OPC Explorer s dalšími funkcemi

  • sobota, 13 listopad 2010 03:00

 Logo software OPC Explorer s dalšími funkcemi.

Pokud potřebujeme zjistit jaké a jak máme na PC nainstalovány OPC servery, není nutno je ihned hledat přes nějaký SCADA software. Stačí na to menší softwarový nástroj, který navíc umí třeba zajímavou simulaci OPC serveru.

Tento nástroj spfolečnosti MatrikonOPC, se vyskytuje ve dvou podobných variantách, jednou jako tzv. OPC Sniffer, tedy nějaký "hledač" OPC, a ve druhé jako OPC Explorer s dalšími funkcemi. Obě varianty jsou ve verzi free, takže nic nebrání vyzkoušení a legálnímu použití.


Po stažení obou programů jsme začali instalací OPC Snifferu. Tu ale klidně přeskočte, neboť jako OPC sniffer se stejně nainstaluje OPC Explorer v menší, upravené verzi, bez dalších nástrojů.

OPC explorer a OPC simulátor

Instalujeme tedy OPC Explorer. Nezapomenout překontrolovat zartžení pro instalaci dalších nástrojů, hlavně simulátoru, o kterém bude psáno dále.

Tyto nástroje se dají stáhnout i v samostatné verzi, viz. odkazy na konci článku.

OPC explorer a OPC simulátor

Chvilka strpení, a je to hotovo, nejedná se o nic složitého.

OPC explorer a OPC simulátor

Po spuštění OPC Explorer spolehlivě najde vše, co máme nainstalováno na kompu. Pro vyzkoušení jsme jeden z OPC serverů spustili, včetně PLC Simatic S7. Explorer nám umožní nadefinovat si skupiny "tagů", a do nich vložit jednotlivé proměnné, které potřebujeme třeba ověřit. 

OPC explorer a OPC simulátor

Samozřejmě můžeme i jednotlivé proměnné editovat přímo v OPC serveru a tím i v PLC.

To znamená, že dokážeme k OPC přistoupit tzv. "shora", jako jakýkoliv SCADA software.

OPC explorer a OPC simulátor

Celé nastavení exploreru si můžeme uložit do souboru pro pozdější použití. To je výborná funkce, zvlášť pokud máme nainstalováno více OPC, simulátor atp, takže můžeme jednoduše přepínat mezi jednotlivými požadavky.

OPC explorer a OPC simulátor

Další funkce, která se líbí, je vestavěný OPC server simulátor. Pokud potřebujeme vyzkoušet nastavení nějakého SCADA systému na OPC server a nemáme jej k dispozici, tak je použití simulátoru ideální. Můžeme si totiž dopředu otestovat ve SCADA software spojení a práci s proměnnými OPC serveru, ikdyž ještě nejsme rozhodnuti jaký OPC server si vůbec koupíme.

Připojení SCADA systému Reliance na tento OPC simulátor je vyzkoušeno v závěru článku.

OPC explorer a OPC simulátor

Podobně jako v opravdovém OPC, si i v simulátoru nastavíme skupiny proměnných, v nich tagy všech variant proměnných. Bezvadné jsou "Randomy", tedy generované náhodné čísla, takže se nám proměná sama mění v celém rozsahu.

Random.Int1 je 8-mi bitová proměnná a Random.Int2 pak 16-ti bitová.

OPC explorer a OPC simulátor

Ukázka deklarace proměnné ze simulátoru. Povšimněme si velkého množství možností výběru ve složce "Simulation Items".

Teoreticky si zde můžeme poskládat celý projekt.

OPC explorer a OPC simulátor

Celý explorer nemá ani složité nastavení. Option je srozumitelné, jen pokud explorer nenajde simulátor, je nutno uvolnit vyhledávání OPC i v registrech systému.

OPC explorer a OPC simulátor

Pokud jsme si při instalaci exploreru nechali zatrženu volbu o instalaci i OPC analyzéru, tak se jedná o tuto utilitu. Ta nám umožní vygenerovat více různých txt a xml souborů s daty o všem možném ohledně exploreru, OPC serverů a našeho PC. Může to být užitečné při analýze eventuálních potíží.

Detaily jsou vidět v náhledu jediného okna utilitky.

OPC explorer a OPC simulátor

Nakonec vyzkoušíme na náš OPC simulátor připojit nějaký SCADA systém, tedy naši Relianci,  jestli opravdu vše funguje jak má.

Testovací projekt SCADA systému Reliance, doplníme o dva tagy do OPC simulátoru. Nejdříve ale musíme přidat další stanici, kterou jsme si "překvapivě" nazvali OPC-simulátor. V patřičném menu, jsme potom z nabídky dostupných OPC serverů vybrali náš Matrikon OPC simulátor 1.

Měli by nám následně fungovat oba OPC najednou, tedy jak OPC2 simulátor, tak i plnohodnotný OPC1 s PLC Simatic, uvidíme.

OPC explorer a OPC simulátor

Ve vytvořené skupině proměnných z OPC simulátoru si vybereme nějaké "Random" proměnné, abychom viděli, jak čísla "žijí".

OPC explorer a OPC simulátor

Pak už si v prvním okně vizualizace Reliance vložíme dva "displeje", a každému přiřadíme vazbu na jednu z proměnných OPC simulátoru.

Jak bylo vidět někde výše v článku, jedná je naše "staré známé" 8 a 16-ti bitové proměnné simulátoru.

OPC explorer a OPC simulátor

A jede to.  Proměnné ze simulátoru (v červeném rámečku) bez potíží fungují spolu s proměnými přímo z PLC, není samozřejmě vidět žádný rozdíl. Tak to má být.

Všechna čísla opravdu "žijí" a Reliance je spuštěna v Control Serveru, aby byla aplikace přístupná z jiných počítačů na síti jako webových klientů a také navíc z mobilního telefonu HTC Touch HD jako z "tenkého klienta".

O tom ale někdy příště. Máme připravenu hezkou ukázku ovládání a zobrazení dat z PLC Simatic, přes tenkého klienta Reliance, přímo na HTC Touch HD telefonu, pokud se o HTC dá ještě hovořit, jako o telefonu.

OPC explorer a OPC simulátor

Závěr:

Tímto jsme se zase trochu vrátili k tématu souvisejícím s OPC servery a spojení s PLC systémy. Vždy se dá totiž najít něco zajímavého a využitelného, jako tady, v případě OPC simulátoru.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

OPC Explorer popis: http://www.matrikonopc.com/products/opc-desktop-tools/index.aspx

OPC Explorer download: http://www.matrikonopc.com/downloads/types/software/index.aspx

Společnost MatrikonOPC: http://www.matrikonopc.com/

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209