• Blaja
  • Archiv
  • Měření šířky pomocí snímače PosCon firmy Baumer

Měření šířky pomocí snímače PosCon firmy Baumer

  • středa, 09 listopad 2005 20:51

Logo pohon Měření šířky pomocí snímače PosCon firmy Baumer.

Snímač firmy Baumer electric typu PosCon ZADM 022xx 350mm nabízí v základě naprosto průměrné vlastnosti srovnatelné s jinými výrobci. Ovšem pokud použijete patřičný software, můžou se otevřít se možnosti úplně jiné.
Veškerý vtip je v nástroji PosCon Software, který Vám ukáže, co vlastně měříte (viz. níže).
Bohužel tento soft není ve standardní dodávce se snímačem, ale musíte si jej "nějak" sehnat sami. Nám se to podařilo po velkém přemlouvání u českého zastoupeni Baumeru.
3,3kB

Instalace proběhne bezproblémově, po restartu je vše připraveno k použití. Chodí to pod W98 i pod WinXP.
Jen je třeba se připravit na to, že softvare komunikuje se snímačem přes rozhraní RS485, tudíž je nutný převodník RS482/RS232. Použili jsme dodaný firmou Baumer se snímačem (objednává se zvlášť)
Výstupní hodnota je dostupná nejen přes RS485, ale i z analogového výstupu 4-20mA snímače.
5,8kB

Po prvním spuštění si překontrolujte nastavení sériového portu, ale na několika PC vše chodilo na první pokus. Pokud ne je, na 99% problém v kabelech, nebo převodníku RS482/RS232. 5,3kB

Tady, v jediném okně programu se odehrává to vlastní celého snímače. U jiných snímačů se musíte spolehnout jen na údaj analogového výstupu, ale tady se dá vidět co vlastně měříte. V rozsahu měření jsem umístil broušenou kalibrovanou kostku 75mm. Červená čára ukazuje skutečný odraz od odrazové plochy. Šedá čára je hranice (nastavená na 120) od které snímač vyhodnotí hranu, nebo dvě hrany měřeného objektu.
A tady je zakopán největší problém. Propad signálu na levé straně přes hranici vyhodnocení je způsoben nepatrným poškozením odrazové samolepky (za cca 600,-Kč). Je jasné, že okamžitě měříte nesmysly. Mimochodem, to při použití jen analogového výstupu nejste schopni vidět.
Napadne-li Vás okamžitě myšlenka posunout hranici vyhodnocení ze 120 na řekněme 80, výborně, ovšem jak to udělat, to je to, co Vám nikdo u Baumeru neřekne. Software to umožní (předpokládám) až po zadání servisního kódu, viz níže. Ten se nám ovšem ani po téměř měsíčním jednání a přesvědčování nepodařilo ani koupit ani jinak získat. Nakonec jsme získali aspoň příkaz a syntaxi, kterým je to možné provést. Funguje to perfektně, bohužel pro zákazníka na hranici ilegality.

19kB


Tady je vidět, že ty hlavní možnosti software jsou blokovány. Přičemž nic jiného než posunutí vyhodnocovací hranice není potřeba.
Budete si muset najít jiného výrobce, který je vstřícnější. Nechápu tuhle politiku, když snímač stojí několik desítek tisíc korun a to co je v praxi potřebné, není funkční.
5,5kB

Servisní kód jsem neměl, tedy zbývá koupit nový odrazový pásek, nebo snímač jiného výrobce.
Pokud jej náhodou někdo znáte budu velmi rád za poslání.
4kB

Závěr : už jenom tím, že můžete graficky vidět skutečné hodnoty je perfektní pro seřizování. Na druhé straně to hlavní co už by člověk čekal, zůstáva ukryto za servisním kódem.
Jinak lze samozřejmě pomocí software nastavovat velmi pohodlně vše co je možno přes tlačítka na snímači, režimy, alarmy. Příjemný je graf vpravo, který udává právě dostupnou číselnou a analogovou hodnotu výstupu.
V žádném případě se mi nepodařilo kalibrovanou kostku změřit s přesností, která by aspoň trochu odpovídala skutečnosti (s propadem vlevo jsem počítal). Vše bylo nastaveno přesně podle manuálu od snímače, ovšem odchylky měření byly v řádu několika milimetrů. Jistě by šel signál pro nějakou opakovanou šířku v PLC zkalibrovat, ale ani linearita nebyla nic moc.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209