• Blaja
 • Archiv
 • ProfiTrace2, tester a analyzátor sítě PROFIBUS, část 2 - nejběžnější poruchy, reporty

ProfiTrace2, tester a analyzátor sítě PROFIBUS, část 2 - nejběžnější poruchy, reporty

 • středa, 18 listopad 2009 03:00

Logo pohon ProfiTrace2, tester a analyzátor sítě PROFIBUS, část 2 - nejběžnější poruchy, reporty.

Další díl o analyzátoru Profitrace2 pro PROFIBUS sítě, ve kterém si ukážeme jak vypadají nejběžnější poruchy, a jak a kde se pomocí analyzátoru zobrazí. Teď teprve začne to zajímavé. Na závěr mám pro Vás i nějaká videa, kde přesně uvidíte, jak se signál mění třeba při zkratu na lince a podobně.

Jednotlivé záložky s nástroji ProfiTrace2 jsme si objasnili v prvním díle, takže můžeme přistoupit k věci. Při všech testech byla rychlost PROFIBUS sběrnice 1,5Mbps.


 • Takhle pro zapamatování vypadá ideální signál na sběrnici PROFIBUS. Tohle je obrázek zobrazující oba kanály, bude zajímavý pro porovnání zkratů na sběrnici A nebo B.

 

Než se ale dostaneme přímo k poruchám na síti PROFIBUS, ukážeme si i poruchy konfigurace Slave.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 


 • Záložka ProfiTrace a dole pak Kontrola dat, to je ta záložka s lupou. Tady můžeme vidět data která se zapisují nebo čtou ze zvolené stanice. Přes tlačítko Přidat záznam si vyplníme v samostatném okně co chceme vidět. Tady v příkladu se jedná o periferii ET200S osazenou modulem 4xDO a z PLC programu včechny 4 výstupy blikají 1Hz.
 • Pokud si myslíte, že to není nic zvláštního, tak si povšiměte, že nikde nepotřebujete znát adresu periferního prostoru, tedy PIW/PQW. Stačí zadat jen PROFIBUS adresu. Tahle funkce totiž přečte vše z dat na Slave stanici. Je to vidět ve sloupci Data, kde v binárním tvaru jsou první čtyři bity na "H", tedy požadavek na sepnutí všech výstupů. 

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Stále záložka ProfiTrace a dole pak Live list, to je zase záložka se srdíčkem. Teď už uvidíme poruchu na Slave stanici a to poruchu konfigurace. Konkrétně tady jsem za chodu vytrhl výše zmiňovaný modul 4xDO u ET200S.

Nejde o žádnou oblibu ET200S při simulaci, ale prostě jen o jednoduchost, u stanic Wago se moduly vytrhávají obtížněji.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 


 • Stále záložka ProfiTrace, ale Zobrazení statistik stanice. Velmi důležitá funkce. V rozbaleném menu jsou vidět všechny dostupné satistiky stanice. Ty si ihned po spuštění začíná ProfiTrace2 zapisovat, aby byly kdykoliv dostupné uživateli. Hlavně se jedná o prvních pět poruchových statistik. Další mají více informativní charakter, můžete tady konkrétně vidět intervaly výměny dat na adrese 40 (1,776ms a 0,513ms). Rychlost PROFIBUS je tady stále 1,5Mbps.

 

Pro vyšší rychlost PROFIBUS není interval výměny úměrně rychlejší, obrázek dole pro porovnání je ze skutečné aplikace na rychlosti 12Mbps.

Profibus Tester ProfiTrace2

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Tak a tady máme hezkou ukázku jak přibývají poruchové Syncs statistiky na adrese 12 (Syncs - jedná se o výměnu kontrolních dat mezi Master a Slave, zjednodušeně Master stále říká Slave "Jsi tam?" a Slave odpovídá "Ano jsem").
 • Tady upozorním, že i když Syncs v této statistice občas přibývají, navenek vše stále může vypadat OK. Ale signalizuje to na potíže, které se mohou dále prohloubit a způsobovat rozsáhlejší výpadky komunikace, projevující se třeba zastavováním stroje. 

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Záložka Osciloskop a jedna z běžných závad. Na poslední stanici s adresou 12 je vadný nebo není zapnut zakončovací odpor sítě. Signalizuje nám to ten pomalý náběh tvaru zákmitů

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Záložka Osciloskop a opět celkem častá chyba. Někde na lince je slepá odbočka, typicky smotaný kus PROFIBUS kabelu v rozvaděči pro programátora s jedním koncem připojeným přes konektor na Slave stanici. To je ten propad dole v kroužku.

V případě podrobnějšího prostudování průběhu a manuálu, dokážete z časové odezvy signálu určit i v jaké vzdálenosti od měřeného místa se slepá odbočka nachází.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Záložka Osciloskop a opět celkem častá chyba. ZKRAT. Nic neobvyklého, a pokud není přímo na konektoru, tak i přes to PROFIBUS dokáže někdy fungovat, zvlášť když je ve zkratu jen jedna větev, hlavně "B" tedy červená. Tohle je ovšem zkrat na "A", tedy zelené větvi a ten je smrtelný.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Záložka Sloupcový graf, zde je vidět, že zkrat na sběrnici už je neudržitelný, pokles napětí na jednotlivých Slave i Masterovi je velký. Stanice "6" je Wago, na kterém přes cca 10m PROFIBUS kabel zkrat vznikl.

Připadalo mě, že zařízení různých výrobců na PROFIBUS sběrnici mají rozdílnou citlivost na zpracování signálu. Zatímco ET200S "padalo na hubu" při každém větším zaškobrtnutí, tak WAGO 750-323 jelo až do posledních chvilek i na průběhy hodně zkreslené. Je to ale jen poznámka, nepodložená objektivním laboratorním měřením.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 

 


 • Záložka ProfiTrace a výše uvedený zkrat jak se jevi v panelu Live list. Wago ale stále jede jako ruský tank.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 


 • Záložka Osciloskop a velmi častá porucha. Je to rušení. To se mě ovšem nepodařilo žádnými běžnými prostředky vyvolat, zkoušel jsem fén, mixér, vrtačku + všechny domácí spotřebiče na odizolovaném PROFIBUS kabelu, bez stínění, omotaném síťovým kabelem a nic. Škoda, že nemám fén jako pan Kopecký v jedné filmové komedii, kdy z něj vymontoval kondenzátor a rušil u sousedů televizi. Kdyby  někdo v tomto čase přišel k nám, asi by mě měl za úplného blázna. Odolnost PROFIBUSU byla obdivuhodná. Obrázek je proto ze skutečné aplikace půjčený od kolegy.
 • Rušení je zakroužkováno a projevuje se hlavně propady v prázdné části telegramu, kde teče proud jen přes zakončovací odpory a úroveň napětí je přibližně 1 Volt. Je to velmi nebezpečná porucha a obtížně se hledá.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 
 • K vygenerování závěrečné zprávy slouží menu Zpráva -> Generovat report. Můžete si zvolit všechno možné i nemožné co se do reportu zahrne, hlavně nesmí chybět v hlavičce název společnosti, bez vyplněné hlavičky se generování nespustí.
 • Navíc se dá do zprávy vložit Vaše logo a pokud máte report pro zahraničního partnera i zvolit jazykovou verzi z více jazyků, tedy nejen obligátní němčiny a angličtiny.

 

Profibus Tester ProfiTrace2

Profibus Tester ProfiTrace2 

 
 • Stisknutím tlačítka se vše vygeneruje a ukáže v náhledu. Pak už jen stačí vytisknout, nejlépe přímo do pdf a odevzdat.

Profibus Tester ProfiTrace2 

 
 • Na závěr ukázka, že vše není vždy jednoduché. Průběhy které jste doposud mohli vidět a jsou i na videoukázkách pocházejí z PROFIBUS sítě 1,5Mbps. Tenhle je ovšem ze sítě 12Mbps. Při těchto rychlostech má průběh signálu do ideálu opravdu hodně daleko, a jeho vyhodnocení je zase o něco komplikovanější.

Profibus Tester ProfiTrace2 


Z těch nejběžnějších poruch si prohlédněte nějaké videoukázky, na kterých je změna průběhu signálu hezky vidět

Vadný nebo nezapojený odpor na konci sběrnice PROFIBUS: http://www.youtube.com/watch?v=CFLoxLqM784

Slepá odbočka ze sběrnice PROFIBUS: http://www.youtube.com/watch?v=saRNjPCFDLE

Zkrat na sběrnici PROFIBUS: http://www.youtube.com/watch?v=DcBOoGeoG3c


 • Variant poruch a jejich průběhů je nespočet, snažil jsem se aspoň o přiblížení těch nejvíce problémových.
 • Níže z odkazu si stáhněte data, která nahrajete do analyzátoru a můžete prohlížet průběhy, aniž by jste byli připojeni na sběrnici.
 • V poslední části se už seznámíme s pokročilejšími funkcemi analyzátoru, jako třeba obsahem zpráv, simulací celé PROFIBUS sítě a třeba "převzetí vlády" nad některou Slave stanicí.

Doplňující odkazy k článku:

Naměřené ukázky dat pro nahrání do ProfiTrace2 + ukázy reportu, cca 2MB balík: http://rapidshare.com/files/309140223/profitrace_data.zip

Web výrobce analyzátoru ProfiTrace2, společnosti Procentec: http://www.procentec.com/profitrace2/index.php

Web prodejce analyzátoru ProfiTrace2 v České republice: http://www.foxon.cz/

Dedtailní popis analyzátoru ProfiTrace2 v češtině: http://www.foxon.cz/profibus-profibus-tester-analyzator-c-6_224.html

Stránka ke stažení software analyzátoru ProfiTrace2: http://www.foxon.cz/page_4.html


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209