• Blaja
  • Archiv
  • Spider 2 regulátor hydropohonů Hägglunds na Profibus DP

Spider 2 regulátor hydropohonů Hägglunds na Profibus DP

  • úterý, 25 prosinec 2007 03:00

Logo pohon Spider 2, regulátor hydropohonů Hägglunds na Profibus DP.

Zatímco dříve byl regulátor pro hydropohony Hägglunds vybaven Profibus DP rozhraním na bázi periferií WAGO systému, nový regulátor již má vlastní komunikační kartu a tím i rozšířené možnosti.

Nejedná se o nějakou novinku, jen jsem s tím ještě neměl možnost dělat, až teď v aplikaci dvou Spiderů na Profibus DP u Simatic S7-400. Většinu informací najdete na webu výrobce Hägglunds Drives, ale některé věci se tam nedočtete. Nový regulátor má i vlastní software pro nastavení a hlavně zálohování všech parametrů. To mě zajímalo, hlavně z hlediska komunikace Profibus DP. Takže díky technikovi firmy Hägglunds, který mě s tímto krátce seznámil, vznikl tento článek. Software není volně šiřitelný, takže uvádím jen několik obrázků s popisy pro představu co a jak. GSD soubory jsem dal pro jistotu na download.


Nic se neinstaluje, vše jede po spuštění exe souboru v adresáři. Je vidět že software se vyvíjí od verze 4.0. Spojeni s regulátorem je přes klasickou RS232.

5kB

Celý nástroj má dvě okna, levé je pro výběr jednotlivých částí pohonu a v pravém potom parametry.

8kB

Celkem mě překvapila velká možnost instalace komunikačních modulů, dokonce i Profinet, který jsem v žádném případě nečekal. Jeho volba je až na posledním místě, takže není na obrázku vidět. V software ale není přehledně zobrazeno detailní nastavení protokolu, takže musíte věřit popisu komunikace, který je mimochodem velmi podrobně zpracován, včetně obrázků pro nastavení ve Stepu7. K dispozici máte pevných 52 Bytes ke čtení a 28 Bytes pro zápis. Je to dostatečné množství, některé byte nemá ani výrobce obsazen. Ne vždy ale vše pasovalo podle popisu, technik Hägglunds Drives musel upřesnit význam některých bitů na místě. 10,5kB

Tady je vidět, co vše je možné nastavit a zálohovat. Chyběla bohužel možnost načíst nějakou sadu zakladních paremetrů pro jednotlivé režimy. Ovšem nějaké větší zásahy od uživatele se nepředpokládají, jednotlivé parametry "míří" přimo do registrů regulátoru a pro uživatele není k dispozici popis těchto registrů. A k blokovým schématům s jednotlivými parametry, jak je znáte z měničů, není možnost se dostat. Viděl jsem je, ovšem jsou k dispozici jen technikům firmy, a ne uživatelům.

7kB

Všechny parametry se dají zobrazit najednou v textové formě a následně vytisknout. 10kB

Software ještě obsahuje nástroj na aktualizace firmware regulátoru. To už je ale plně v rukou techniků firmy Hägglunds Drives. 6kB

V HW konfiguraci Stepu7 použitý gsd soubor "HMS_1003" pro komunikaci fungoval na první pokus. Taky spojení na 1,5Mbit jelo ihned, jen správně zapojit kabely a použít dobré konenktory. 10kB

Závěr : Není to nástroj pro detailní ladění a monitorování pohonů. Nejvhodnější použití pro uživatele je jen zálohování a znovunahrání parametrů v případě výměny regulátoru. Bez toho by to bylo asi velmi problematické, neboť jak je uvedeno výše, spousta parametrů míří do nic neříkajícího označení vnitřních registrů.  

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209