• Blaja
  • Archiv
  • SINAMICS G110D měnič pro přímou montáž

SINAMICS G110D měnič pro přímou montáž

  • neděle, 24 říjen 2010 04:00

Logo pohon SINAMICS G110D měnič pro přímou montáž.

Nová řada Siemens měničů G110D je určena pro přímou montáž na zařízení, není nutno jej tedy montovat do rozvaděče, vyznačuje se proto mimo jiné výborným krytím a podporou snadné komunikace s PLC SIMATIC S7-300 díky již předpřipraveným funkčním blokům.

Podíváme se, co všechno se dá očekávat od měniče SINAMICS G110D společnosti Siemens, který v podstatě jen přišroubujete kdekoliv na stroj v blízkosti AC motoru, propojíte, provedete počáteční nastavení a už to jede. Měnič je totiž určen převážně pro běžné regulační aplikace. Navíc můžeme využít další varianty připojení a komunikace, což vše je popsáno detailně v manuálech na konci článku.


Varianta měniče SINAMICS G110D opatřená hlavním vypínačem, sloužícím k snadnému odpojení silových napájecích vodičů a přepínačem s klíčkem pro možnost volby mezi ručním a vzdáleným ovládáním. Je vyráběn  ve výkonech od 0,75 kW do 7,5 kW, přičemž všechny tři konstrukční velikosti mají rozměr 450x210 mm a liší se pouze hloubkou. Neuškodí si doplnit několik technických parametrů:

- široký rozsah napájecího napětí 3AC 380-500V +-10%, vysoká přetižitelnost "HO".

- integrovaný síťový filtr třídy "A" a brzdný "chopper".

- teplota okolí -10 až 40°C.

- krytí IP65, tedy prachotěsné a odolné proti stříkající vodě.

- napájení ovládání 24VDC nebo přes AS-i, řízení U/f, Quick Stop, volné funkční bloky, diagnostické LED.

- možnost komunikace a řízení přes AS-i sběrnici.

- 4 x DI + 1x AI přes konektory M12.

G110D Sinamics

Existuje také jednodušší a levnější varianta, která není opatřena hlavním silovým vypínačem a řídicí jednotka má pouze základní kryt bez možnosti ručního ovládání.

Pod prostředním krytem se čtyřmi šroubky se ukrývá konektor pro připojení brzdného odporu, levý konektor slouží pro připojení silového napájení, pravý pak pro připojení hybridního motorového kabelu včetně ovládání brzdy a přenosu informace z teplotního čidla.

G110D Sinamics 


Schematicky si ukážeme zapojení měniče, přičemž ovládací, analogové a AS-i signály jsou připojeny přes M12 konektory, krytí IP65 si žádá svoje.

Detaily v manuálech na konci článku, nebo česky přímo zde

G110D Sinamics


Zajímavé jsou možnosti parametrizace měniče. Jako pro všechny měniče Siemens můžeme využít software Starter a PC, ovšem zajímavá je i možnost nastavení parametrů pomocí ručního IOP panelu, viz. obrázek a úplně na vrcholu je potom možnost parametrizace přes AS-i sběrnici přímo z řídícího PLC, kde v případě nějakého HMI můžeme měnit parametry měniče z obrazovky OP/TP panelu podle použité technologie a požadavku.

G110D Sinamics


Nás bude ale hlavně zajímat AS-i komunikace s PLC SIMATIC.  K tomu slouží podporované komunikační procesory fungující jako AS-i Master viz. zde, nebo převodníky Profibus/AS-i také s variantou většího krytí a tedy možností umístění přímo na stroj k měniči, více tady

 

G110D Sinamics


Prakticky pro připojení měniče do AS-i sítě využijeme hotový kabel, který má na jednom konci konektor M12 připojitelný do měniče, na druhém konci modul nacvaknutelný na AS-i. Žlutý je klasický AS-i vodič, černý potom 24VDC, neboť napájení přímo z AS-i samozřejmě elektroniku měniče neutáhne.

 

G110D Sinamics


Jak bylo uvedeno na začátku, Siemens nám v AS-i komunikaci nabízí připravené funkční bloky do Step7, které stačí využít, nemusíme nic pracně vymýšlet. Manuál pro AS-i komunikaci a samotné programové bloky jsou k dispozici tady, nebo na konci článku.

G110D Sinamics


Stažený zip balík si rozbalíme buď do složky s programovými knihovnami Step7, nebo kdekoliv, kde máme PLC programy. Nic nám taky nebrání si projekt "drvasis7" přejmenovat na srozumitelnější název.

G110D Sinamics 


Tady už máme všechny bloky připraveny k použití, stačí jen překopírovat do patřičného projektu.

Textu v komentáři bloku "Know_how_protect" si nevšímáme, samozřejmě bloky žádnou ochranu kromě FC7 nemají, je to jen komentář. Vzhledem k tomu, že je lze volně upravovat, neposkytuje na ně Siemens žádnou záruku.

G110D Sinamics


Ukázka bloku pro zápis/čtení parametrů do/z měniče. Na patřičné vstupy jen doplníme požadovaná data, tedy s jakým parametrem chceme pracovat, zda budeme číst či zapisovat, jakou hodnotu atd. Je to opravdu připraveno tak, abychom vše mohli co nejdříve používat.

Existují hotové programové bloky sloužící pro zápis sady parametrů k počátečnímu nastavení, čtení nebo zápisu jednotlivých parametrů a samozřejmě pro kompletní ovládání měniče.

G110D Sinamics 


UDT struktura pro vytvoření datového bloku sady parametrů ve Step7.

G110D Sinamics 


Jako další bonus ohledně malých měničů vyzkoušíme volně dostupný excelovský ceník měničů MM4xx a SINAMICS G1xx, kde kromě cen najdeme hlavně všechny objednací čísla a příslušenství měničů pohromadě, takže v podstatě ani nepotřebujeme katalog.

Součástí ceníku je také konfigurátor pro měniče G120 a MM4, funguje fajn při povolení spouštění scriptů, jehož výstupem je celá sestava měniče včetně objednacích čísel tak, aby jsme nemuseli nic zdlouhavě hledat.

G110D Sinamics 


Pokud Vám označení měničů Siemens nic moc neříká, neboť každý výrobce používá různé názvy pro různé typy měničů, klikem na obrázek uvidíte jednoduchou tabulku s typy a použití pro celou řadu měničů SINAMICS.

G110D Sinamics 


Na konec jsem si nechal ukázku ze skutečné aplikace decentrálních měničů SINAMICS G110D. Díky tomu nemusí být u zařízení větší rozvaděč a vše vypadá velmi kompaktně.

Po kliknutí na obrázek se ten zvětší pro detailní zobrazení.

G110D Sinamics 


Závěr:

Možnost přišroubovat měnič na stroj je zajímavá nejen pro jednorázové využití, ale i pro variantu více měničů, kde ušetříme místo v rozvaděčích, kabely a trasy. V neposlední řadě je možné využít měnič pro další doplnění pohonů do technologie, kde většinou už v rozvaděči místo není.

Měnič G110D vznikl jako ekonomická varianta k obdobnému měniči G120D, který se liší hlavně možností rekuperace energie do sítě, komunikací přes Profibus/Profinet a integrovanými bezpečnostními funkcemi a možností vektorového řízení.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Kontakt, informace, podpora, dotazy: http://www1.siemens.cz/ad/current/index.php?ctxnh=984644bf0d&ctxp=support_kontakt 

Manuály k měniči SINAMICS G110D: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=984644bf0d&ctxp=doc_manualy

Bloky PLC programu Step7 pro AS-i a G110D: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/41887492

Komunikační procesory AS-i pro S7: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/10805935/133200

Převodníky Profibus na AS-i: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/22502402/133200

Ceník měničů MM4xx a SINAMICS G1xx pro excel: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=f6f52ef13b&ctxp=sale_cenik

Program Starter pro parametrizaci G110D: http://stest1.etnetera.cz/ad/current/index.php?ctxnh=6417b3eeeb&ctxp=home

 

blaja_logo.jpg
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209