• Blaja
  • Archiv
  • OPC server pro PLC Siemens S7-200 (S7-200 PC access)

OPC server pro PLC Siemens S7-200 (S7-200 PC access)

  • středa, 12 leden 2005 03:00

 Logo software OPC server pro PLC Siemens S7-200 (S7-200 PC access).

Místo MicroComputingu pro spojení PC s PLC řady S7-200 nabízí Siemens OPC server pro Simatic S7-200 pod názvem PC access. Protože jsem měl k dispozici S7-200, nedalo mi to abych to nevyzkoušel. Zároveň jsem zkusil dva E277 profibusové moduly na S7-200 za sebou (nikdo mi nedokázal říci zda to funguje). Výsledky a nastavení jsou popsány níže, funguje to docela dobře.

Nejdříve je nutno nainstalovat PC access, jehož omezená (časově a na počet spuštění) verze se dá stáhnout na webu Siemensu. Ovšem platnost jen 60dní a nebo 100spuštění, což mi z principu vadí. Naštěstí ale vhodnou úpravou registru se dá počet dní a hodin nastavit velmi vysoko (viz. obrázek vpravo).
Proč? Jen pro ten pocit že to jde, stojí za to žít!

0,5kBInstalace je standardní a bezproblémová s ikonou na ploše.

4,7kB

Po spuštění PC access vložíte S7-200 stanici (tady s názvem PLC_pepa) a do ní "Item" (položku, tag nebo jak chcete). Komunikace s S7 byla přes CP5511 a Profibus (nastavení v PG/PC Interface). 4,7kB

"PLC_pepa" má jednoduché vlastnosti, nastaví se jen bus adresa modulu E277. 3kB

Ve vlastnostech jednotlivých položek, už jsou ty známé údaje

Jen adresář "Mereni" u PLC_pepa a další které si vytvoříte, nazývejte bez didakritiky, v opačném případě nepůjde OPC server uložit!

3,7kB

Spustíme OPC a při troše štěstí a správně zapojených drátech se vše rozběhne, viz Test Client, který ukazuje stav jednotlivých "tagů".

Vypojíme spojení, uložíme projekt a můžeme postoupit dále na vytvoření OPC klienta a jeho navázání na server.

7,5kB

Spustíme klasický Microsoft Excel a pokusíme se nakonfigurovat nějakého "Klienta", který dokáže data z OPC serveru vyčíst nebo zapsat.


V Excelu přes menu "Nástroje" postoupíme na "Doplňky", kde zatrhneme OPC-Client AddIn for Excel. Není-li tato položka v "Dostupných doplňcích", tak přes tačítko "Procházet" najdeme patřičný soubor OPCS7200ExcelAddin.xla adresáři s nainstalovaným OPC (např.:C:\Siemens\S7-200 PC access\bin). Odklinkáme vše a je to. 5,2kB

Po návratu do hlavního okna Excelu, nám přibyly ty správné ikony v nástrojové liště. "Hůlka" znamená najít OPC server, "tužka" v podstatě to samé, "šipka" spustit OPC a "čtverec" zastavit (jako u přehrávače). 1,2kB

"Hůlka" otevře OPC Wizard, a nevíme-li vše z paměti, tak kliknutí na ikonku "...", nám nabídne dostupné OPC servery. 3kB

Našli jsme ten náš OPC s jedním PLC_pepa a dvěma "tagy" v adresáři "Mereni". 7,1kB

A hotovo. Po spuštění vidíme krásně číslo z PLC v buňce Excelu. Pokud se spojení přeruší (vytrhneme kabel) a znovu připojí, obnoví se i spojení, takže se nemusí nic znovu spouštět.

Pro správnou činnost již potom nemusí být PC access spuštěn!

4,5kB

Aby to bylo zajímavější, tak to číslo 166 (mimochodem v on-line režimu neustále chodí mezi 0 a 255) je posláno z Simaticu S7-314DP, přes profibus DP na druhý modul E277 v Simaticu S7-200, zpracováno a teprve pak načteno a zobrazeno, ale přes první modul E277 u S7-200.
Viz obrázek níže jak to vypadalo na stole.

81kB

Závěrem : připojení různých jiných klientů (aplikací) spuštěných ať už Excelu, Visual Basicu, nebo jiném, už záleží na vlastních schopnostech. V samotném popisu který se nainstaluje s PC access, je uvedeno poměrně hodně možností i s přiklady spojení na OPC sever. Škoda že jsem neměl úplně plnou verzi a musel jsem vždy odklinkávat to počitadlo spuštění při startu. Předpokládám že plná verze to mít nebude. Kdyby jste ji někdo měl, dejte vědět.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209