• Blaja
  • Archiv
  • HTC Touch HD jako tenký klient pro PLC Simatic S7

HTC Touch HD jako tenký klient pro PLC Simatic S7

  • úterý, 22 březen 2011 03:00

Logo HMI + Scada  HTC Touch HD jako tenký klient pro PLC Simatic S7.

Pokud se dá o PDA, konkrétně mobilním telefonu HTC Touch HD hovořit ještě jako o telefonu, i když se z něj samozřejmě dá pohodlně telefonovat, tak bylo zajímavé jej vyzkoušet jako tzv. "tenkého klienta", který v podstatě umí připojení na server a vizualizovat na námi vytvořených obrazovkách data z PLC, tedy konkrétně z Simatic S7. Funguje to opravdu zajímavě, se strmým nárůstem používání těchto typů "mobilů", se tyhle aplikace dostávají více do popředí zájmu.

Na otázku proč tohle vůbec dělat, odpovíme jednoduše: "Protože to existuje a jde to". Už jenom mít tu možnost se v podnikové síti podívat třeba na průběžné výsledky práce na výrobní lince, je přesně ten důvod, proč si něco takového pořídit. Pokud celý server s daty "vystrčíte" ven na web, tak máte dostupná data v podstatě odkudkoliv. Pro použití těchto "tenkých klientů" je potřeba dodržet několik zásad a splnit přece jenom pár podmínek. Tencí klienti se nabízejí většinou s nějakým HMI/SCADA nástrojem, určeny jsou vždy pro jeden nebo více určitých operačních systémů mobilu. Zkusíme si vše na nám dobře známém SCADA systému Reliance, který je český, takže i jazykově méně zdatní uživatelé by neměli mít se zprovozněním potíže. Nejedná se o nic hrozného, takže s chutí do toho. 


Proti zvyku se nejprve podíváme na výsledek, tedy zkušební aplikaci v SCADA systému Reliance zobrazenou pomocí software "tenkého klienta" na našem HTC Touch HD. Než ovšem uvidíme tohle a pěkně na živo, chvilku nám to potrvá. Osobně jsem tento test prováděl jen po chvilkách a několik týdnů, hlavně z důvodu nutnosti půjčit si vždy HTC, který nebyl k dispozici zrovna když jsem jej potřeboval. Párkrát jsem se "zakousl", ale naštěstí technická pomoc Reliance funguje výborně, takže se vždy všechno velmi rychle vyřešilo.

Pokud Vám Reliance nic neříká, vězte že se jedná o český SCADA systém, proto i vše včetně technické pomoci, máte k dispozici hezky česky.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC

Ještě než začneme, doporučuji přečíst článek ohledně zobrazení dat pomocí webového klienta, odkaz na konci článku.

Opět bude potřeba spustit naši vytvořenou SCADA aplikaci v Reliance Control Serveru. Na něj se pokusíme připojit našeho mobilu. Aby to vůbec fungovalo, musíme mít v mobilu nainstalován "tenký klient" a v něm spuštěnou aplikaci.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Není ale to nic extrémně složitého, SCADA Reliance sama při exportu vygeneruje spojení na webový server a potřebné soubory tenkého klienta, podobně jako pro webového klienta.

Důležitá poznámka, pro skutečnou aplikaci platí trošku jiný postup. Nejprve si v projektu v dalším projekčním počítači vytvoříme obrazovky s daty pro PDA a hlavně v rozlišení jaké má naše PDA. To vše proto, že nebudeme přece exportovat celou skutečnou aplikaci s mnoha tagy a obrazovkami pro malé PDA. Stačí nám několik obrazovek a data jen potřebná pro zobrazení v "tenkém klientu". 

Protože moje aplikace byla malá, tak jsem uvedený krok vtipně přeskočil, abych zjistil jak to bude vypadat.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Na mobilu vlastně na jakémkoliv PDA "chytrém" telefonu musí běžet Windows CE, nebo Windows Mobile.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Jestliže u webového klienta si tento najde server s daty i podle jména, u PDA to neplatí. Jednoznačně musí být definována IP adresa serveru, takže nezapomenout si ji v exportu doplnit. Tohle se pak již v PDA nedá změnit, musí se znovu ve SCADA vygenerovat patřičné soubory. Vše ale trvá jen pár chvilek.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Podařilo se nám všechno úspěšně exportovat, takže spustíme si Reliance Control Server a v něm náš hlavní projekt, který běží stejně jako v jiném runtime, se spojením s PLC přes OPC server.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 

 


Konečně se dostáváme k tomu pravému - HTC Touch HD s nainstalovanými Windows ve verzi na obrázku, procesorem a pamětí. Tady totiž musíme nejprve nainstalovat tzv. tenkého klienta, což je program výrobce Reliance pro tyto PDA. Nainstalujeme jej běžným způsobem, jako jakýkoliv jiný software pro HTC.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Tady se podíváme na jakém "železe" a softu vše běželo. Důležité je třeba rozlišení HTC pro upravený export při skutečné aplikaci.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Po spuštění "tenkého klienta" se ten nejprve spojí s datovým serverem, na něm si najde poslední aktuální soubory jak sebe vlastního, tak našeho projektu, všechno nám oznámí a je na nás, zda si program a projekt aktualizujeme. Samozřejmě že ano.

Tady se nepleťme, i když je dostupný počítač jako PCJARDA, program hledá a stahuje podle IP adresy a čísla portu.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Jestliže je vše staženo, připojíme aplikaci k webovému serveru ...

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


... a všechno se nám krásně rozběhne. Tady je vidět, že pro skutečnou aplikaci by to chtělo upravit rozlišení obrazovek pro "tenkého klienta" na míru k HTC, jak bylo zmíněno výše, aby nám zmizely posuvníky na krajích obrazovky a vše si "sedlo" v podstatě pixel na pixel.

Všechny tyto obrázky včetně videa na konci článku, jsou sejmuté přímo z HTC.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Takhle je vyřešeno zadávání hodnot do PLC. Variantu s klávesnicí na obrazovce jsme odsunuli bokem, zabírala většinu potřebného místa na obrazovce, takže stačilo používat klasické tlačítka nahoru a dolů.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Další okno aplikace, přepínání je možné jak tlačítkem na obrazovce, tak i přes menu programu.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Menu tenkého klienta zabere celou obrazovku, chvilku jsme se hledali, ale nakonec jsme si zvykli. Například nastavení nenajdete pod menu "Nástroje", ale pod menu "Zobrazit". Je to jen detail a otázka zvyku.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Takhle už to sviští na HTC Touch HD. Tedy sviští je velmi nadsazený pojem, proti běhu aplikace na webovém klientu byly změny a odezvy na HTC podstatně pomalejší, každá změna trvala tak asi 2 vteřiny proti 0,5 vteřinám na velkém PC, přesně podle nastavení při exportu. Taky jsme ale měli v aplikaci nepodporované funkce, což mohlo mít i vliv na rychlost běhu programu. Chce to vyzkoušet.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Zato přepínání obrazovek bylo podstatně rychlejší, jak přes menu tenkého klienta, tak přes tlačítka v projektu.

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 


Spustíme-li si server na hlavním počítači, vidíme v jeho statusu i připojené mobilní klienty. Máme  tady našeho HTC Touch HD s IP adresou 13, připojení do sítě je bezdrátové přes WiFi rozhraní. 

HTC Touch HD jako tenký klient s PLC 

 

 


Video ukázka chodu aplikace mobilního klienta Reliance v HTC Touch HD. 

 

HTC Touch HD a Simatic S7

Celé video je asi 3x zrychlené, nesehnali jsme tak narychlo pořádný "videoripovač" obrazovky pro HTC, zkoušeli jsme asi čtyři, dva nejeli vůbec, jeden blbě a tento trochu rychleji. Ale jako ukázka to stačí.


Závěr:

Webový server a klienta nabízí téměř každý SCADA software, ale možnost zobrazení dat z PLC přes stále přibývající PDA, Palmtopy, nebo Smart Mobily, není zase až tak obvyklá. Takže pokud chcete být in, jdeme do toho. Tenký klient Reliance podporuje OS Windows CE a Windows Mobile, nejnovější verze je i pro Android.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

SCADA Reliance, kontakty: http://www.reliance.cz/cs/contact

Přehled podporovaných funkcí webových a mobilních klientů Reliance: http://www.reliance.cz/cs/products/reliance4/features-and-benefits-of-reliance4?search_highlight_result

Stažení poslední verze Reliance: http://www.reliance.cz/cs/download/reliance4

Technická podpora Reliance: http://www.reliance.cz/cs/support

Článek o Web klientu Reliance na tomto serveru: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=494&Itemid=54


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209