HMI dotykový panel do extrémních teplot

  • neděle, 22 duben 2012 04:00

Logo HMI + Scada HMI dotykový panel do extrémních teplot.

Extrémně velký pracovní teplotní rozsah nabízí nový HMI panel společnosti Panasonic Electric Works s drivery pro spoustu dalších PLC.

Dotykový panel GT32-E

Dotykové panely GT23-E rozšiřují nabídku HMI produktů Panasonic Electric Works o velmi odolný přístroj s úhlopříčkou 5,7", určený hlavně pro venkovní aplikace.


Právě písmeno E v označení panelu informuje uživatele o širokém teplotním rozsahu, ve kterém je možné panel provozovat. Vydrží totiž teploty od -20°C do +60°C, což jej předurčuje k použití pro speciální automatizované provozy, jako jsou automyčky, nabíjecí stanice, automatizovaná parkoviště a podobně.  Maximální příkon pod 8 W u barevné varianty (záruka malého zahřívání) umožňuje vestavbu i do velmi těsných prostor.

K programování pro tyto nové panely, stejně jako pro celou rodinu dotykových panelů řady GT, slouží softwarový nástroj GT Win.

Dotykový panel GT32-E 


V části tabulky parametrů je vidět rozsah pracovní teploty. Jen při vodorovné montáži se maximální pracovní teplota snižuje o 5°C. Varianty M nebo T rozlišují barevné nebo černobílé provedení displeje, v obou případech je ale typu TFT s rozlišením 320x240 bodů. Krytí samozřejmě IP67. 

Dotykový panel GT32-E 


I když je panel primárně určen pro PLC Panasonic, množství implementovaných driverů pro další PLC jej umožní použít k aplikacím dalších výrobců řídících automatů.

Další možnosti připojení panelu (například Profibus DP) jsou otázkou speciální objednávky.

Dotykový panel GT32-E 


Všechny interface pro připojení jak programovacího PC tak PLC, jsou patrné z tabulky.

Dotykový panel GT32-E 


Ekonomická černobílá varianta panelu bude zcela jistě dostatečná pro velké množství aplikací. Oba displeje jsou dobře čitelné pro písmo a grafiku i na přímém slunci, svítivost je 700 cd/m2.

Dotykový panel GT32-E 


Operátorský panel je vybaven portem USB pro rychlý přenos programu do panelu. Pro ukládání zvukových souborů, aplikací i panelových obrazovek, je k dispozici slot pro paměťovou SD kartu. Na té je možné mít projekty v různých verzích pro případné testování nových aplikací.

Dotykový panel GT32-E 


Pro vlastní aplikaci má uživatel k dispozici předdefinované grafické symboly z knihoven. K dispozici je například knihovna SymKEYS, tedy realistická 3D knihovna akčních
členů automatizace.

Dotykový panel GT32-E 


Stačí si jen ve vývojovém prostředí vybrat tu potřebnou.

Dotykový panel GT32-E 

 


Jako příklad si ukážeme část ovládacích butonů, které jsou uživatelům k dispozici.

Protože programové prostředí GT Win je společné pro všechny operátorské panely Panasonic Electric Works, je tímto zajištěna možnost používat známé vývojové prostředí (včetně předpřipravených knihoven a nadefinovaných objektů), se kterým má řada vývojářů velké zkušenosti.

Dotykový panel GT32-E 

 


Závěr:

Tento HMI panel je v mnoha technických parametrech ojedinělý. Nastavuje nové možnosti pro používání dotykových panelů při nízkých a vysokých teplotách pro spoustu aplikací.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Panasonic Electric Works Česká republika: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

GT32 HMI panely: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/gt32.php

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209