• Blaja
  • Archiv
  • Adaptér pro připojení Simatic S7 k PC přes USB port.

Adaptér pro připojení Simatic S7 k PC přes USB port.

  • pátek, 19 prosinec 2003 03:00

Logo automaty Adaptér pro připojení Simatic S7 k PC přes USB port.

Dostal jsem zapůjčen k vyzkoušení zajímavý adaptér, ovšem výsledky a cena byly rozporuplné, proto vznikl následující popis zkušeností. Nejedná se totiž o čisté USB, ale ...
"Univerzální programovací kabel pro S7300/400.Připojení na USB 187kb/s až 12Mb/s. USB+ RS232 9,6-115,2kb/s. LCD displej, automatická identifikace přenosové rychlosti."
Tolik výběr z reklamního prospektu! Jedná se o "no Siemens" produkt, neboť Siemens nabízi vlastní PC adaptér na RS232, který funguje bez problémů!
15kB

Na přiloženém CD musíte nejdříve najít driver pro virtuální sériový port, nainstalovat jej a nastavit jeho vlastnosti.
Než jsem jej našel dalo mi to fušku, neboť CD obsahuje spoustu "smetí".
3kB

Samozřejmě nastavit v PC/PG interface správný adaptér.
Nejjednodušší část zprovoznění adaptéru.
6kB

Podle typu portu na PLC zvolíte v PC/PG interface spojeni MPI nebo Profibus DP a jeho vlastnosti.

5kB 6kB

Bez zaškrnutého "mastera on bus" mě nic nechtělo ani náznakem fungovat.


Jako "prémii" na CD najdete po delším hledání utilitku, kde se dozvíte vše o Vašem adaptéru a můžete i upgradovat jeho firmware.
Tohle bylo jediné co aspoň trochu fungovalo, i když pravý smysl mi zůstal utajen, neboť prakticky mě zajímá jen připojit kabel a ve Stepu7 kliknout na "status" režim. Vše musí ihned fungovat.
3kB

Závěr : spojení s PLC je na straně PC v podstatě opět jen sériová linka s rychlostí 9 nebo 19kBaud, což je pro praktickou činnost na PLC v "on line" režimu nepoužitelné. Spojení nebylo schopno řádně zaznamenat ve status režimu ani pulsy 0,5Hz.
Navíc spojení neustále padalo (jestli USB driver není zcela OK, nevím) a musel jsem snad 20x restartovat PC, abych aspoň něco vyzkoušel. Vše mi trvalo skoro celý den a výsledek.....

Vzhledem k tomu, že kvalitní PCMCIA karta Siemens CP5511 stojí cca 16000,-Kč, je tento adaptér za cca 10000,-Kč jen hra na nervy. To mi nakonec potvrdili i zapůjčovatelé adaptéru, že skončil v šuplíku.

Dodavatele tohoto "produktu" ani nebudu jmenovat, chcete-li něco na opravdu profesionální práci, tak raději sáhněte pro CP5511 od Siemense, a nemáte-li slot PCMCIA, kupte si raději originál PC adaptér za stejnou cenu.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209