• Blaja
  • Archiv
  • SCADA ASPIC k Simatic S7 přes OPC server Kontron KOS EC1

SCADA ASPIC k Simatic S7 přes OPC server Kontron KOS EC1

  • neděle, 18 prosinec 2005 03:00

 Logo software SCADA ASPIC k Simatic S7 přes OPC server Kontron KOS EC1.

Jak asi bude fungovat Aspic ve spojení s nainstalovaným vlastním OPC serverem na PLC Simatic S7? Určitě bude, přesto jsem to zkusil, už jen kvůli vyzkoušení něčeho nového.
Instalace není žádný problém, trvá jen o chvilku déle než například Reliance. Uninstal všech produktů taky "nějak" funguje (nelze zjistit zda po sobě opravdu zamete vše, včetně registrů), to ovšem nějak neřeším, vždy před takovými výzkumy udělám image disku a poté jen obnovím během několika minut. Jinak to ani nejde. 2,9kB

Po spuštění Aspicu a založení nového projektu se první pokus o vložení nějakého objektu na PAGE nezdařil. Všechny možnosti byly šedé a nešlo nijak z toho ven. 7,4kB

Chybělo ale jen připojit knihovnu prvků, čekal jsem totiž standardní cestu do instalace, ale bohužel. Možná jsem to ale já nějak blbě odklinkal při instalaci, už nevím, hlavně, že to potom šlo a pamatovalo si to cestu na Aspic.alb. Mimochodem knihovna mě připadala dost chudá, dle sdělení pracovníků Kontron Czech, v nové verzi produktu je to již podstatně lepší.
Než jsem na to došel, překopíroval jsem si několik prvků z dema co bylo u instalace. Tušil jsem že to nemůže být "tak hloupé", jen já dělám něco špatně.
7,7kB

Pak už konečně můžete v menu nastavení serverů najít ten svůj po kliknutí na "Hledej OPC server".
Tady musím podotknout, že než jsem se k tomuto propracoval trvalo asi hodinu, neboť jsem za žádnou cenu nechtěl číst nějaký návod. Nakonec to stejně nešlo a musel jsem přečíst aspoň první kapitolu v příručce, pojednávající o vyhledání a nastavení OPC serverů. Je to totiž v celém menu tak dovedně ukryto, že jsem neměl šanci. Jakmile to ale jednou uděláte, už si to zapamatujete. Doporučeji vřele těch několik stránek přečíst.
8,1kB

Pod "Hledej OPC server" se otevře nabídka všech tří variant, já jsem použil samozřejmě tu nejnovější, tedy verzi 2.0. 5,2kB

Potom už můžete směle načíst všechny, nebo jen požadované proměnné z OPC severu. 10,1kB

V editoru není pak problém vytvořit nějaké číselné okna s proměnými, které se už lehce naváží na definované proměnné. Všechny čísla na obr. dole samozřejmě žijí s PLC.
Jen ten buton vypadá hrozně, nejde běžně zvolit variantu 3D, musí se udělat komplikovaněji přes prohazování bitmap ve vlastnostech butonu. Opět ale v nové verzi Aspicu je to již vyřešeno.

5,1kB

6,8kB

Vyzkoušel jsem i grafický záznam, jen mě vadila nejmenší perioda měření nastavitelná jen na 1s (viz. obr.dole, vlastnosti grafu), chtěl jsem zkusit i 250ms jak to chodí a jestli komunikaci brzdí Windows nebo samotná aplikace.

5,7kB

4,3kB

Závěr : jakmile se naučíte konfiguraci OPC serverů, už se potom jedná o klasický SCADA nástroj. Chce to jen využít všechny možnosti, já jsem se zabýval jen vytvořením spojení na OPC a rozchození několika tagů do PLC. Nechci to v žádném případě s něčím srovnávat, to není cílem, pokud si chcete přečíst jak jsem nakonfiguroval podobný produkt Reliance (Geovap Pardubice), tak se mrkněte do rubriky Scada+HMI.


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209