• Blaja
  • Archiv
  • Dálková správa PLC Simatic S7 přes internet

Dálková správa PLC Simatic S7 přes internet

  • úterý, 05 srpen 2008 04:00

Logo automaty Rychlé připojení na PLC Simatic přes internet s využitím nového modemu eWon 4005. 

Pokud jste tady četli a zkoušeli dálkové připojení na PLC Simatic S7 přes internet s modemem eWon (starší článek tady) a nebo přes GPRS síť (článek zde), tak eWon má teď naprostou novinku, která odstraňuje některé nevýhody předešlých variant a přidává ještě další výborné možnosti.

A sice modem řady 4005CD, který nevyžaduje veřejnou IP adresu (na rozdíl od předchozích typů), má MPI port pro přímé spojení s PLC a navíc funguje jako router se čtyřmi porty. Tedy jedním portem jej připojíte do interentu, klidně za domácí switch a další čtyři máte k dispozici pro další nižší zařízení, třeba webovou kameru i IP rozhraním. Technické parametry a popis je tady, a můžete i zkusit připojení na PLC. Celé nastavení je otázka několika minut, a bude Vám to chodit i s vizualizací a webovou kamerou. Myslím že podobné pokusy si nemůžete vyzkoušet nikde jinde na netu. 


 Takhle vypadá : MPI, nad ním vstup pro internet a čtyři další 100Mb porty. Využívá podobně jako GPRS modem služmu "Talk2M" pomocí prográmku eCatcher. 

6kB

 Pro zkoušku si stáhněte program eCatcher a vzorový program do PLC Simatic S7, vše zde. V něm nastavte z Simatic Manageru pomocí NetPro Vaši IP adresu. To je jediné co je třeba udělat.

Celý PLC běží neustále u prodejce eWonu, internetového obchodu Foxon.

9kB

 Překontrolujte aktivní nastavení ethernetu ve vlastnostech PG/PC(1).

3kB

 A v Simatic Manageru nastavení SetPG/PC interface na síťovou kartu.

5kB

 Pak už spustíme známý eCatcher a v něm službu Tallk2M. Vyplníme uživatelské jméno a heslo podle nastavení. Všechny potřebné údaje jsou na webu foxon. Můžeme vidět i GPRS modem pro připojení, ale nás zajímá typ 4005CD, který už je aktivně připojen.

12kB

 Poté klasicky v Simatic Manageru postupujeme jako při přímém připojení na PLC. Vše je opravdu rychlé, téměř jako při přímém připojení. I při naforsování čísla 265 se odezva projeví téměř okamžitě. Mě se spojení vždy po nějaké době přerušilo a musel jsem znovu připojit modem (viz. předchozí obrázek). Předpokládám, po konzultaci s panem Peterkou z Foxonu, že chybka bude někde v nastavení Talk2M, je to ale opravdu novinka běžící pár dní, tak tomu dáme chvíli času na vychytání much detailního nastavení.

12kB

 Protože tahle varianta eWonu umí jednodušší vizualizaci, běžící přímo v eWonu, Foxon vytvořil jednu html stránku, kde běží čísla z PLC, můžete si je měnit bez nutnosti mít nějaý Step7 a podobně. Po zadání adresy (viz obr. vpravo), neo přímo odkaz zde, potvrďte spuštění JAVA apletu. Jedná se opravdu o novinku, tak přístup nemusí být kvůli odladění vždy k dispozici.

Druhá varianta je přímo z rozhraní Talk2M kliknout nahoře na odkaz modemu, a pak se otevře taky stránka s vizualizací. Detaily konzultujte s panem Peterkou z Foxonu. Z domu mi to nejelo, nemám povoleno spouštění apletů Java, ale z práce to jede ihned.

Pak už jen chvilku počkat a ...

Softwarový vizualizační nastroj "ViewON 2" pro eWon je zdarma ke stažení tady. 

7kB


 Je tady, webová stránka s butony, čísly, grafy, alarmy a různými obrázky "on-line" připojená k PLC Simatic S7.

Zkuste to, mě například trvalo přepsání čísla v černém po kliknutí na buton "Zapiš do Memory_1" a potvrzení někdy i 10 sekund. Z Liberce to bylo do 2 sekund. Refreš je nastavená na 1 sekundu, tak uvidíme jak to pojede z ostatních míst republiky.

25kB 


 Výborné jsou alarmy, zadáte-li číslo mimo rozsah, ihned se Vám vypíše zpráva. Samozřejmě mají i procházení v historii.

4kB

 Gráfek je taky pěkný, čísla se mě měnili tak po cca 5-ti sekundách. Záleží na nastavení a Vašem připojení. Vše je ve vývoji.

5kB

 Na vnitří port eWonu je ještě připojena webová kamerka, opět se na ni dostanete napsáním adresy do prohlížeče a zatím dále "Apply" a klikem na "ActiveX" odkaz. Nebo zkuste odkaz zde.

12kB

 Nyní vidíte jaké je počesí v Liberci. Vzadu je Ještěd, ovšem rozlišení kamery jej dává jen tušit. Obslužný skript kamery umožňuje nahrát obraz do .avi souboru. Zkoušel jsem to a jede to fajn. Pokud Vás prohlížeč vyzve k instalaci prvku "active x" potvrďte.

S kolegou Jardou Peterkou upozorňujeme, že v noci je v Liberci tma, tak na kameře nebude nic vidět, a nebo ji někdo uzmul. Počkejte v případě černého obrázku do rána. 

38kB

 Test rychlosti : použijte variantu jako při připojení přes eWon GPRS, stačí jen zkopírovat (přepsat) datové bloky DB44 a DB45 do vzdáleného PLC. Jejich velikost je 15kB a 5kB. Přenos menšího DB45 klesl z 25 sekund na 5 sekund.

 Závěrem : Nemuset mít pro tento modem veřejnou IP adresu je vynikající, neboť praxe ukázala, že získat někde ve fabrice veřejnou IP je mnohdy téměř nemožné. A implementace vlastní vizualizace a ještě routeru je už opravdu třešnička na dortu. Takže si to v klidu vyzkoušejte, modem a PLC běží stále ve dne v noci jako ve výkladní skříni bez nároku na odměnu.

Ještě upozornění, všechny pokusy běží přes službu Talk2M, tedy musíte k ní být připojeni!


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209