• Blaja
  • Archiv
  • COMbricks - diagnostika sítě Profibus/Profinet přes webový prohlížeč

COMbricks - diagnostika sítě Profibus/Profinet přes webový prohlížeč

  • pátek, 11 květen 2012 04:00

Logo automaty COMbricks - diagnostika sítě Profibus/Profinet přes webový prohlížeč.

Systém COMbrick představuje univerzální nástroj pro diagnostiku PB/PN sítí s použitím různých modulů. Tak se na něj podíváme.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus

COMbrick společnosti Procentec je jedinečný PROFIBUS / PROFINET systém, který díky modulárnímu provedení nabízí několik funkcí najednou. Dokáže zajistit spojení stejných nebo různých průmyslových sítí s galvanickým oddělením - PROFIBUS, PROFINET, Ethernet, vzdáleně tyto sítě diagnostikovat přes Ethernet prostřednictvím běžného webového prohlížeče, nebo použít vzdálené IO pro PROFIBUS a PROFINET. Jak to funguje skutečně on-line, si ukážeme ve video ukázce na konci článku.


COMbricks představuje 6 různých modulů, jejichž vzájemným řazením a kombinací dosáhnete požadované funkcionality. Všechny moduly jsou připojeny do jedné sběrnice. Vždy musí být součástí sestavy řídící modul (s vestaveným PROFIBUS analyzátorem ProfiTrace), což je ten červený díl vlevo. Dále může sestava pokračovat těmito moduly: 

Repeater modul pro 1 nebo 2 segmenty
Optický modul pro 1 nebo 2 segmenty
PROFIBUS DP slave modul
PROFINET IO modul
Digital/analog IO modul

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Samotné moduly se umístí do sběrnicového systému podle počtu kusů, neboť v řadě situací je třeba rozdělit síť PROFIBUS na více segmentů, které jsou od sebe galvanicky oddělené. Buď je třeba dodržet podmínky správné instalace sítě PROFIBUS (počet stanic v segmentu, délka segmentu) nebo preventivně galvanicky oddělit jednotlivé segmenty sítě vůči sobě.

COMbricks představuje zcela nový princip vytváření segmentů v sítích PROFIBUS. Díky modularitě lze v jedné sestavě COMbricks spojit 2-20 segmentů a každý z nich je navíc permanentně monitorován pomocí vestavěného analyzátoru ProfiTrace. 

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Sběrnice mezi jednotlivými moduly nepotřebuje žádné zakončení, stačí jen kryt proti nečistotám. Moduly COMbricks jsou připojeny na sběrnici v max. počtu 10 modulů a během provozu je můžete libovolně přidat nebo odebrat.

Díky galvanické izolaci oddělíte segmenty sítě PROFIBUS tak, že se vzájemně neovlivňují. V praxi to znamená, že elektromagnetické rušení v jednom segmentu neprojde do ostatních segmentů. Kromě galvanického oddělení COMbricks navíc digitálně vyhladí výstupní signál z repeateru. Z těchto důvodů funguje COMbricks jako spolehlivá elektromagnetická bariéra v nestabilních sítích PROFIBUS.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Nahoře je viditelný hlavní modul, který jediný má RJ45 konektor pro připojení do Ethernetu a funguje jako webový server. Mikro USB slouží pro nahrávání nového firmware, na svorkovnici je také vyveden kontakt vnitřního relé, které lze volně konfigurovat. Další modul funguje jako repeater s diagnostikou, poslední je pak vybaven navíc funkcí osciloskopu, jak uvidíme dále.  

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Ze spodní strany je na hlavním modulu připojení redundantního napájení, u dalších pak Profibus sběrnice diagnostických repeatrů.

Dva repeatry jsou v sestavě jen pro pokusy, ve skutečné aplikaci by stačil jeden.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Hlavní modul má slot na mikro SD kartu, takže naměřená data, nebo poruchy sítí, záleží  na konfiguraci, je možné ukládat ve velkém množství.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Poté již stačí připojit sestavu na Profibus linku a vyzkoušet co a jak. Není nutné žádné vkládání sestavených modulů do HW konfigurace Step7, nastavování Profibus adres, ani žádný Siemens software. Vše funguje přes internetový prohlížeč, jak uvidíme dále.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Jediný software, který je pro provoz nebo spíše pro prvotní nastavení nezbytný, je "COMbricks Discovery Tool" od společnosti Procentec. Dokáže totiž hlavní modul COMbricks na Ethernetové síti najít i když je se svojí IP adresou "úplně mimo". To je velmi důležité, jinak by jej totiž běžný uživatel, pokud nezná jeho přesnou IP adresu, nemusel na síti identifikovat.

Jedná se jen o jeden exe soubor, nijak se neinstaluje, stačí spustit a je zdarma ke stažení na odkazu na konci článku.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Velmi jednoduše dokáže najít stávající COMbricks modul a změnit jeho IP adresu přesně pro Vaši síť.

Tento software spolehlivě našel modul 10.10.10.105 na dílenské síti 192.168.1.xxx

COMbricks - diagnostika sítě Profibus


Pak stačí jen změnit požadovanou IP adresu a je to. Nic dalšího ani žádné jiné instalace software nejsou nutné, vše bude fungovat.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus


Do adresového řádku běžného internetového prohlížeče zkusíme zadat adresu našeho COMbricks modulu a jsme na webovém serveru COMbricks.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


V menu webového serveru COMbricks zjistíme jednoduše stav celé sestavy.

Klikněte prosím na obrázek pro zvětšení.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Jestliže je Vám známo něco o diagnostických nástrojích společnosti Procentec, tak pojmy jako "Live list" jsou jasné. Pokud ne, tak Live list najde všechny slave na síti a dokáže je identifikovat, vypíše jejich názvy, typy a podobně.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Jedny z nejdůležitějších statistických údajů diagnostiky jsou ztracené pakety v komunikaci, tedy tzv. "Sync". Jestliže vytvoříme poruchu na Profibus síti, okamžitě nám začne počet "Synců" přibývat.

Klikněte prosím na obrázek pro zvětšení.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Další otázka například je, co udělat pokud nastane porucha v Profibus síti. Jedna varianta je poslat e-mail na uvedenou adresu (možné konfigurovat až tři adresy), nebo provést záznam do logu.

Klikněte prosím na obrázek pro zvětšení.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Celou sestavu můžeme vidět hezky on-line, včetně adres jednotlivých slave účastníků na repeatrech. Pro náš test máme k dispozici jen jednu Profibus větev, ostatní možnosti jsou nevyužité.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Jedna z variant COMbricks modulu je speciální modul s funkcí osciloskopu. Pak můžeme vidět průběhy signálu na jednotlivých stanicích.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Stejně tak jako napěťové úrovně signálu přehledně zobrazené v bargrafu pro jednotlivé stanice.

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Ukázka konfigurace emailového nastavení. Systém dokáže rozeslat zprávy až na tři adresy a permanentní monitorování zpráv typu:

1.Ztráta stanice
2.Sync zprávy
3.Opakování zprávy
4.Zničená zpráva
5.Žádost stanice SLAVE o diagnostiku
6.Chyby protokolu
7.Chyby konfigurace a parametrizace
8.Identifikace dostupných stanic v síti

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


Každý hlavní modul COMbricks je vybaven relé s vyvedeným kontaktem, přičemž je možné funkci tohoto relé parametrizovat.

Je to velmi dobře vidět na video ukázce dále. 

COMbricks - diagnostika sítě Profibus 


  

Video ukázka webového serveru COMbricks Profibus diagnostiky. 

Klikněte si zde pro otevření videa v samostatném okně.


Závěr: 

Po připojení napájení začne COMbricks automaticky monitorovat zprávy v síti PROFIBUS a zaznamenávat veškeré nežádoucí zprávy do vestavěné paměti. Je-li třeba, můžete vzdáleně provést záznam např. 500tis zpráv a ty pak přehrát k sobě do počítače, kde je otevřete a následně detailněji analyzujete v programu ProfiTrace2.

Ovšem nejzajímavější na celé sestavě je opravdu jednoduché připojení k Profibus/Profinet sběrnici bez jakékoliv konfigurace v PLC systému. Prohlížet a diagnostikovat data z COMbricks je pak možné z jakéhokoliv počítače. Při správné konfiguraci nebo použití komunikačního modulu na internet, pak můžete vidět svá data i z druhého konce republiky.

Systém je primárně určen pro delší nebo nepřetržitý monitoring s tím, že se vloží do sestavy nastálo již při oživování stroje a je pak k dispozici kdykoliv to situace vyžaduje. Nebo v případě občasných potíží je možné jej připojit třeba na dva měsíce a pak vyhodnotit naměřené hodnoty.

 

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Procentec, výrobce COMbricks: http://www.procentec.com/combricks/index.php

Prodejce COMbricks a technická podpora v ČR, manuály, návody: http://www.foxon.cz/profibus-combricks-profibus-diagnostika-c-6_378.html 

Software COMbricks Discovery Tool: http://www.foxon.cz/page_4.html

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209