• Blaja
  • Archiv
  • S7 fault-tolerant spojení v různých projektech Step7

S7 fault-tolerant spojení v různých projektech Step7

  • sobota, 05 březen 2011 03:00

 Logo software S7 fault-tolerant spojení v různých projektech Step7.

Jak vytvořit S7 fault-tolerant (redundantní) spojení mezi dvěma CPU S7-400 nebo S7-400H, nacházející se v různých projektech, bez využití vlastností multiprojektu a prostřednictvím komunikace Ethernet.

Kolega Pavel Klapal byl nucen tohle vyřešit a ochotně všem poskytl ukázku, jak na to. Nemusíte to potřebovat ihned, ale mnohokrát se mě stalo, že když jsem něco nevěděl jak udělat, vzpomněl jsem si, že jsem to četl tam a tam. Platí vlastně stále to samé, nemusíme všechno znát, stačí jen vědět, kde informaci najdu.


Vznikl požadavek na redundantní (fault-tolerant) spojení mezi dvěma stanicemi osazenými procesory S7 400H – mého projektu (Step7) a stávajícího řídícího systému (PCS7). Můj projekt nebylo možné importovat do PCS7 z komerčních důvodů, proto jsem musel nalézt jiný způsob řešení. Pro ověření jsem vyzkoušel ještě jinou verzi konfigurace, kterou níže popisuji – komunikaci mezi  stanicemi s procesorem S7 400 (projekt A - PLC_A) a s procesory S7 400H (projekt B – DCS).

Do logik projektu B vytvoříme novou stanici TEST_PLC_A odpovídající svou konfigurací  PLC_A (je též možno využít funkce STEP7 „Upload station to PG“). V NETPRO vytvoříme „S7 connection fault tolerant“ mezi procesory DCS a TEST_PLC_A. Dále vytvoříme logiku pro komunikaci s využitím funkcí BSEND a BRCV. Konfiguraci TEST_PLC_A a DCS nahrajeme do obou  stanic a oživíme komunikaci – viz obrázek 1. Někdy komunikace nefungovala,  musel jsem změnit parametr spojení „Establish an active connection“. 

 Kliknutím na obrázek se ten zvětšíS7 fault-tolerant spojení ve Step7

 


Otevřeme kopii druhého projektu – projekt A. Stanici PLC_A a všechny do ní navazující spojení smažeme. Pro jistotu projekt přeložíme překladačem. Dalším krokem je import stanice TEST_PLC_A do projektu A s využitím funkce STEP7 „Upload station to PG“. Importovanou  stanici přejmenujeme  na  PLC_A_rev1. Stav spojení ověříme v NETPRO.

S7 fault-tolerant spojení ve Step7

Importovaná stanice PLC_A_rev1 obsahuje data bez popisů a pouze jedno komunikační spojení s neznámým partnerem. Nyní musíme zrekonstruovat PLC_A_rev1 do podoby a funkcí starého PLC_A. Do PLC_A_rev1 doplníme logiky (FC, FB, DB, OB) z PLC_A (doporučuji zachovat původní komunikační logiky s DCS v PLC_A_rev1). Pozor – nesmí být přepsány „Systém data“ stanice PLC_A_rev1! V NETPRO nadefinujeme znovu spojení s ostatními stanicemi projektu A. Provedeme kompilaci projektu A. Kompilace by měla projít v pořádku s upozorněním na importované spojení, které překladač odmítne modifikovat – viz obrázek. To je efekt, kterého chceme dosáhnout pro zachování spojení.

S7 fault-tolerant spojení ve Step7

Upravenou konfiguraci PLC_A_rev1 nahrajeme do stanice a prověříme funkci. Pokud jsou všechny funkce staré stanice PLC_A obnoveny a nové spojení s DCS funguje, gratuluji. Pokud ne, postup opakujte (poznámka – mě se to poprvé podařilo až na potřetí). Konečnou verzi projektu A dále užívejte pro modifikace.

Uvedený postup pravděpodobně funguje i pro jiné verze konfigurací stanic v STEP7 a PCS7 a pro jiné typy spojení. Pro ukázku Vám obrázek 4 prezentuje výsledný stav upravované stanice mého projektu ze stavby

Kliknutím na obrázek se ten zvětšíS7 fault-tolerant spojení ve Step7


 

Závěr:

Stanici PLC_A_rev1 doporučuji radši ochránit heslem. Stanice TEST_PLC_A musí být v projektu B zachována. Mohlo by se stát, že bez „hesla“ by někdo stanici PLC_A_rev1  přehrál z projektu B, což by bylo velmi nemilé.

zpracoval Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Kontakt na autora: Pavel Klapal, pklapal(zav)seznam.cz

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209