I/O moduly pro PLC SIMATIC S7

  • pátek, 09 září 2011 04:00

Logo automaty I/O moduly pro PLC SIMATIC S7.

Ne vždy je nezbytné použít k PLC SIMATIC S7 originální moduly SIEMENS. Podíváme se na jednu z možností, jak použít I/O moduly Softlink. Na video ukázce uvidíme i kompatibilitu použitých modulů.

Vyzkoušet něco nového, zajímavého v oblasti automatizace je vždy lákavé, proto jsme se rozhodli pro test I/O karet do PLC Simatic S7 ne od klasického výrobce Siemens, ale tentokrát od společnosti Softlink, která je u nás přes své zastoupení Foxon dodává zákazníkům. V nabídce najdeme i zajímavé PLC a HMI systémy, se kterými se detailněji seznámíme někdy příště.


Společnost v oblasti dílů pro SIMATIC řady S7 nabízí portfolio nejpoužívanějších dílů, proto není její nabídka zase až tak široká, ale spolehlivě pokryje nejpoužívanější moduly, periferie, a další příslušenství.

Jak je vidět na krabici, označení modulu částečně koresponduje s označením Siemens, jen místo 6ES7 je zde 300, tedy modul určený pro PLC řady S7-300. Ihned tedy zjistíme že se jedná o 16-ti bitový výstup 24VDC.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Po vybalení z krabice je na první pohled viditelný rozdíl v barevném odstínu papírových štítků, v označení napájení, kde nulový potenciál souvisí se  značkou F a přítomností oranžových LED diod indikující napájecí napětí pro každou skupinu osmi výstupů.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Tohle už asi nikoho nepřekvapí, všude přítomný nápis "Made in China". Zajímavější je údaj o výstupním zatížení každého výstupu 1A, což je proti Siemens modulům o 100% větší proud. Věřím, že to má výrobce odzkoušené, bude o tom zmínka ještě v závěru článku.

Pomalu se asi začnu zajímat, jestli i my nejsme odněkud z Číny.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Také propojovací modul interní sběrnice, který je samozřejmě součásti balení každého modulu, je Softlink.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Pro pořádek jsme dostali k modulům i konektory Softlink, a to jak 20ti tak i 40ti pólové.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Než ale vše zapojíme, musíme moduly přidat do HW konfigurace naší sestavy. Protože karty jsou identické s Siemens produkty, stačí najít ten správný modul Siemens a přidat jej do konfigurace, jak 16xDO tak 16 DI.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


A je to. Není nutno si dělat starosti s parametrizací, vše funguje jako by se jednalo o Siemens díly i se správným prostředním označením verze.

Zde se občas stává, že někteří No-Siemens výrobci nerespektují vývojové verze modulů a stále používají označení například 0BH0. Následně pak není jasné, zda se jedná o modul z nižší vývojové řady a nebo jen výrobce odmítá změnit označení.

Tady je vše v pořádku, oba moduly jsme měli v posledních verzích. 

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Zapojíme si několik vstupů a výstupů, abychom viděli co a jak. Samotným PLC programem se nemá smysl zabývat, jedná se o jednoduchou utilitu, která zajistí krátké přezkoušení každého výstupu a vstupu.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Z čelní strany jsou popisy označení jednotlivých modulů dole na dvířkách.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


A Ještě jedno ukázkové foto obou modulů v činnosti.

Simatic S7-300 a moduly Softlink 


Zmíněný parametr ohledně zatížení výstupního modulu je potvrzen i v manuálu, dokonce výrobce udává celkové zatížení 10A na jednu kanálovou osmici výstupů a doporučuje modul pro spínání ventilů, stykačů a dalších spotřebičů s odběrem do 1A/24V na kanál.

Tady by bylo zajímavé provést dlouhodobé zatížení všech výstupů na 1A a sledovat oteplení karty. Předpokládám ale, že to již udělal výrobce, než uvolnil modul na trh.

Simatic S7-300 a moduly Softlink

Kliknutím na obrázek se ten zvětší. 


On-line připojení modulů Softlink k PLC Simatic

Klikněte na obraz pro zvětšení.


Závěr: 

Použití těchto "ekvivalentů" k originálním dílům Siemens je na každém uživateli. Jsou aplikace, kde se takovému využití modulů nebrání,  naopak znám zase odběratele, kteří tohle striktně odmítají. V každém případě to může být varianta pro rychlou dodávku a náhradu, neboť prodejci mají tyhle díly obvykle skladem.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Prodejce Softlink v České republice: http://www.foxon.cz/softlink-c-381.html

Manuály a další produkty Softlink k PLC Simatic S7: http://www.softlink-europe.com/

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209