• Blaja
  • Archiv
  • Software Step7 pro Siemens PLC a podpora Windows7 64bit

Software Step7 pro Siemens PLC a podpora Windows7 64bit

  • neděle, 01 leden 2012 03:00

 Logo software Software Step7 pro Siemens PLC a podpora Windows7 64bit.

V závěru roku 2011 nás Siemens překvapil vydáním další podpory pro 64bitové verze Windows7. Zkusíme si shrnout, co již existuje a na co se ještě čeká. 

Obligátní potíže s novými notebooky a jejich operačním systémem W7, kde instalace Siemens software pro PLC skončila mnohokrát ve slepé uličce, již snad pomalu ubývají.


Ještě než přistoupíme k úplným novinkám, pro klasický Step7 V5.5  je od podzimu k dispozici RS1, který zajistí podporu i pro 64bitové Windows7. Jak je uvedeno v popisu, SP1 pro podporu 64bit nestačí, instalujte na čistý 64bitový PC nebo nejprve Step7 odinstalujte.

Tento balík a podrobný popis si najdete zde

Pokud ale funguje Step7 V5.5+SP1 na W7 32 bitech, ve většině případů není důvod ke změně.

Step7 a 64bit podpora

Jenže stále více se instaluje nová verze Step7, tedy V11 a to jak Basic, tak Professional. Ta si zatím s 64bitovou podporou starosti nedělala, ale pod stromeček Siemens uživatelům uvolnil SP2, který již tuto podporu obsahuje. Uvedený SP2 pro Step7 V11 najdete tady.

Osobně bych ale zatím ještě zůstal u Step7 V5.5. Bohužel se množí případy, kdy dodavatel předá stroj s PLC Simatic S7 a naprogramován Step7 V5.x. Zákazník ale potřebuje něco pro úpravy programu a je mu různými dodavateli doslova vnucen Step7 V11 s tím, že se program zkonvertuje a je to. I zde v diskuzi se můžete dočíst, jak takové konvertování často funguje v praxi. Co pak už můžete někomu poradit, notebook a software koupený, takže...

Step7 a 64bit podpora

Co vše uvedený SP2 pro Step7 V11 obnáší a podporuje, včetně komunikačního spojení s PC najdete v pdf-ku, které je zvlášť zde pro verzi Basic a zvlášť tady pro verzi Professional.

Velmi doporučuji přečíst před koupí a nějakou instalací.

Step7 a 64bit podpora

Připomínám jen, že Step7 V11 obsahuje podporu i pro PLC Simatic S7-1200 a zároveň s jeho SP2 vychází nové firmwary V2.2.0 pro CPU řady S7-1200. Ty najdete tady.

Jestliže není všem přesně jasné jak která verze Step7 Basic/Professional podporuje které PLC Simatic, z níže uvedené tabulky je to již srozumitelné.

Step7 a 64bit podpora

 

Abychom nezapomněli na starší, ale stále hodně používané a prodávané PLC Simatic S7-200, tak pro Software Step 7 Micro/Win je k dispozici poslední plánovaný Service Pack s označením SP9. Mezi nejdůležitější novinky patří také podpora nových Windows 7 (Home, Premium, Ultimatet). Podporovány jsou jak verze 32 bitové tak 64 bitové.

Ovšem Tento Service Pack není volně ke stažení na webu Siemens, ale pouze na vyžádání u obchodních zástupců společnosti Siemens, s.r.o. a distributorů Mikrosystémů.

 

Step7 a 64bit podpora 

Poznámka k instalaci Step 7 Micro/Win SP8 a nižší na PC s Windows 7:

Pokud nemáte originální CD se Step 7 Micro/Win SP9, který již přímo podporuje Win7, je nutné postupovat podle následujícího návodu:

  • Nainstalujte Step7 Micro/Win na operačním systému, který je Vaší verzí Step 7 Micro/Win podporován
  • Nalezněte soubor “microwin.exe“ nebo “microdos.exe“ a překopírujte ho na flash disk
  • Vložte flash disk do PC s Win7 a překopírujte soubor “microwin.exe“ nebo “microdos.exe“ do stejné adresářové struktury jako na starém PC
  • Spusťte upgrade se Service Packem SP9.
 

Závěr:

Takže snad již v letošním roce proběhne přechod na 64 bitové OS bez potíží. I když záleží na to co děláte, pro jednodušší aplikace s PLC Simatic to asi půjde, ale komplikovanější úlohy a speciální moduly k PLC budou stále vyžadovat spolehlivý Step7 V5.x. Rozhodně si ale vždy pečlivě rozmyslete co koupit, záleží totiž velmi i na zařízeních které budete udržovat, tedy jakým softwarem pro PLC jsou programovány.

Jaroslav Blažek


 
Blaja automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209