• Blaja
 • Archiv
 • Sloupový indikátor TL50H se zvýšeným jasem

Sloupový indikátor TL50H se zvýšeným jasem

 • sobota, 14 leden 2012 02:00

Logo pohon Sloupový indikátor TL50H se zvýšeným jasem.

Vícebarevný sloupový maják s písmenem H v označení napovídá, že jde o model se zvýšenou svítivostí. Tak se podíváme, jestli je tomu opravdu tak, navíc máme k dispozici model i s houkačkou.

Různé indikátory a indikační sloupy se vyznačují hlavně tím, že v podstatě nevíte, jak svítí, dokud je nevidíte takzvaně na vlastní oči. To už ale bývá kolikrát pozdě, neboť indikace je již koupená, namontována a těžko ji měnit. Ukážeme si maják TL50H  společnosti Banner, se kterým Vás nic takového nečeká, neboť "High Brightness" v názvu opravdu odpovídá skutečnosti. Svítí to "jako ďas". Prakticky je to nejlépe vidět a také slyšet zvukový signál na videu v závěru článku.  


V krabici najdete celý maják, lépe řečeno světelný sloup, výrobce jej dodává ve smontovaném a nerozebíratelném provedení. Testovaná tříbarevná verze včetně zvukové signalizace je sympaticky malá.  Proti některým sloupům které si sestavujete sami, je tahle sestava s průměrem 50mm výškou necelých 200mm tak akorát.

Sestavu si můžete vytvořit třeba jen s jednou barvou, nebo nejvýše s pěti barvami. 

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Připojení sloupu přes M12 5pinový konektor, verze bez houkačky používají 4pinový, naopak vícebarevný sloup už je osazen konektorem 8pinovým. Objednat se dá i verze s kabelem 2metry. Montáž přes otvor pro závit M30, matice jsou součástí dodávky.

Hlavní parametry:

 • napájení 18..30V DC / 21..27VAC
 • max. proud barvy při:
  18VDC: 100mA
  30VDC: 60mA
  21VAC: 80mA
  27VAC: 70mA
 • Zvukový alarm 25mA
 •  konfigurovatelné barvy  zelená, červená, žlutá, modrá a bílá
 • ochrana proti přepólování
 • reakční doba max. 10ms
 • IP67 včetně vybrané akustické signalizace, jinak alarm IP50

Možnost univerzálního napájení je zajímavá.

 

 

BANNER TL50H sloupový indikátor 


V typové označení sloupu je zakódováno pořadí barev, barva samotného těla sloupu (na výběr je ještě šedá), svítivost a podobně. Celé označení mně ze začátku nepřipadalo zrovna přívětivé, ale výrobce má na webu konfigurátor, s pomocí kterého určíte typové číslo přesně. Teoreticky, prakticky to vyzkoušíme přímo na našem kusu, tedy TL50HGRBAQ.

BANNER TL50H sloupový indikátor 

 

Odkaz na konfigurátor najdete na konci článku, stačí v něm zaškrtat jaké barvy a v jakém pořadí je chcete mít, intenzitu svitu, zvolit zvukový alarm, připojení a barvu těla. Tlačítko "Get model number" nám pak po stisknutí v horní části "vysype" patřičné modelové a objednací číslo včetně manuálu a nákresů. Funguje to bezvadně a přesně.

Můžete zkusit, jestli se Vám to nepodaří nějak "doblbnout".

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Uchycení sloupu kdekoliv a v podstatě jakkoliv zajistí velké množství různých držáků a uhelníků, které se objednávají zvlášť.  

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Nejzajímavější ale jistě bude ukázka, jak sloup svítí. Červená barva dělá fotografování bez filtru trochu potíže, ale i tak je vidět, že intenzita světla je velmi vysoká a světlo je rovnoměrně rozptýlené po celé aktivní ploše.

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Pokud rozsvítíte všechny signalizace najednou, nedochází k nežádoucímu překrývání světelných barev.

Zažil jsem to před pár lety u sloupu jiného výrobce, kdy jedna barva silně ovlivňovala druhou. Na reklamaci prodejce sdělil, že musím svítit vždy jen jednou barvou. Od té doby jsem tam už nic nekoupil.

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Zelená barva je taky dostatečná. Jen je potřeba si uvědomit, že sloup se konfiguruje dopředu a po dodání se jednoduše nedá už pořadí a počet barev vyměnit.

Ono to ani ve většině případů není potřeba. 

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Ohledně dalších světelných sloupů máte na výběr různé typové varianty, z ostatních signalizací je toho k dispozici tolik, že se to snad ani nedá využít.

BANNER TL50H sloupový indikátor 


Video ukázka sloupového indikátoru TL50H. 

Klikněte si zde pro zvětšení obrazovky.


Závěr: 

S tímto indikátorem se Vám nestane, že by nebyl vidět ani ve venkovním prostředí. Menší, ale dostatečné rozměry zajistí jeho umístění i do omezeného prostoru a zvuková signalizace, řečeno slovy angličana, "není vůbec špatná".

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Prodejce produktů Banner u nás:  http://www.turck.cz/

Technické parametry TL50H a další informace: http://www.bannerengineering.com/en-US/products/112/Lighting-Indicators/775/Tower-Lights

Konfigurátor světelného sloupu TL50: http://www.bannerengineering.com/en-US/config

Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209