitorování polohy zábrany atp. A pro každou aplikaci jsou jiné podmínky, ovšem tyto dvě verze startu bezpečnostního obvodu najdete všude.

 

 Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Produkty bezpečnostní relé jsou tady.
Všechny výrobky od Phoenix Contact najdete zde.
Phoenix Contact Česká Republika.

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209