Indikátory s OLED displejem

  • pátek, 28 květen 2010 04:00

Logo pohon Indikátory s OLED displejem.

Novinka panelový OLED indikátor nám může zobrazovat doslova co chceme, neboť v rámci své OLED matice je zakázkově programovatelný. Proto jsme jej nechali u výrobce naprogramovat podle nás, a vyzkoušeli, jak to bude vypadat. Uvnitř i video z ukázky činnosti indikátoru.  

Hlavní zobrazovací OLED matice má 128x64 bodů a v rámci ní, můžete mít na indikátoru v podstatě cokoliv, jméno firmy, typ stroje atd. Český výrobce Eleco Vyškov, nám ochotně naprogramoval a půjčil k vyzkoušení jeden vzorek.


Indikátor je pouzdře "klasického" provedení, určený pro montáž do panelu. Můžete mít i variantu s montáží na DIN lištu. Různé varianty zobrazení ještě vylepšuje možnost více druhů připojení, tedy vícekanálové napětí, proud, teplotní čidla a dokonce časovač přímo s termostatem, třeba pro spínání a indikaci chlazení HG. Vše záleží jen na dohodě s výrobcem. 

  • Napájení 12-24V AC/DC, 50mA, +-20%.
  • IP64 z přední části indikátoru, jinak IP20.
  • Pracovní teplota zajímavých -20 až +55°C.
  • Montážní otvor průměr 30mm.
  • Rozměr 34x34mm, hloubka 90mm.

Tolik šedivá teorie, pojďme se podívat na zelený strom života.

ELECO OLED indikátor 


Vymysleli jsme si tři obrazovky, které se přepínají fixním časem po cca 10-ti vteřinách. To vše jen pro vyzkoušení různých variant a možností zobrazení.

První obrazovka je v podstatě jen text, ale místo web adresy by klidně šlo logo firmy, nebo typ stroje a pod tím již požadované data. 

ELECO OLED indikátor 

 

Druhá obrazovka, 10VDC na vstupu indikátoru odpovídá zobrazení 150A. Čitelnost displeje je obrovská, velká čísla jsou viditelná i ze vzdálenosti několika metrů, i když podle fotografie to tak nevypadá.

 

ELECO OLED indikátor 

 

Třetí obrazovka jen půlkruhový bargraf s procenty zatížení. Vše se dá velikostně měnit a přizpůsobit v rámci rozlišení displeje. Jen je nutno si dobře rozmyslet, co a jak má být na indikátoru vidět, pokud chceme nějaký nestandardní údaj nebo text.

ELECO OLED indikátor 


Jak to opravdu vypadá na displeji  indikátoru se podívejte na video:

OLED indikátor živě

 


Závěr: 

Při zobrazování rychlejších dějů, bylo dost viditelné vzorkování, nebo spíš krok měření. Podle sdělení výrobce se jedná o prototyp pro nás, takže se udělalo nastavení "nějaké", jen pro účely testu. Běžně se pak nastavení dá přizpůsobit měření. Ale pro obyčejné děje, třeba indikaci teplot, je vše i takhle v pořádku.

Ještě zajímavější by byla varianta OLED displeje s rozlišením 128x128, který by zabral přesně celý čtvercový profil indikátoru, ale to zatím nelze do standardního pouzda vtěsnat. Nebo použít jiný typ indikátoru, s upevněním na DIN lištu.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Výrobce indikátoru, společnost Eleco Vyškov: http://www.eleco.cz/

On-line katalog měřících přístrojů Eleco: http://eshop.eleco.cz/index.php?Gstr=katalog&Gkat=88

Kompletní katalog Eleco v pdf: http://eshop.eleco.cz/index.php?Gstr=kat_pdf

Článek o bargrafovém LED indikátoru Eleco na serveru blaja.cz: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=352&Itemid=56


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209