• Blaja
  • Archiv
  • Magelis GTO3510 nový HMI panel s multiprotokolem (test Simatic S7) s vyšším rozlišením

Magelis GTO3510 nový HMI panel s multiprotokolem (test Simatic S7) s vyšším rozlišením

  • pátek, 10 srpen 2012 04:00

Logo HMI + Scada Magelis GTO3510 nový HMI panel s multiprotokolem (test Simatic S7) s vyšším rozlišením.

Z řady inovovaných HMI panelů Magelis GTO se podíváme na GTO3510, který navíc přináší zajímavý širokoúhlý 7" formát s výborným rozlišením displeje 800x480.

Magelis GTO3510

Nás ovšem zajímá hlavně spojení s PLC Simatic řady S7 a to se všemi modely, počínaje starší S7-200, přes řadu S7300/400 až po nejnovější S7-1200. Všechny tyto PLC se dají k HMI panelům GTO připojit jak přes Ethernet tak hlavně přes MPI/PPI port PLC bez nutnosti použít jakýkoliv převodník. To je nezbytné zdůraznit, neboť často se dá setkat s panely různých výrobců, kteří tvrdí že MPI spojení s PLC Simatic S7 umí, ale ve skutečnosti neuvedou, že jen s nějakým externím sériovým převodníkem, což je na dvě věci a navíc neseriózní. S panely Magelis řady GTO nic takového nehrozí, všechno jsme vyzkoušeli a vše funguje přesně tak, jak výrobce uvádí. V předešlém testu jsme si ukázali zpětnou kompatibilitu projektů z panelů STU na nový GTO2315 s vícenásobným připojení k PLC Simatic S7, u tohoto modelu se podíváme na jeho rozlišení, které umožní vložit na obrazovky podkladové obrázky a na ně ovládaní nebo signalizační prvky. Díky velkému rozlišení tohoto širokoúhlého panelu je výsledek více než dobrý, jak je vidět i na video ukázce v závěru. Efektivní práci s obrázky ovšem umožňuje hlavně rozšířená paměť HMI panelů této řady na 96MB. 


Ze dvou kousků panelů tentokrát sáhneme po spodním, sedmipalcovém GTO3510, který je navíc vybaven osmi funkčními klávesami pro ty aplikace, kde nechcete používat dotykovou obrazovku, nebo pro častější funkce.

Magelis GTO3510 

Z technických parametrů GTO5310 vybíráme:

Barevný TFT 65 k barev LCD podsvícený LED 800 x 480 (WVGA) 7,0" širokoúhlý dotykový displej
8 funkčních kláves (statické nebo dynamické)
96MB Flash EPROM pro aplikace
4GB SD karta (s výjimkou Magelis HMI GTO2300)
Počet obrazovek omezeno jen kapacitou interní paměti Flash EPROM nebo SD
receptury 32 skupin, 256 receptur, 1 024 položek
Trendy, alarmy a hodiny reálného času
Podpora přístupových práv – 20 skupin, 100 uživatelů.
Vzdálený přístup Web Gate prostřednictvím webového prohlížeče.
Komunikační protokoly: Uni-TE, Modbus RTU (2), Modbus TCP (3), Mitsubishi (Melsec), Omron (Sysmac), Rockwell Automation (Allen Bradley), Siemens (Simatic).


Zadní strana přístroje je standardní pro všechny panely a je vybavena všemi potřebnými porty. 

Magelis GTO3510 


Magelis GTO nabízí ve standardu klasický USB, dále COM1 pro sériové připojení a COM2 s RS485. Právě tento port, i když je vyveden na RJ45, umožňuje přímé propojení na MPI port PLC Simatic S7.

Magelis GTO3510 


Ze spodní strany pak je panel osazen napájecí svorkovnicí, prostorem pro vložení baterie a SD paměťové karty, mikro USB pro přenášení aplikace z PC do panelu a Ethernetovým portem.

Tyto panely disponují hodinami reálného času, proto ten prostor pro baterku.

Magelis GTO3510 


Nezbývá než si vytvořit nějakou aplikaci pro vyzkoušení. K tomu účelu slouží software Vijeo Designer v poslední šestkové verzi. Ohledně jeho instalace a registrace jsme psali v minulém článku v aplikaci s panelem GTO2315.

Magelis GTO3510 


Při založení nového projektu nám Vijeo Designer nabídne kompletní produkty z této nové řady GTO, proto ta nutnost použít nejnovější verzi software.

Nástrojem můžeme samozřejmě vytvářet projekty pro všechny HMI panely Schneider Electric bez omezení.

Magelis GTO3510 


Pro Ethernetové připojení k PLC nám driver nabídne již všechny PLC Siemens, nejnovější řadu S7-1200 připojíte přímo, neboť tyto PLC disponují Ethernetovým portem, ostatní řady pak přes komunikační procesor v PLC sestavě, jak u řady S7-200, tak samozřejmě u S7-300/400.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Magelis GTO3510 


Abychom nemuseli všechno vytvářet znovu, překopírovali jsme si nějaké tagy ze starších projektů a následně pak stačí přes roletové menu přiřadit tag patřičnému spojení.

Magelis GTO3510 


Nyní přijde na řadu obrázek na obrazovce a přes něj ovládací prvky. Je to celkem používané u některých technologií, vložit obrázek zařízení a na něj pak umístit potřebné butony, zadávací pole a podobně. My nebudeme mít žádnou technologie, ale vybral jsem několik obrázků z cyklo výletu po okolí.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Magelis GTO3510 


Jenom jako zajímavost si ukážeme možnost vybrat startovací obrázek, nebo logo a dobu jeho zobrazení při připojení panelu. Jak to vypadá ve skutečnosti, uvidíme dále a na video ukázce.

Magelis GTO3510


Kromě dalšího obrázku na jiné obrazovce je zde vidět označené menu pro definování událostí pro jednotlivé funkční klávesy.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Magelis GTO3510


Nebývá než hotový projekt nahrát do panelu. Možnosti jak to udělat jsou široké od USB přes Ethernet a flash disk. Protože se jedná o naprosto nový panel, nebo pokud neznáme jeho IP adresu, je ideální použít USB. Kabel pro propojení pasuje například z externího HDD nebo čtečky paměťových karet.

Magelis GTO3510


Přes známou ikonu pro download aplikace si software nejprve projekt zkompiluje, pokud na něm najde chyby, download se neprovede a chyby nám nástroj označí, jestliže je vše OK tak už to jede.

Toto hlášení můžeme ignorovat, nahráváme aplikaci do nového, prázdného panelu.

Magelis GTO3510


Tak a už se nám to nahrává do panelu. V tomto okamžiku by nebylo vhodné odpojit napájení panelu, žádný hardware tohle nemá rád. 

Magelis GTO3510


Tohle je už start panelu s uvítacím obrázkem, jestliže si jej uděláte ve správném rozlišení, bude hezky na celou obrazovku, viz příklad v předchozím článku. Dobu zobrazení lze samozřejmě nastavit.

I když to není moc vidět, jedná se o rozcestník v sedle nad Červenkou ve Vsetíně - Jasenicích. 

Magelis GTO3510


Ve skutečnosti jsou díky velkému rozlišení panelu obrázky perfektní a použitelné pro jakékoliv aplikace. Tím pádem se na obrazovku vleze i více ovládacích prvků, neboť širokoúhlá varianta přináší navíc zvětšení displeje o 40 %.

Opět poznámka pro cyklisty z okolí Vsetína, rozcestník Dinotice-Svrčín, ke kterému jsme sjeli ze sedla nad Červenkou.

Magelis GTO3510


Pro zadávání proměnných slouží skript s klávesnicí, který se zobrazí při poklepání na políčko s proměnnou.

Magelis GTO3510


Kdybychom to chtěli dotáhnout k dokonalosti, tak jako monitoring vstupů a výstupů PLC Simatic S7 nemusí stačit jen zobrazení vstupního a výstupního wordu, ale mohly by sloužit i zelené LED, umístěné přímo do obrázku PLC, tam kde jsou i ve skutečnosti. Kdysi jsem to u jedné aplikace dělal, když jsem čekal na technologii.

Rozcestník už na cyklostezce Bečva v Halenkově, kam jsme sjeli údolím Dinotice.

Magelis GTO3510


V systémových funkcích panelu stačí najít položku "memory" a vidíme, že panel opravdu disponuje 96MB vnitřní paměti, takže obrázků se tam vejde ještě dost a dost. To je ten pravý sloupec.

Díky podsvícení LED a inteligentnímu řízení jasu a kontrastu (16 úrovní) vynikají tyto Magelis GTO panely nízkou spotřebou a vysokou životností, cca 50000 hodin.

Magelis GTO3510


Magelis GTO s PLC Simatic S7 prakticky.

Klikněte si zde pro otevření videa samostatném okně 


Závěr:

Prostřednictvím vestavěného Ethernetu TCP/IP (10BASE-T/100BASE-TX) nebo dvojice sériových linek (RS232C,
RS485) zvládá Magelis GTO nejen komunikaci s PLC řady Modicon, ale i se systémy dalších třetích stran. V základním provedení jsou dostupné všechny běžné ovládače jako např. Modbus TCP, Ethernet IP nebo Profinet. Na jednu sběrnici Ethernet lze přitom současně připojit dvě nebo více zařízení, každé s jiným typem protokolu. Přes dvojici USB portů (typu A nebo mini B) si může uživatel k panelu připojit PLC řady Modicon, čtečku čárových kódů, tiskárnu, externí klávesnici nebo PC. Díky ověřené funkci Web Gate, umožní GTO i vzdálený dohled nad řízenou technologií, případně její řízení prostřednictvím běžného webového prohlížeče. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Podpora pro produkty Schneider Electric: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

HMI panely Magelis GTO další informace, katalogy, manuály: zde 

Bezplatné objednání DVD "Operátorské panely a iPC Magelis": http://www.schneider-electric.cz/sites/czech-republic/cz/podpora/software/operatorske-panely-ipc-magelis.page

Schneider Electric Česká republika: http://www.schneider-electric.com/site/home/index.cfm/cz/ 

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209