• Blaja
  • Archiv
  • Siemens LOGO! a software Logo!Soft Comfort vs. IDEC a software WindLGC

Siemens LOGO! a software Logo!Soft Comfort vs. IDEC a software WindLGC

  • středa, 24 březen 2010 02:00

Logo automaty Siemens LOGO! a software Logo!Soft Comfort vs. IDEC a software WindLGC.

Programovatelné relé LOGO! a FL1E IDEC s velkým displejem jsou vizuálně rozdílné, ale uvnitř shodné. Vyzkoušel jsem FL1E IDEC a přečtěte si v čem se liší od Siemens LOGO! Uvnitř navíc video z on-line režimu a ukázky výborné čitelnosti připojeného externího displeje.

Že souběžně s řadou malých programovatelných relé Siemens LOGO existuje i řada podobných relé FL1E společnosti IDEC není vždy známé. Ale je to tak a podle sdělení prodejců se jedná o hardwarově shodné produkty, vyráběné jedním výrobcem ve dvou různých provedení. Ukážeme si nějaké rozdíly a navíc funkci velkého displeje, který dává použití těchto relé další, nový rozměr.


Vpravo kontrolní sestava FL1E IDEC s velkým displejem, samozřejmě vnitřně shodná s LOGO! Siemens a displejem LOGO! TD. Dole pro provnání klasické LOGO! Siemens. Liší se jen krabičkou.

IDEC smart relay

IDEC smart relay 


První věc je software, taky distribuovaný pro dvě různé společnosti. Pro Siemens pod názvem LOGO!Soft Comfort a pro FL1E IDEC je to WindLGC. Rozdíl jen v názvu, a drobné grafice.

Programování můžete pro obě varianty relé řešit kabelem pro LOGO! bez potíží. Obojí je záměnné.

Instalace probíhá u obou programů téměř shodně. 

IDEC smart relay 


Po chvilce je vše OK. Bez problémů nainstalujete WindLGC souběžně s již nainstalovaným LOGO!softem a dokonce i paralernímu používání nic nebrání. Jen připojení na modul je možné pouze z jednoho software, neboť oba nástroje používají stejný port.

IDEC smart relay 

 

Tak tohle je aktuální verze po upgrade z internetu. Instalaci jsem měl totiž v trochu starší verzi, ale vše jde v pohodě aktualizovat. Ikony obou programů jsou opět shodné.

Technická poznámka, verze 6 pro relé  FL1E IDEC odpovídá verzi 0BA6 pro Simens.

IDEC smart relay 


 

Instalace upgrade z internetu je stejná jako u LOGO!Softu, jen jiný server. 

IDEC smart relay 


 

Nejprve uděláme upgrade softwaru, a poté jazykové doplnění.

Pokud budete chtít obdobně jako u LOGO! Siemens implementovat do software češtinu máte smůlu. WindLGC nepodporuje instalaci češtiny do programu, vlastně čeština ani neexistuje. Tu má jen Siemens Česká republika pro svůj LOGO!Soft Comfort.

IDEC smart relay 


 

Zkusíme otevřít nový projekt a vidíme, že hlavní rozdíl je v HW výběru nového relé. U IDEC mají moduly jiné značení než u Siemens.

IDEC smart relay 

 


Před časem jsem na blaja.cz psal o LOGO!Softu Comfort a jeho upgrade na verzi 6. Součástí článku byl také prográmek LOGO! pro regulaci AC motoru. Takže jej zkusíme otevřít a uvidíme.

Prográmek byl napsán pro poslední verzi LOGO! 0BA6, takže program WindLGC najde modul jako shodný FL1E, nižší verze modulů Siemens software zašedne.

IDEC smart relay 

 

Program jede OK, včetně simulátoru. Funkci on-line připojení můžete vidět na videoukázce na konci článku.

IDEC smart relay 

 

Zkusíme naparametrizovat také velký displej, pro ukázku jeho funkce... 

IDEC smart relay 


 

... a vidíme, že čitelnost displeje je opravdu velmi vysoká. Ve skutečnosti je to ještě lepší než na obrázku, podsvícení výborné, čitelnost díky velkým znakům i na několik metrů. Vše opět ve videoukázce dále. 

IDEC smart relay 


Krátké videoukázky k článku

Připojení on-line na FL1E IDEC smart relay

Čitelnost a podsvícení displeje s efektním rolováním textu 


Pro programování a strukturu programu platí vše jako pro LOGO!, takže konečný výběr je na uživateli. V podstatě "vsjó ravnó".

Absence češtiny do programu WindLGC může být ale rozhodující. Nemyslím teď přeložení nějakého menu "File" atp., ale hlavně se jedná o nápovědu, která je v češtině výborná pro začínající uživatele. Zásady programování těchto malých "Smart" relé platí totiž i pro větší PLC a je to opravdu dobrá škola.

Pokud dáváte přednost informacím v tištěné podobě, Siemens pro své LOGO! nabízí zdarma u prodejců českou uživatelskou příručku, kde jsou všechny funkce perfektně popsány a vysvětleny.

Ke každému FL1E nebo LOGO! nabízí výrobce další a další rozšiřující moduly.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku: 

Zmiňovaný článek na serveru blaja o Siemens LOGO! a LOGO!Soft Comfort: http://www.blaja.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=247&Itemid=53

LOGO! na webu Siemens: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=7ef3b879ac&ctxp=home

Parametry a detaily FL1E společnosti IDEC: http://www.idec.com/usen/products/Catalogs/SmartRelay/SmartRelay.html

Software WindLGC:  http://www.idec.com/usen/products/Catalogs/Software/WindLGC/overview.html

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209