SC-GU3 komunikační modul pro snímače

  • pondělí, 05 listopad 2012 02:00

Logo pohon SC-GU3 komunikační modul pro snímače.

Jednoduchou komunikací mezi řídící jednotkou a inteligentním senzorem zajistí nový komunikační modul SC-GU3 společnosti Panasonic Electric Works (PEW).

SC-GU3

Ukážeme si zajímavou komunikační jednotku pro připojení do nadřazeného systému, která dokáže poté zpřístupnit v PLC řízení snímače a senzory připojené přes optické rozhraní.


Vzhledem k široké škále v průmyslové automatizaci používaných komunikačních protokolů, jsou často integrátoři postaveni před rozhodnutí té správné volby protokolu. Z tohoto důvodu společnost Panasonic vyvinula řešení pro přenos dat mezi řídicími jednotkami a příslušnými senzory. V té době probíhala komunikace inteligentních senzorů prostřednictvím sériového nebo paralelního rozhraní, které bylo součástí senzoru. Zároveň však existovaly jednoduché senzory s výstupy pouze logické 0 nebo 1, které komunikovaly po různých jiných protokolech. Dnes je komunikace s použitím tohoto modulu jednotná a jednoduchá.

SC-GU3 


Hlavní interface se doplní jednotkami pro připojení snímačů. Směrem nahoru disponuje interface rozhraním CC-link (Control and Communication Link), což je rychlá a výkonná průmyslová sběrnice vyvinuta v Mitsubishi Electric, mimochodem jedno z nejpoužívanější rozhraní v Asii. Ovšem dále byly vyvinuty tyto interface jednotky pro DeviceNet a EtherCAT, další jsou v přípravě, takže se dočkáme možná i Profinet. Do série lze zapojit až 31 uzlů, to je ideální pro flexibilní manipulaci se senzory instalovanými v izolovaných lokacích a při použití většího počtu senzorů. Jednotlivé moduly pak mají možnost připojení různých optických snímačů a senzorů.

SC-GU3 pracuje s napájením 24VDC, označení a maximální komunikační rychlost podle jednotlivé sběrnice je následující:

SC-GU3-01: CC-Link, 10 Mbps
SC-GU3-02: DeviceNet, 500 kbps
SC-GU3-03: EtherCAT, 100 Mbps

SC-GU3 


Celá jednotka interface se poskládá podobně jako jakákoliv periferie pro řídicí systém, v nabídce najdete různé varianty. Ovšem protože se jedná o inteligentní jednotku, která zajišťuje nejen připojení vstupů (učení, přepínání databank) k digitálním vláknovým senzorům, ale dokáže také přijímat hodnotu rozsahu světla a verifikovat stav, je samozřejmé, že musíme použít odpovídající a podporované snímače. Nepřipojíte tam tedy cokoliv. 

 

SC-GU3 


Nynější nabídka senzorů je ovšem široká, neboť už v roce 2005 společnost Panasonic, v té době pod značkou SUNX, představila senzory řady FX-300. Byly to první senzory na světě, které disponovali funkcí Master-Slave prostřednictvím optického propojení. Každý senzor mohl sloužit jako Master nebo jako Slave. Díky tomuto propojení bylo možno kopírovat veškeré nastavení jako například prahovou hodnotu, dobu odezvy, spínací/rozpínací kontakt atd. z jednoho senzoru na další. To nejen ušetřilo čas, ale hlavně zvýšilo bezpečnost správného nastavení v systému s více senzory. Z tohoto důvodu byla tato komunikace implementována také do dalších senzorů tlakových a laserových.

SC-GU3 


Ukázka podporovaných výrobních řad senzorů pro připojení ke komunikační jednotce SC-GU3.

Díky této podpoře umožňuje jednotka uživateli snadné sledování digitálních hodnot a stavů, nastavení hodnot  při provádění údržby, dále připojení až 16 senzorů k jedné komunikační jednotce SC-GU3.

SC-GU3 


Všechny připojené senzory mohou být konfigurovány z centrální jednotky, nebo monitorovány například přes HMI panel u řídicího PLC jako na obrázku. Pro detailní nastavení je možné použít i patřičný software, který umožní z PC nastavit parametry každého snímače, sledovat jeho stav i v trendu, tedy v grafickém průběhu signálu v závislosti na čase.

SC-GU3

 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Další informace o SC-GU3: http://www3.panasonic.biz/ac/ae/fasys/sensor/fiber/sc-gu3/index.jsp

Česká podpora, dotazy, více info: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

Katalogy produktů Panasonic Electric Works:  http://pewa.panasonic.com/downloads  

Blaja automation portal

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209