Scada PROMOTIC jako web server

  • neděle, 07 srpen 2011 04:00

Logo Scada Scada PROMOTIC jako web server.

Vyzkoušíme si naši aplikaci v Scada systému PROMOTIC jak funguje spuštěná na webovém serveru a zobrazená v internetovém prohlížeči kdekoliv na síti.

Webový server obsahuje i poslední verze PROMOTIC, takže stačí náš projekt správně parametrizovat a pak již jen pohodlně z jakéhokoliv počítače na síti sledovat události na stroji a hodnoty v PLC. Je to opravdu tak jednoduché, nebo nás čeká dlouhý a složitý nastavovací postup pro aplikaci? Podívejte se na náš test. Jak to pak vypadá ve skutečnosti, Vám ukážeme v závěru i na videu. 


Vyzkoušíme si to na reálném projektu, který slouží k otestování přímého propojení s PLC SIMATIC S7, odkaz na konci článku. Takže budeme moci vše vidět aplikaci v runtime a nebo na web serveru.

Do naší aplikace přes nabídku pravého tlačítka myši přidáme nový objekt a sice PmWeb, tedy webový server. 

PROMOTIC jako webový server


Webový server má ikonku s pavučinou a je vhodné nejdříve provést některá nastavení. Všechno je velmi intuitivní, není nutno nic moc číst, až na jednu výjimku, jak uvidíme dále. Pro pokus jsem nechal port přes který budeme na web server přistupovat na standardní hodnotě 80, ovšem pro skutečné použití konzultujte nastavení se správcem sítě, neboť je nejvýš vhodné číslo portu nastavit někde vysoko a mimo známou oblast.

PROMOTIC jako webový server 


V celém nastavení nás ještě bude zajímat záložka oprávnění, kde si můžeme nadefinovat a nastavit skupiny i jednotlivé uživatele pro povolený přístup na web server. Jak uvidíme dále můžeme i definovat přístupy na jednotlivé stránky. Tohle je bezvadné, každý konkrétní uživatel, nebo skupina, může mít nastaveny jen stránky pro sebe.

PROMOTIC jako webový server 


Každou obrazovku nebo panel, záleží jen na názvosloví, musíme nejprve povolit jako web komponentu jednoduchým zatržením myši. Dále můžeme nastavit jméno stránky pro každou obrazovku a periodu obnovení. Je vidět že vše je intuitivní a jasné z popisu u jednotlivých políček. 

 

PROMOTIC jako webový server 


Druhou obrazovku také povolíme, abychom mohli mezi nimi přepínat. Uvidíme jak se nám dále zobrazí ten "divoký" název stránky viewerdatacomm. Všechno se dá samozřejmě libovolně nastavit.

PROMOTIC jako webový server 


Jak jsem již uvedl výše, oprávnění přístupu můžeme nastavit i pro každou stránku samostatně. Zkuste si to, možnosti jsou veliké.

PROMOTIC jako webový server 


Jestliže si myslíme že máme všechno OK, zkompilujeme celou aplikaci. V logu můžeme vidět, že překlady do html stránek proběhly u všech komponent bezchybně.

PROMOTIC jako webový server 


Jdeme na to. Při spuštění runtime se nám automaticky spustí i webový server, nemusíme se o nic starat. Z dalšího počítače jen zadáme do prohlížeče IP adresu počítače kde runtime a web server běží. Server vyžaduje přihlášení, my jsme "oper" jako operátor a momentálně bez hesla.

PROMOTIC jako webový server 

 


Skončilo to dříve než začalo. Komunikační chyba. Ani se v políčkách nezobrazili žádné mrtvé hodnoty, nic jen tato stránka. Po chvíli bádání jsem to řešil s technickou podporou, ale tady platilo dále uvedené, přečti si nejprve tady na webu stránku o známých problémech.

PROMOTIC jako webový server 

 


Standardně u MSIE prohlížeče totiž není povoleno aktivní spouštění obsahu ze souboru, takže ve vlastnostech prohlížeče stačilo zatrhnout správné nastavení a bylo po problému. Na výše uvedeném odkazu se o tom píše na prvním místě.

Tento příklad uvádím pro to, že občas, pokud selže vše, je opravdu dobré si přečíst návod i na webu.

PROMOTIC jako webový server 

 


Další pokus už jede jako po másle. Pokud nezadáme přímo název stránky, zobrazí se nám navigační panel. 

PROMOTIC jako webový server 


A pak už naše stránky aplikace na webu. Všechno žije jak má, jasně na místní síti to jede jako raketa, není poznat rozdíl mezi runtime a web serverem. 

PROMOTIC jako webový server 


Zápis hodnoty vyžaduje dočasné povolení otvírání oken pomocí skriptů.

PROMOTIC jako webový server 


Pak již můžeme hodnotu přes otevřené malé okno změnit. Objekt měřící přístroj se vzhledem k jeho parametrům nedá přes prohlížeč jednoduše zobrazit, to nám ale nevadí není to nutné.

Podstatně lepší ukázku jak web server s naší aplikací jede najdete na videu níže, kde je vidět i rychlost přepisu jednotlivých hodnot a přepínání oken. 

PROMOTIC jako webový server 


Video ukázka webového serveru PROMOTIC a PLC SIMATIC.

Klikněte si na obraz pro jeho zvětšení.


 

Závěr:

Tato aplikace web serveru Vám bude fungovat okamžitě bez jakýchkoliv velkých úprav projektu. Samotný web server podporuje zatím plně MSIE (Microsoft Internet Explorer), na podpoře dalších prohlížečů se intenzivně pracuje. O chod samotného webového serveru Promotic se nemusíte starat ani jej nijak jinak nastavovat, vše se pustí automaticky s runtime Vaší aplikace. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Použitá aplikace v runtime PROMOTIC: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=519&Itemid=54

PROMOTIC SCADA systém, informace: http://www.promotic.eu/cz/promotic/scada-pmnews.htm

PROMOTIC download poslední verze: http://www.promotic.eu/cz/promotic/download/download.htm


Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209