• Blaja
  • Archiv
  • Motorický potenciometr s použitím "Loga!"

Motorický potenciometr s použitím "Loga!"

  • neděle, 22 únor 2009 02:00

Logo automaty Logo! jako motorický potenciometr. 

 Berte, pokud potřebujete měnit žádanou hodnotu rychlosti pro pohon (nebo cokoliv jiného) jen pomocí tlačítek "nahoru" a "dolů", a máte měnič který to neumí, nebo jen s placeným doplňkem.

Vše vzniklo jako z nouze cnost. Potenciometry v těžkých provozech nevydrží nic a vyrábět čítače s D/A převodníkem je na nic. Při cenách malých programovatelných "relé", je to už lepší řešení. Navíc dva nezávislé kanály pro dva pohony, resetovací vstupy, paměť při vypnutí napájení, krytí a naprosto jednoduchá montáž s minimem drátů.  


 Klasická sestava relé a analogového modulu. Dá se to samozřejmě udělat i s jinými typy, je to jen otázka ceny a programu který v tom běhá a rozlišení analogového výstupu, tady je dostatečné a lepší než 0,1V (8 bitů). Vše se dá ještě přizpůsobit, význam výstupů, vstupů a i minimální hodnota výstupního napětí. Taky rychlost rozběhu a doběhu se dá nastavovat přes displej a klávesy na modulu. V naprosté většině to ale není potřeba, navíc je naprogramována funkce nejdříve pomalá změna výstupní hodnoty a po delším držení ovladače změna je rychlejší. Už se to několikrát aplikovalo i na různých rekonsrukcích a jede to bez problémů. Dá se to celé objednat jako hotový a naprogramovaný komplet na www.siprog.cz, nebo přímo u mě blaja(at)blaja(dot).

75kB

 

 Na displeji je v provozu vidět aktuální hodnoty výstupního napětí, nastavovat hodnoty inkrementu/dekrementu výstupu a další detaily které jsou dostupné.

20kB

 Ukázka z provozu v aplikaci, konkrétně na pohon s měničem MENTOR II. Aktuální napětí obou analogových výstupů jsou viditelné na displeji, převrácená hodnota frekvence cyklu udává doby cyklu LOGA!, tedy asi 3ms. To jsem tam dal jen abych zaplnil řádek a bylo vidět že to jede.

Celá sestava je materiálově asi za 220 EUR, viz aktuální ceník na webu Siemens zde

60kB

 Závěrem : Opravdu, nejdříve to byl jen takový nápad, ale ujalo se to. Vzhledem k ceně, se to koupí celé hotové, zapojí a jede to. Jako kalkulačka! Výborná je možnost nastavit remanenci, takže pokud to technologie vyžaduje i po vypnutí a zapnutí napájení je na výstupu hodnota stejná jako před vypnutím. Není to ale podmínka.
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209