• Blaja
  • Archiv
  • Drive ES pro Step 7 a jeho využití a implementace.

Drive ES pro Step 7 a jeho využití a implementace.

  • čtvrtek, 19 leden 2006 20:51

Logo pohon Drive ES pro Step 7 a jeho využití a implementace.

Ač jsem se bránil jako lev proti nezbytné implementaci software Drive ES do projektů Stepu 7 několik let, neboť spousty údržbářů, drobných projektantů a podobných kolegů nechápe, proč instalovat a hlavně platit něco dalšího, když už konečně mají Step 7 a Drive monitor funkční. Siemens to prostě udělal tak že, např. další nová verze Starteru vyžaduje nejdříve instalaci Drive ES a teď se pos... Buď to respektuj nebo...
Moc se mě tento přístup nelíbí, ale když jsem o tom hovořil s kolegy od Siemense, vychvalovali si tento systém až do nebe. Moje argumenty, že spousty uživatelů nemá možnosti (ani finanční) jak vše ihned upgradovat, instalovat na včech PC, brali jako blábol pitomce, který žije v předminulém století a dnes je prý vše jednoduché a funkční. Takže si přečtěte níže můj pokus (
ne návod, neboť si jistě vše legálně koupíte), jak na to s minimem dosáhnout maxima.
Otevření projektu od někoho, kdo již má patřičný balík nainstalován je provázeno nepřijemnou hláškou. To by nevadilo, pokud dotyčný jedinec neimplementoval pohony s Drive ES přímo do HW konfigu. 5,2kB

Nezbude tedy nic jiného než spustit instalaci Drive ES aspoň ve verzi Basic. Nevyžaduje naštěstí autorizaci, takže si ji "sežeňte" kde můžete (nebo kupte na každý PC za xxx EUR viz. níže, - neznám lepší investice, jedině snad ještě do fondů pana Koženého) a směle do toho. 3,1kB

Step 7 je již instalován, takže jedeme bez obav dále. 8,4kB

Pozor, Drivemonitor máte již určitě také nainstalován, tak zrušte zatržítko, já jsem to spletl a pak jsem musel instalaci přerušit, což naštěstí šlo a proběhlo bez potíží.
Po chvilce je instalace hotova.
8,6kB

Teď už můžeme znovu zkusit otevřít zmíněný projekt a ihned je vidět co v něm přibylo. Čtyři pohony i s parametry.

Hlavní poznámka : pokud pohony vložíte do projektu zde v Simatic manageru, všichni ostatní místo nich uvidí jen hlášku zmińovanou na začátku a vše jim pojede, včetně úprav v HW konfigu.
Pokud ovšem v HW konfigu vložíte pohony s Drive ES podporou, potom nikdo už žádnou změnu v HW neudělá!

Osobně prosazuji první variantu!

8,5kB

V Simatic manageru v menu na obr. vpravo dáme volbu Vložit - Program - Drive. Je to pěkně schováno. 3,2kB

Otevře se další nabídka, tentokrát už z Drive monitoru a tam si vyberete pohon jaký potřebujete. 3,9kB

Teprve teď je ale vidět proč to všechno. V parametrech spojení Drivemonitoru na pohon, je konečně možná volba Profibus/DP, která umožní dostat se do pohonu odkudkoliv z linky.
Spustíte-li Drivemonitor samostatně, není tato voba přístupna, je možné spojení jen USS, tj. sériovým kabelem přimo u měniče.
4kB

Závěr : Není to zas tak úplně špatné, po dětských nemocech s instalací Drive ES před několika lety, je to bezproblémové. Hlavně možnost z jedné linky se dostat do PLC i do pohonů je úžasně praktická. Starter tuhle variantu nabízel pro střídače i při samostatné instalaci, ovšem jen v nižších verzích, poslední již vyžaduje instalaci Drive ES. Každý si musí individuálně rozhodnou, zda mu to stojí za to a opravdu Drive ES využije. Předpokládám, že Vás bude instalace nutit i aktualizovat Step7 na v5.3, to je ale pochopitelné.
Je potřeba ještě zmínit, že parametry měniče jsou poté uloženy přímo v projektu Stepu7. Samozřejmě jdou bezproblémově vyexportovat do formátu Drivemonitoru a používat i když není Drive ES instalován. V HW konfiguraci si jen dejte pozor aby jste vložili jen měnič bez Drive ES, jinak jak jsem zmínil výše, nikdo potom nedokáže cokoliv změnit.

Nakonec jsem si nechal celý špás ocenit :
Drive ES v5.3+SP3 (6SW1700-5JA00-3AA0), single licence = 332,-EUR,
nebo upgrade (6SW1700-5JA00-3AA4), z v5.x na v5.3+SP3 = 148,-EUR
A přeberte si to sami jak chcete.

Detailní podmínky a kompaktibilitu různých verzí najdete zde.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209