Kompletní sada I/O modulů sběru dat

  • čtvrtek, 25 listopad 2010 03:00

Logo automaty Kompletní sada I/O modulů sběru dat.

Řada I/O modulů Z-PC line nabízi velké množství variant a typů modulů digitálních výstupů, výstupů, analogových signálů atd, pro připojení na CANopen sběrnici a dále k PLC. Zajímavé je také propojení sběrnice po DIN liště, a v neposlední řadě připojení k PLC Simatic S7.

I/O moduly společnosti Seneca se připojují na CANopen sběrnici. Takže připojení buď z PC nebo PLC využívající tuto komunikaci, jako například EATON se svým kombinovaným PLC/HMI panelem řady XVC a HPG, Turck VT250, dále ABB řady AC500, Mitsubishi FX a spousty dalších. Všechny moduly umí navíc ještě i Modbus připojení. U nás tyto moduly dodává společnost AutoCont Control System.

Připojení k PLC Simatic S7 může být realizováno dvěma základními způsoby, o čemž bude krátká ukázka na konci článku. 


Podíváme se na kousek z ucelené řady modulů, zde ve velikosti šířky 17,5mm. Pro více vstupů a výstupů má výrobce další moduly o dvojnásobné šířce 35mm.

Všechny moduly podporují rychlost CANopen do 1Mbps, nepotřebují žádný coupler, repater, nebo jiný větší interface, jak uvidíme dále. Napájení v širokém rozsahu 10-24 VDC, nebo 19-28 VAC. Provozní teplota výborných -10 .. + 65°C, a u některých modulů dokonce až od -30°C.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Moduly celé řady Z-PC line jsou dodávány v černé barvě a v průhledném balení. My jsme pro ukázku měli k dispozici jeden analogový a dva DI + DO moduly.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Pokud Vám na předchozím obrázku chybělo připojení CAN sběrnice a napájení modulů, tak vše je řešeno ze spodní strany přes 10-ti pinový konektor. Proto je jako příslušenství dodáván propojovací díl s napájením a CAN sběrnicí.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Ješte se na chvilku vrátíme k samotným modulům. Ty jsou totiž detailně potištěny vlastním zapojením, takže v podstatě pro připojení není potřeba žádný manuál, nebo návod, vše je natištěno přímo na modulu.

Samozřejmě, že ke každému modulu je přiložen tištěný návod s připojením a parametry.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Detailní ukázka propojovacího modulu, který se jednoduše nacvakne do DIN lišty a následně na něj se připevní samotné moduly. Napájení a CAN je přes odnímatelné svorkovnice. Propoje je možno k sobě přidávat podle skutečné potřeby a sestavy periferie.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Jediné co není možné, je připojit široký I/O modul na slot pro úzký modul a naopak. Je to patrné i z obrázku, propojovací díl je pro dva úzké, 17,5mm moduly a široký modul do něj nepasuje.

Na tohle je potřeba při sestavování modulů dát pozor.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Takhle se připojení přicvakne na DIN lištu, a na ně pak již samotné moduly.

Vpředu propojení CAN sběrnice (na malé vzdálenosti a pokusy stačí i obyčejné vodiče), vzadu pak 24VDC napájení.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Už to jede, modul správně indikuje nepřipojení CAN sběrnice.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Takhle už to vypadá, pokud je vše v pořádku a modul je připojen na sběrnici.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Pokud požadujeme spojení I/O periferie s PLC Simatic S7-300, je jedna z možností použít PLC s PROFIBUS DP komunikací, a následně nějaký DP/CAN coupler mezi sběrnicemi. To je varianta na obrázcích, dá se použít, potřebujeme-li například připojit ke stávajícímu PLC další zařízení s periferiemi na CAN s tím, že nemá význam, vše hardwarově předělávat, nebo je prostě třeba jen máme k dispozici.

Další varianta je Simatic bez PROFIBUS DP a do sestavy PLC vložit kartu s CAN sběrnicí, jako master.

Pro obě varianty je vhodné využít HW jiných firem, například Helmholz, Siemens totiž přímo CANbus sběrnici nepodporuje.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Jenom krátce si ukážeme jak na to v PLC Simatic S7. Nejdříve je nutno nainstalovat do HW konfigurace Step7 příslušné gsd soubory, jako pro jakoukoliv DP slave stanici. Důležité upozornění, coupler může být ve dvou variantách podle podporovaného protokolu, proto dva různé gsd soubory, a je vhodné, použít nejuniverzálnější s CANopen protokolem.

 

I/O systém Z-PC line Seneca

I/O systém Z-PC line Seneca 


Parametrizace celého coupleru v HW konfiguraci, je detailně, krok za krokem popsána v manuálu výrobce. Pokud jste s tím nikdy nedělali, je opravdu dobré si ten manuál přečíst, metodou "pokus-omyl" k správnému nastavení těžko dojdete.

Manuál a patřičné gsd soubory, jsou samozřejmě na webu společnosti Helmholz. On-line je připojen coupler s podporou pouze Layer 2 protokolu, tedy přesně ten, který by neměl být, ale naparemetrizovat jej musíme stejně, jinak by nám hlásil chyby.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Na konec, při troše trpělivosti, se nám to podařilo.

Pro tento test jsme použili práve coupler s jiným protokolem, takže spojení a obě sběrnice jsme oživili, jen jsme nebyli schopni dodat zařízení ta správná data. Pro účely testu a krátkou ukázku nastavení, to ale není podstatné.

I/O systém Z-PC line Seneca 


Závěr: 

CANopen komunikaci používá velké množství PLC i PC, takže se nejedná o nic neobvyklého. A vhodných I/O modulů pro tuto sběrnici není nikdy dost. Pokud je potřeba použít moduly pro připojení na Modbus, slouží je konfiguraci nástroj "Z-PROG Configuration software", který je zdarma na webu výrobce. Jinak společnost SENECA nabízí ještě velké množství různých převodníků, zobrazovačů a třeba taky kalibrátor analogových signálů.

Pokud se podaří zapůjčit patřičný hardware, ukážeme si příště už detailní nastavení a funkci těchto I/O periferií s PLC Simatic S7, bez PROFIBUS rozhraní, ale s použitím CANopen karty do sestavy PLC jako mastera.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

AutoCont Control System: http://www.accs.cz/

Přímý email na prodejce, dotazy, podpora: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Seneca Italy: http://www.seneca.it/ 

Katalogy Z-PC line a dalších produktů v GB: http://www.senecauk.com/acatalog/Z-PC_Line.html

Software, příslušenství, manuály: http://www.seneca.it/downloads.php?tp=0

Hardware do PLC Simatic pro CANbus: http://www.helmholz.cz/index.php?stranka=produkty&slozka=can-bus

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209