• Blaja
  • Archiv
  • PLCView - je to vizualizace nebo jen nástroj pro zobrazení dat z PLC?

PLCView - je to vizualizace nebo jen nástroj pro zobrazení dat z PLC?

  • pondělí, 11 prosinec 2006 20:51

Logo Scada PLCView - je to vizualizace nebo jen nástroj pro zobrazení dat z PLC?

Tuhle otázku jsem si kladl po prvním přečtení specifikace na webu výrobce. Krásný obrázek s lupou a tabulkou jako v excelu, mě navnadil, že konečně bude nástroj i s grafem, a "rychlé a levné řešení" z webové informace už jsem bral jako vizitku k vyzkoušení.

Instalační soubor je ke stažení na webu Kirchner SOFT. Po rozbalení balíku se spustí standardní instalace a s programem se nainstaluje i jeden příklad jednoduché vizualizace.

1,7kBVýrobce uvádí, že máte možnost si program vyzkoušet po dobu 30-ti dnů v plné verzi, ale není to tak docela pravda, aspoň podle mých zkušeností, viz. níže.

17,6kB

První, o co vůbec jde, je spojení na PLC. Kromě přímého driveru na Simatic S7 (jeho spuštění se mě bohužel nepodařilo, jede přes "visualization gateway" a nechtěl jsem se s tím zdržovat), je ještě varianta spojení přes OPC server. Ostatně kdyby ne, tak by to byla ostuda. Program si klasicky našel ten můj Deltalogic, nebyl s tím žádný problém. 8,2kB

Poté si již program najde všechny proměnné, definované v OPC serveru. Ten je trvale připojen k Simatic S7-300 u mě na stole, proto ten název. Tady žádný zádrhel nebyl, vše fungovalo jak se patří, ihned.

8,6kBJedná se opravdu o jednoduché řešení, je to záležitost několika minut.

4,7kB

Tyto proměnné dle vlastního výběru potom jednoduše, např. pomocí myši, přetáhneme do hlavního okna aplikace, která silně připomíná excel a svádí k tomu, myslet si, že přebírá spoustu exelovských vlastností. Chyba lávky! 4,3kB


Z hlavního menu programu pak již jen jednoduše spustíme Run mód a čísla by měla začít "žít". 7,1kB

A začala. Pro ty kteří tady čtou články častěji, tak jim je určitě seznam a popis proměných povědomý. Jedná se o stejné proměné použité při testu OPC serveru Deltalogic a jeho připojení na SCADA Reliance, viz. rubrika software

Spousta dalších funkcí se dá pomocí maker, podobně jako v excelu dopsat. Příklad aplikace výrobce to názorně ukazuje. Osobně jsem velmi hledal možnost nějakého "excelovského" grafu a tady jsem byl moc zklamán, nic jsem nenašel.

Všiměte si že češtinu program nezvládá ani za zlaté prasátko. Dokonce ani malé písmena s háčky se nezobrazují korektně, o velkých ani nemluvím.

6,9kB

Když už si myslíte že máte vyhráno, tak přijde největší zádrhel. Nejenom že software po Vás chce stále registraci, ale přestane po několika minutách on-line režimu fungovat, a je třeba celé PC znovu restartovat. Takže informaci z webu o 30-ti denní plně funční verzi nevěřím ani "zbla".

To je ale někdy vlastnost časově omezených programů.

5,6kB

Závěr : Netroufám si tento jednodušší nástroj detailně hodnotit, ale cena 100,-EUR za jednu licenci není závratná. Připomínám jen, že ještě musíte mít nějaký OPC server, nebo zprovoznit "visualization gateway", viz. FAQ na webu. Nezobrazování české didaktiky by se možná po dohodě s výrobcem dalo nějak odstranit, ale graf mě opravdu chyběl. Možná by šlo něco napsat ve Visual Basicu, nebo přes jejich makra, ale to už jsem nezkoušel. Celkově je to zajímavý produkt, vyzkoušejte a chtěl bych vidět, kde je u nás používán.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209