• Blaja
  • Archiv
  • Komunikace Siemens S7-200 přes CP 243-1 - Industrial Ethernet

Komunikace Siemens S7-200 přes CP 243-1 - Industrial Ethernet

  • pondělí, 25 duben 2005 04:00

Logo automaty Komunikace Siemens S7-200 přes CP 243-1 - Industrial Ethernet

Připojení přes síť na malý Simatic S7-200, samozřejmě že jen při použití komunikačního procesoru CP 243-1 IT. Vyzkoušel jsem jak spojení z Microwinu (ve verzi 4.0), tak spojení s OPC serverem "PC access" pro řadu S7-200.

Vše se chovalo podle předpokladů až několik zádrhelů o kterých bude řeč níže.


Použitá sestava je CPU224 a procesor CP 243-1 IT. Určitě by to chodilo i s CP 243-1, kterému chybí pouze e-mailový klient a podpora ftp/http protokolů. Co jsem měl, to jsem zapojil.
Obrázek vpravo uvidíte posléze, při úspěšném downloadu dat do PLC z prostředí Microwinu.
1,6kB

Vše se nakonfiguruje v Microwinu pomocí "Wizardu", který po jednotlivých krocích nakonec vytvoří podprogram s parametrizačními daty pro CP. Ten nesmíme zapomenout nahrát do PLC, jinak nic neožije. Takhle to vypadá, je-li vše řádně naparametrizováno. 2kB

První krok "Wizardu" je specifikace CP modulu, takhle se zobrazil po přímém načtení. Ještě přes PPI port. 3,6kB

IP adresu nastavte po dohodě se správcem sítě, aby jste se netrefili někomu do "kompu" pokud jako já provádíte pokusy na podnikové síti. Doma si tam mrskněte co je libo. 4,2kB

První "zádrhel". Pokud chcete nastavit CP 243-1 jen na spojení s Microwinem, může být počet spojení na modul 0 a vše je jednodušší.
V případě že budeme používat OPC server, nastavíme aspoň jedno spojení Peer-to-Peer. Pro více Simaticů mezi sebou s CP opět počet spojení zvětšíme.
2,7kB

Tady už můžeme nastavit dalšího partnera pro spojení, např. OPC server. Můžete i omezit přístup z PC definované adresy (vyzkoušel jsem také).

Druhý zádrhel, opište si hodnotu TSAP, bude potřeba pro konfiguraci OPC serveru, viz. dále.

To je asi vše podstatné, zbytek je intuitivní, proklinknete se na konec, vygenerovaný blok nahrajete do PLC. Podobný postup je popsán velmi slušně v helpu Microwinu.

8,6kB

Celá konfigurace si "uchroustne" z paměti DB cca 150 Bytes, takže si rozmyslete, kde je volný prostor vzhledem k použité CPU. 8,3kB

V Microwinu nyní nastavíme v komunikaci, jen IP adresu PLC. Poté ve známém poli vidíme náš Simatic.

2kB

 

 

 

 

Pozn.: Samozřejmě že v "Set PC/PG interface" Microwinu máme nastavenou správnou síťovou kartu a protokol TCP/IP. To by ale měla být samozřejmost.

4kB

Připojení OPC serveru PC access pro S7-200 je už jednoduché a další napojení např. na Excel fungovalo okamžitě, viz. detailnější popis na jiném místě.


OPC server S7-200 PC Access a jeho nastavení už je na těchto stránkách popsáno, takže jen v "PLC properties" vrazíme IP adresu a hlavně parametry TSAP, které jsem nakonfigurovali v Microwinu.

Pokud TSAP necháte defaultně na nule, dopadnete jako já, kdy OPC server běžel, ale proměné se nezobrazovaly!

12kB

Vše se krásně rozběhne a "mrská" se to opravdu velmi rychle. 9,2kB

Závěrem : když to jede přes síť, nevidím důvod proč by to nemělo fungovat ještě přes WiFi. Tam je to ale otázka správné parametrizace WiFi hubu, stejně jako u řady PLC S7-3xx a 4xx.
E-mailového klienta a ftp protokol vyzkouším při chvíli někdy později. Pokud s tím máte někdo praktické zkušenosti, budu rád když se ozvete.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209