PLC VIPA - je to Siemens nebo ne?

  • čtvrtek, 10 září 2009 04:00

Logo automaty PLC VIPA - vypadá jako Siemens, ale není to Siemens. 

PLC VIPA vypadá opravdu jako Siemens řady S7-300, ale není to Siemens. Je lepší nebo horší? Je jiné se spoustou funkcí které u Siemens nenajdete, takže se podívejte jen na několik zajímavých rozdílů.

Celé PLC (dodává se více druhů podle výkonu a vybavení) vypadá na první pohled jako od Siemensu i barva je shodná. Měl jsem k dispozici nejmenší v řadě CPU312SC, s MPI portem+ 485 portem a ethernetem. Detaily a parametry jsou na webu německého výrobce tady a nebo pak u českého distributora firmy REM-Technik Brno zde.


Takhle vypadá zapojeno jen samotné PLC ve verzi s technologií Speed7, což je mnohonásobné zvýšení výkonu oproti PLC Siemens (snad kromě nejnovější řady Siemens, u které nemám přesné údaje k dispozici). Má na sobě navíc digitální I/O a nějaké analogy i s měřením teploty. Hlavně ovšem dva porty, jeden MPI, druhý standardně RS485, místo kterého se dá v jiné verzi koupit Profibus DP. Navíc je ethernet, takže opravdu nepotřebujete k programování a spojení žádnou PCMCIA kartu CP5512, ale stačí klasický LAN kablík za pár korun. Ethernetový port je trochu vidět na obrázku nad koncem síťového kabelu. Programování se provádí ve Stepu7 a nebo ve vlastním prostředí WinPLC. 

40kB

Nejprve je nutno PLC vytvořit v HW konfiguraci. Jestli čekáte na nějaké GSD soubory tak marně. Nejsou, neboť nejsou potřeba. Celé CPU se naparametrizuje jako CPU312C od Siemense, plus komunikační procesor CP343-1. Přesně jak je vidět na obrázku. Hlavně s tím CP343 je to velmi příjemné překvapení, ale o tom bude řeč dále.


14kB

Takže vlastnosti CP343. V HW konfigurací totiž říkáte že se jedná o Siemens, ale fyzicky je to VIPA, takže všechny komunikační funkce jako má CP343 se nedají použít. K žádným kolizím a nesrovnalostem ale nedošlo.

Proto komunikace přes ethernet procesor, ale jen jako slave v pasivním módu, tedy ideální pro připojení např. vizualizace a nebo vyzvedávání dat kde komunikaci řídí master.

Jinak ethernetový port je paráda a obrovské plus. Nastaví se jen IP adresa podle IP na notebooku a už to frčí jako po másle.

 

9kB

Ještě nastavení spojení na Step7, vidíte že jen TCP/IP a běžná síťová karta v notebooku.

Zkoušel jse i připojení přes CP5512 a MPI, jelo to taky okamžitě bez problémů. 

15kB

A už to jede on-line. Proč tento obrázek? Všiměte si velikosti čítače = C511. ten v podobném CPU Siemens nikdy nepoužijete, Siemens neumožní tolik časovačů a čítačů jako VIPA.

3kB

V on-line režimu je vidět v module information maximální počet čítačů, časovačů (512) a ještě adresního prostoru, pokud někdo nevěří.

16kB

Rychlost PLC (doba na jednu operaci se pohybuje hodně za desetinou čárkou v mikrosekundách) je uváděna o více jako řád menší než u Siemens. Opravdu je to tak, ověřil jsem to napsáním mnoha tisícové programové smyčky s operací v pohyblivé čárce a nepodařilo se mě přinutit PLC aby se aspoň trochu "zadýchalo". Doba cyklu byla stále 1-2 ms.

8kB

Další veliký rozdíl je paměť. V základu je 32kB a vždy se dělí na 1/2 pro load a work memory. Což znamená, že není potřeba pro menší prográmky MMC kartu! Vše běží i bez ní, což Siemens PLC bez vražené aspoň minimální karty vůbec nerozjedete. Karty se dají pohodlně objednat až asi do 2MB.

Samozřejmě jsem zkusil vrazit tam Siemens kartu, ale PLC se chovalo jako bez ní, stále ukazovalo jen základní 32kB paměť, viz obrázek vpravo.

Škoda že jsem neměl nějaké original, vyzkoušel bych je klonovat, pokud nemají HW úpravu jako Siemens. U prodejce o něčem takovém ani neví, na dotaz o MMC kartě Siemens odpověděli že to nezkoušeli. Snad někdy příště.

11kB

Ale vytáhl jsem běžnou MMC kartu z foťáku i s obrázky (nechtělo se mě je mazat) a zkusil ji tam vrazit. Byla to 2GB karta a VIPA se s ní mohla zbláznit. Detekovala ji jako na obrázku vpravo a samozřemě nefungovalo to. Program ale jel a vše ostatní chodilo. Nevadí, byl to zajímavý pokus. Příště si fakt budu muset půjčit i několik original karet a zkusit udělat z 64kB tu 2MB a podobně, tak jako jsem to zkoušel se Siemens kartami tady.

12kB

Závěr: Dalo by se zkoušet a psát dále a dále, ovšem pro seznámení stačí. Zkouška s originál softwarem pro VIPu WinPLC7 je k přečtení v článku tady. Rozhodně VIPA umí příjemné věci, a hlavně komunikaci. Při ceně cca 28 tisíc za základní PLC VIPA je cena Siemens PLC a CP procesoru někde jinde. A to nemluvím o nutností programovacího CP5512. Ještě připomínám, že za PLC můžete samozřejmě naskládat běžné moduly od Siemense.

Pokud máte nějaké dotazy, připomínky, nebo zkušenosti, napište, rád zveřejním.


 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209