• Blaja
  • Archiv
  • Bargrafový sloupcový zobrazovač OMB 200UNI.

Bargrafový sloupcový zobrazovač OMB 200UNI.

  • čtvrtek, 29 duben 2010 04:00

Logo pohon Bargrafový sloupcový zobrazovač OMB 200UNI.

Tentokrát jsem pro seznámení vyzkoušel zobrazovač z "první ligy" české společnosti Orbit Merret. Univerzální, uživatelsky programovatelný pro různé vstupy a varianty zobrazení, s komparátorem měřené hodnoty, prostě na co si vzpomenete. A v nejmenší rozměrové variantě výšky 72mm a šířky 24mm. Na konci článku najdete navíc hlavně videoukázky z různých zobrazovacích režimů přístroje.

I když se jedná "jen" o bargraf, nebo chcete-li sloupec LED diod, je dobré si uvědomit, že máme v ruce kompletní měřící přístroj, jen místo čísel na nás poblikává řada LED diod. Uvnitř se totiž skrývá programovatelný jednočipový mikrokontroler s 10-ti bitovým převodníkem. Na přání Vám výrobce dodá i variantu s komparátorem a kontaktem relé.


Takhle vypadá 20-ti bodový sloupcový zobrazovač, ve skutečnosti je příjemně malý. Připomeňme si několik základních technických parametrů:

  • Napájení 10-30V AC/DC 3VA
  • Čelní panel IP40
  • Rozměry 24x72x100mm
  • Připojení:  proud 0/4-20mA, napětí 0-/2/5/10V, odpor, Pt100, Nt100, KTY, termistor a lineární potenciometr.
  • Parametry nastavitelné přímo z menu přístroje a nebo přes OM Link rozhraní a patřičný software, zdarma na webu výrobce. K tomu je nutný ale speciální kabel, ovšem pro běžné nastavení přístroje tohle není nutné.

Změřil jsem i odběr přístroje, při napájení 24VDC bez rozsvícených LED 20mA, při plném svitu 55mA, což je více než dobré.

Sloupcový zobrazovač OMB 200UNI 


Různé varianty zapojení přístroje. 

Zobrazovač byl napájen napětím 24VDC a řízen různým pilovitým napětím 0-10VDC ze zdroje žádané hodnoty. 

Pro ovládání jsem použil můj již klasický softwarový zdroj žádané hodnoty a pilového napětí s PLC Simatic S7 a vizualizací Reliance, ovládaný přímo z PC, technické detaily o zdroji najdete v článku tady.

Sloupcový zobrazovač OMB 200UNI 

 

Veškeré potřebné nastavení, jako volba měřícího rozsahu, jasu displeje, komparátoru a v neposlední řadě nastavení různých variant zobrazení, jako například sloupec, bod,  tříbarevný sloupec, nebo barevné pásma, je možné pomocí tlačítek na předním panelu. Chvilku sice trvá, než se v tom naučíte "chodit", ale po několika nastaveních jste doma. Navíc vše je velmi podrobně popsáno v českém manuálu, takže není se čeho bát, jen si rozmyslete správnou variantu, neboť efektní jsou všechny a není jednoduché se rozhodnout. Celé nastavení se dá bez potíží měnit za chodu přístroje, uložit a přístroj funguje zase jinak.

Pracovní poloha svisle i vodorovně, a podle polohy si otočíte správně čelní štítek přístroje, pod kterým se skrývají ještě nastavovací tlačítka. Výrobce myslel na všechny varianty.

MMC karta Simatic je na obrázku jen pro porovnání velikosti.

Sloupcový zobrazovač OMB 200UNI 


A teď už hlavně videoukázky z několika jednotlivých módů bargrafu, neboť to je to hlavní.

 

Jednobarevný sloupec

Jeden bod

Tříbarevný sloupec

Tříbarevné pásmo


Několik dalších obrázků, které se nikam nevešly 

Sloupcový zobrazovač OMB 200UNI Sloupcový zobrazovač OMB 200UNI

Náhled zvětšíte kliknutím na obrázek


Závěr: 

Univerzální přístroj pro rozličné použití i díky dobrým rozměrům a možnosti montáže do různých menších panelů. Výborná je možnost vlastního naprogramování variant zobrazení, typů vstupních proměnných, vlastní kalibrace atp. A pokud nestačí dvacet LED diod můžete použít vyšší řadu zobrazovače 300 s třiceti LED diodami. Rozměrově stejný, jen výška přístroje je 100mm. Pouze krytí IP40 z čela přístroje nemusí vždy pro umístění do aplikačního prostředí stačit.

Protože se jedná o českou firmu, tak máte veškerou dokumentaci a podporu také v češtině, což není nepodstatné. 

Nemůžu tímto nepozdravit obchodního zástupce společnosti Orbit Merret pana Petra Mikulenku, který rychle a ochotně vyřídil zapůjčení zobrazovače.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Přímý odkaz na detailní technické údaje, manuály a podporu pro zobrazovač OMB 200UNI: http://www.orbit.merret.cz/cz/katalog/pristroje-pro-mar/pristroje-podle-funkce/zobrazovace-pro-potenciometry/omb-200uni

Kompletní katalogy v češtině všech produktů: http://www.orbit.merret.cz/dokumenty

Další kontaktní informace: http://www.orbit.merret.cz/kontakt

Hlavní strana společnosti Orbit Merret v České republice: http://www.orbit.merret.cz/


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209