• Blaja
  • Archiv
  • Programovatelný převodník teploty Jumo dTRANS T02j

Programovatelný převodník teploty Jumo dTRANS T02j

  • sobota, 10 duben 2004 21:51

Logo pohon Programovatelný převodník teploty Jumo dTRANS T02j.

Programovatelný převodník teploty od firmy Jumo je vybaven navíc několika neobvyklými, ale užitečnými funkcemi.

Tento programovatelný převodník teploty je zajímavý několika funkcemi, o kterých stojí za to se zmínit, ovšem na druhé straně ale k dokonalosti něco chybí .
První věc která zaujme je tvar a rozměry. Netradiční, hezký design proti velké hloubce převodníku. S rozměrem 125 mm od DIN lišty, jej bohužel nestrčíte do skřínky s distribuovanými periferiemi většiny výrobců, které jsou obvykle vysoké do 80mm. Umístit poté na stroj zbytečně mezisvorkovnici hlubokou 160 mm je někdy nemožné. Škoda, přitom uvnitř je polovina krabičky prázdná, a celý převodník by vešel do poloviční hloubky, což by při jeho malé šířce bylo vynikající.
Ovšem samotné zacvaknutí na DIN lištu je pro silné povahy. Jde to tak těžko, že jsem se vždy obával o ulomení a to ještě nebylo nic proti demontáži. Při použití šroubováku 7kBmusíte vyvinout sílu, rovnající se téměř ulomení umělohmotných západek. Kolegové co jsem jim to dal vyzkoušet, se tak báli, že ani jeden nesundal převodník z lišty. Musím přiznat, že jsem nezkoušel co to vydrží, nevím jak by se dodavatel postavil k následné reklamaci. Takže platí namontovat a nemanipulovat!
36kB

Programovací kabel s převodníkem má z jedné strany univerzální Cannon 9 a 25 pin (uvnitř 18kBpřevodník TTL/RS232) na sériový port a z druhé speciální konektorek a adaptérem. Po nasazení do převodníku je to velmi "fórové", a jakékoliv zavadění o konektor (např. při parametrizování v rozvaděči, nebo u stroje) může mít za následek jeho ulomení.
Je třeba dávat opravdu pozor.
22kB

Dodaný software byl ve verzi 1.02, ale fungoval pod W98 i W2k. Je možno jej použít i k naprogramování vyššího typu převodníku s displejem. 4,2kB

Prostředí programu je trochu netradiční, ale za pár minut víte o co jde. Zajímavé funkce které nabízí to ovšem bohatě vyváží. Nastavení se provádí přes nabídkové menu, nebo ikony, v textové části jsou vidět aktuální údaje.
Vstupní senzory můžou být všechny možné od Pt100 až po termočlánky, výstup se dá nastavit 0-10V, nebo 0/4-20mA.
11kB

"Nadstandartní", velmi příjemné funkce:
1. Celý rozsah převodníku si můžete nastavit úplně jinak než je obvyklé (customize linearisation) a toto Vaše nastavení si prohlédnout v pěkném grafu, kde ihned vidíte na čem jste.
2. Výstup si můžete nastavit (simulovat) nezávisle na vstupu, pro kalibraci při zpracování výstupního signálu.

4,4kB

7,8kB

Samozřejmě přesnost a vlastní funkce je výborná, nemá cenu se o tom více rozepisovat, neboť jinak by si to nikdo nekoupil (jedná se o německý produkt). Změřená spotřeba při 24VDC je 12mA, což je zanedbatelné i pro použití více převodníků.
V každém případě se jedná o zajímavý produkt za cca 5000,-Kč. Mě osobně velmi vadí rozměr a tím nemožnost montáže do menší skřínky a TTL programovací port a tím nutnost používat vždy originální kabel (tohle ale dělá spousta výrobců). Není nikde taky možnost nastavit komunikační parametry sériového portu, takže pokud se spojení "nechytne", tak zřejmě pomůže jen nastavení sériového portu ve Windows. Musím ale přiznat, že standartní nastavení komunikuje bez problémů.

Na závěr ještě několik nekomentovaných obrázků:


3,4kB 3,4kB

4,6kB 5,2kB

9,5kB


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209