Programovatelný modul MIRO GSM

 • úterý, 27 září 2011 04:00

Logo automaty Programovatelný modul MIRO GSM.

Tento GSM modul společnosti Murrelektronik disponuje šesti digitálními nebo analogovými vstupy a čtyřmi výstupy, které se dají ovládat a signalizovat stavy přes SMS zprávy mobilního telefonu. Vyzkoušíme pro Vás jak je to složité, nebo spíše jednoduché. Jak to funguje prakticky si ukážeme i na video ukázce.

Pojem programovatelné relé nebo modul, se již pomalu ale jistě vytrácí. I běžné jednoduché přístroje se mění na malá programovatelná PLC, přičemž začíná být rozpor mezi uživatelskou jednoduchostí a úrovní programování potřebné k nastavení nějakého mofdulu. Společnost Murrelektronik ve svém GSM nastavitelném relé, nebo programovatelném modulu, jak chcete, naprosto přesně vyjádřila definici "nečekejte od nás nic zbytečného navíc, ale hlavně nic méně, než co by omezovalo funkci přístroje".


Šířka samotného GSM modulu je 88 mm, výška 90mm, hloubka pak 50mm. Tedy tak akorát do ruky. Provedení v klasické Murrelektronik černé s popisy v zelené barvě, nenechá nikoho na pochybách o výrobci.

 • přístroj se vyrábí pro napájení 12-24VDC nebo 110-240 VAC s těmito variantami:
  52530 - MIRO GSM DI6 DO4R 24VDC
  52531 - MIRO GSM ADI6 DO4R 24VDC
  52532 - MIRO GSM DI6 DO4R 230VAC
 • k dispozici má 6 digitálních/analogových vstupů a 4 reléové výstupy.
 • příkon pro 24VDC je cca 4,2W.
 • rozlišení analogových vstupů 12bit.
 • kontakt výstupních relé udrží cca 10A.
 • programování přes standardní 9pin RS232 konektor.
 • Pro všechny mobilní sítě (850, 900, 1800, 1900 MHz).
 • Telefonní seznam až s 50 záznamy.
 • Možnost kontroly přístupu pomocí identifikace telefonního čísla.

 

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Připojení GSM antény je přes anténní konektor shora přístroje. Ta není součástí balení, objednává se zvlášť ve dvou variantách:

52533 - MIRO GSM - přídavná anténa
52534 - MIRO GSM - přídavná anténa s kabelem

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Protože se jedná o GSM přístroj, bude nezbytné do něj vložit nějakou SIM kartu, která je schopna odesílat a přijímat SMS zprávy.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


V rámci tzv. servisní sady je možné si objednat převodník RS232/USB (52535 - MIRO GSM - servisní kit). Software je k dispozici zdarma na webu Murrelektronik, takže pokud máte RS232 na počítači, nebo již nějaký USB převodník používáte, není tohle nutné. Sériový kabel stačí obyčejný ze šuplíku.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Připevnění modulu je na klasickou DIN lištu.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


V manuálu najdeme pěknou tabulku využití přístroje, od ovládání topení, čerpadel, zavlažování, dále hlídání objektů, sledování teploty, hladiny, tlaku a v neposlední řadě informace od varovných a poruchových signálů průmyslových zařízení. V každém případě je vzhledem k ceně dostupný v součinnosti s detektorem pohybu pro hlídání chaty, chalupy nebo i domu. Případný nezvaný host pak ani netuší, že majitel objektu již o něm ví.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Ještě než jsme začali s přístrojem pracovat, je nezbytné instalovat patřičný software. Z přiloženého CD přes hezkého průvodce, aby vše bylo srozumitelné i nezkušeným uživatelům, nebo přímo se složky spuštěním patřičného souboru.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Instalátor vyžaduje pouze zadání cesty kam se má instalovat, jedná se o krátký software, instalace je otázkou několika sekund.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Samotný software funguje ve spoustě jazyků včetně češtiny a je napsaný v jazyku JAVA. Proto si ihned ze začátku vyberte ten správný, přepnutí později je samozřejmě možné a není to problém, jen se Vám nastavení v právě otevřeném souboru vrátí do základních hodnot. Čeština vykazuje drobné chybky, je vidět, že překlad dělal někdo, kdo asi program moc neznal, uvidíme dále. To je ale jen poznámka, vše je uživatelsky velmi přívětivé, aby si modul mohl nastavit téměř každý.

Zkusil jsem samozřejmě přepnout i čínštinu, dostanete jen obdélníčky, takže pak nezbývá než se po paměti vrátit zpět. Ještě že jsou u textů vlaječky.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Přesně takhle, už nám to funguje jak má. Než ale bude přístroj dělat co po něm požadujete, chvilku to potrvá.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Bez spojení se samotným modulem nemá cenu nic zkoušet, proto první věc je nastavení komunikace. Pokud by jste si chtěli vše vyzkoušet na nečisto, je nutný aspoň jeden soubor uloženého nastavení. Software si totiž stáhne aktuální data z připojeného modulu a ty se pak dají editovat a následně ukládat do souboru. 

Murrelektronik MIRO GSM modul 


K základnímu nastavení slouží první záložka, vše je srozumitelné z popisu jednotlivých položek. Změny se provádí jednoduchým zatržením nebo naopak u požadované funkce. MIRO GSM může posílat textové zprávy na různá čísla definovaná v seznamu od různých stavů přístroje, navíc i s využitím plánovače, který pošle stav všech vstupů třeba každý den i více příjemcům.

V základním nastavení je vše zapnuto, takže než si do přístroje uložíte vlastní konfiguraci, vypněte si podmínky, aby Vám nepřišlo více zpráv najednou.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Hlavní je samozřejmě nastavení operátora, při vložené SIM kartě najde modul spolehlivě naši GSM síť. Stačí je doplnit číslo střediska SMS zpráv.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Z menu software je dostupná jednoduchá diagnostika, důležitá je poslední položka chybový kód, který nám říká co a jak. Tady máme zrovna chybu 3 a 2, takže z tabulky v manuálu zjistíme detaily.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Přesně podle diagnostiky, zatím není modul konfigurován, nebylo do něj nic nahráno a ani neproběhlo nastavení času a data.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Jednotlivé příjemce SMS zpráv si jednoduše definujeme v telefonním seznamu.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Nejzajímavější ale bude, jak si nastavíme podmínky a samotný text pro odeslání SMS zprávy. Je to jasné z obrázku, jakmile se na prvním vstupu objeví signál logické "H" po dobu delší než 1 sekunda, přístroj odešle text na prvního příjemce. Jestliže chceme vstup neaktivní, zrušíme zatržení.

Takhle pak dorazí samotná SMS zpráva na mobil:

Murrelektronik MIRO GSM modul

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Úplně stejně to funguje pro analogový signál, nastavení podmínek pro různé úrovně vstupního napětí. Vše nám ukazuje i graf, který se s aktuálním nastavením samozřejmě mění, není jen na ukázku.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Z našeho mobilu můžeme i ovládat sepnutí jednotlivých výstupů a dostaneme o sepnutí potvrzovací zprávu. Stačí jen nadefinovat soubor znaků ve zprávě pro zapnutí nebo vypnutí patřičného výstupu, aby jí modul rozuměl a tu poslat na číslo SIM karty v modulu.

Zatrhneme-li si potvrzení o zapnutí, přijde nám toto po odeslání SMS.

Murrelektronik MIRO GSM modul

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Drobné upozornění pro přenos parametrů do modulu. V případě že používáte češtinu, není správně uveden popis tlačítek downloadu a uploadu dat. Červené tedy znamená nahrát parametry do modulu, zelené naopak stáhnout data z modulu. Osobně jsem nad tím chvilku zatuhl, neboť mě to nenapadlo ani ve snu.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Následně už to bylo jasné, toto z části nelogické hlášení dostanete po úspěšném nahrání dat do MIRO GSM. V angličtině je vše v pořádku.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


K dispozici máme i status vstupů a ovládání výstupů přímo přes software. Protože MIRO GSM umožňuje i vzdálený přístup přes modem, šly by takhle výstupy ovládat i dálkově bez použití SMS zpráv.

Murrelektronik MIRO GSM modul 


MIRO GSM rozhodně stojí za vyzkoušení, všechno Vám bude fungovat na první pokus, takže se není čeho bát. Podívejte se i na video ukázku aktivace vstupů a spínání výstupů z mobilu. 

Velmi se to líbilo dětem, jak to klape na textovky, až jsem musel jejich pokusy zarazit.

 

Murrelektronik MIRO GSM modul 


Murrelektronik GSM modul na video ukázce.

Klikněte si na obraz pro zvětšení 


Závěr: 

Před časem jsem měl něco podobného na stole od úplně jiného výrobce a nepodařilo se vyvíjený přístroj pořádně rozchodit, takže ani žádný článek o tom nevyšel. Tady nic takového nehrozí, MIRO GSM fungoval spolehlivě. Příklady použití již byly zmíněny na začátku, pokud by jste si chtěli vše zkusit bez modulu, technická podpora Murrelektronik Vám jistě pošle nějaký soubor s parametry, který si v software otevřete a zkusíte nastavit podle sebe, nebo napište i mně.  

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

Modul MIRO GSM: http://www.murrelektronik.cz/cz/news/news/?id=40

Technická podpora Murrelektronik: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Software pro MIRO GSM v záložce downloads: http://onlineshop.murrelektronik.com/mediandoweb/index.php?ID_O_PRODUCT=80839&ID_O_TREE_GROUP=1&BEGIN=1&sLanguage=English&pageturning=10&tab=3#tab3

Blaja automation portal

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209