• Blaja
  • Archiv
  • Přenos projektů Simatic S7-300/400 ze Step7 do TIA portal V11

Přenos projektů Simatic S7-300/400 ze Step7 do TIA portal V11

  • pátek, 07 září 2012 04:00

logo_tia11.jpg Přenos projektů Simatic S7-300/400 ze Step7 do TIA portal V11.

Jak je možné přenést - migrovat PLC program pro Simatic S7-300/400 z software Step7 do nového TIA portal V11? Existuje několik možností, my si vyzkoušíme a ukážeme jednu zajímavou.

Migrace TIA portal V11

Migrovat celé projekty S7-300/400 vytvořené ve Step7 V5.x se bude asi jen výjimečně. Spíše pouze funkční bloky vytvořené pro Step7 a používané ve stovkách programů a strojů budou mít nějaký reálný smysl pro migraci v případě, že byste z nějakého důvodu chtěli opustit klasický Step7 a začít vše dělat v TIA. Pro úspěšnou migraci bude nezbytné nějaké SW vybavení, ne všechno je možné úspěšně migrovat a existuje opravdu spousta omezení.

Pojmy jako Step7 verze 11, Step7 verze 5.5, TIA portál V11, můžou občas působit rozháraně, proto neuškodí si ihned ze začátku vysvětlit co je co, abychom se nepletli.


TIA portál je software, který obsahuje několik softwarových nástrojů. Pro programování PLC slouží Step7 V11, vytváření aplikací pro HMI systémy umožní WinCC V11. V11 v tomto případě znamená softwarovou verzi, TIA portál začínal s verzí 10.5, aktuální je verze 11 a připravuje se verze 12.

Pro úplnost, StartDrive V11, nás zatím zajímat nebude.

Migrace TIA portal V11

Samotný software Step7 V11 a WinCC V11 existuje ve dvou verzích, Basic a Professional. Nejčastěji se nyní používá verze Basic, která je nezbytná pro programování PLC řady S7-1200, verze Professional již umožňuje vytvářet programy a aplikace pro celou řady PLC Simatic tedy S7-300/400. A právě do verze Professional zkusíme dostat PLC programy a projekty ze Step7.

Pokud tedy budeme hovořit o TIA, bude se jednat vždy o TIA portal V11 (Step7 V11 + WinCC V11), jestliže budeme používat pojem Step7, jedná se o klasický Step7 verze 5.4 nebo 5.5 s PLC programem pro S7-300/400. Pojem stanice dále znamená notebook nebo PC s patřičným softwarovým vybavením.


Vždycky při takovém úkonu je nezbytné použití poslední verze software.

Děkuji tímto kolegům, kteří pro vyzkoušení tohoto postupu a vytvoření screenů poskytli stanici s plnou verzí Step7 v TIA portal V11.

Migrace TIA portal V11

Pro samotnou migraci je potřeba splnit dost podmínek, jedna z hlavních je, že hardware v původním projektu musí být podporován TIA, přičemž TIA už ani zdaleka nepodporuje veškerý hardware. Seznam HW komponentů podporovaných v TIA je na odkazu v závěru článku. Jinak řečeno, migrovat ze Step7 do TIA je možný jen projekt, který obsahuje podporovaný hardware v TIA. Dále nelze migrovat multiprojekty, musíte původní projekt rozdělit atp. Je toho dost a dost.

Zcela jistě každý zkusí v menu TIA nabídku ohledně migrace projektu. Nejedná se o nic složitého, v zadávacím okně nastavíte pouze cestu k programu vytvořenému ve Step7 a cíl kam se má nový projekt uložit. 

Migrace TIA portal V11

Velmi rychle se ovšem migrace přeruší, proč je jasné z logu. Na stanici není instalován Step7. Tohle je častý problém u nových stanic (notebooků) se softwarem TIA, kde již není licence na Step7, zákazník koupí jen TIA s tím, že si, co bude potřebovat, zkonvertuje ze starších projektů. Takže nezbude opravdu nic jiného než instalovat další Step7, nebo použít právě tento dále uvedený a vyzkoušený postup.

Migrace TIA portal V11

Další způsob konvertu projektu ze Step7 spočívá v možnosti, vytvořit patřičným nástrojem na jiné stanici kde funguje starší Step7 soubor projektu, konkrétně s příponou *.am11, ten pak nahrát do naší stanice a zkusit zkonvertovat do TIA. Je to cesta elegantnější a hlavně nevyžaduje instalaci a licenci na Step7. 

Jedna z podmínek úspěšné migrace je minimální verze Step7 na stanici, kde chceme soubor *.am11 vytvořit. Nejnižší možná je tahle, verze 5.5 je samozřejmě také podporována.

Migrace TIA portal V11

Dále budeme potřebovat softwarový nástroj Migration Tool. Na instalačním CD TIA V11 ve složce "Support" je jeho samostatná verze, určená třeba právě k instalaci na stanici, kde je jen Step7. Jedná se o jeden samorozbalovací *.exe soubor, který teprve vytvoří instalační soubory. 

Migrace TIA portal V11

Pak jej stačí nainstalovat, je to za několik minut. Instalace je shodná s instalátorem software TIA, takže se není čeho obávat.

Migrace TIA portal V11
 

Tohle je překvapivě jediné okno celého programu. Nic víc ale ani nic míň. Stačí zadat cestu k projektu Step7 a cíl kam se má *.am11 soubor uložit. Velmi důležitá je možnost vynechat z konverze hardwarovou konfiguraci právě proto, že máme projekt s nepodporovaným hardwarem v TIA.

To je právě případ na obrázku, stará CPU 315-2DP již není podporována.

Migrace TIA portal V11

 


A jedeme, migrace právě startuje.

Migrace TIA portal V11

Hotovo, celý proces je opravdu otázkou několika desítek sekund.

Migrace TIA portal V11
 
 

Vytvořený soubor *.am11 je velký jen několik kB. Nyní jej stačí zkopírovat třeba na přenosný flash disk a vyrazit s ním ke stanici s TIA.

Migrace TIA portal V11

Ovšem nebude to v žádném případě tak jednoduché, jak to vypadalo z předchozích obrázků. Velmi často jsme skončili s migrací takhle. Naštěstí nástroj přesně zaznamená, proč nemohl migrační soubor vytvořit, jaké zaznamenal chyby. Jejich odstranění už je ale na Vás. 

Migrace TIA portal V11
 
 

Migrace například nepodporuje option Drive ES v původním Step7 projektu, a takových hlášení s různými chybami vytvoříte při migraci spoustu, stačí si zkusit pár starších projektů.

Migrace TIA portal V11

Tento postup má ale jednu velkou výhodu, nemusíte Step7 projekty migrovat přímo do TIA, kde se vytvoří stejné chyby ale v prostředí TIA, které přece jen není z nejrychlejších. Proto je použití samostatného softwarového nástroje velmi rychlé, případné chyby opravíte v notoricky známém Step7 a pokud se migrační *.am11 soubor vytvoří, tak již zcela jistě půjde do TIA načíst. Navíc je velmi malý, takže jej klidně pošlete třeba emailem.


 

Polovina úspěchu je za námi, nyní zbývá již jen načíst *.am11 soubor do TIA. Všimněte si, že můžeme do TIA načíst jak *.am11 soubor, tak soubor celého Step7 projektu *.s7p. 

Migrace TIA portal V11

 

Tady už žádný zádrhel nevznikne, jedině případné chybky nebo nesrovnalosti v PLC programu, ale ty musíte stejně opravit sami. Na ukázku jsem tady nechal jednu, kdy není správný formát (Int-Word) 16bitové proměnné.

Migrace TIA portal V11

 

Také symbolika a komentáře Step7 se migruje bez potíží. Protože jsme neměli v souboru hardware, nástroj si vytvořil CPU315-2DP jako nespecifikovanou stanici, neboť potřebuje do ní vložit PLC program, datové bloky atd.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Migrace TIA portal V11

 

Nejdůležitější ale je bezproblémová migrace vlastních programových bloků PLC programu. Hardware se klidně doplní za aktuálně dodávaný, takže jeho konverze není zase tak důležitá. To pro případ, že by někdo dělal podobný stroj ne ovšem ve Step7, ale již v TIA.

Pokud máte třeba jeden projekt jen s používanými programovými bloky, stačí jej také migrovat podobně jako tento.

Migrace TIA portal V11

 

Takhle pak vypadá PLC program pro S7-300 v TIA migrovaný ze Step7. Před jeho použitím je ale nezbytné všechny bloky řádně zkompilovat. 

Migrace TIA portal V11

 

Tady byla ta chybička, a sice špatný formát čísla na vstupu funkce FC9. Kompilátor všechny takové "úlety" najde a ukáže. Opravit je opět musíte sami.

Migrace TIA portal V11

 

Stačí jen formát správně zvolit v patřičné tabulce proměnných.

Migrace TIA portal V11

 

A je to v pořádku. Takových a podobných chyb bude u složitějších programů jistě hodně, ale to už je pak jen otázka času, všechno dát do pořádku.  

Migrace TIA portal V11

Závěr:

Samozřejmě, že stále je možné pracovat se Step7 verze 5.5 nebo 5.4. Záleží i na uživatelích, jestli budou ochotni migrovat k TIA, nebo stále preferovat klasický a spolehlivý Step7. To je už ale úplně jiná otázka, kterou my neřešíme. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Seznam podporovaného hardware pro migraci do TIA portal V11: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/50029532 

Update TIA portal V11: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/58112582    

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209