Štíhlý frekvenční měnič Altivar 32

  • čtvrtek, 21 červen 2012 04:00

Logo pohon Štíhlý frekvenční měnič Altivar 32.

Altivar 32, ve svém štíhlém formátu, přináší již dva roky řadu vylepšení pro regulaci otáček asynchronních a synchronních motorů bez zpětné vazby v rozmezí 0,18 až 15kW.

Altivar 32

Schneider Electric se tímto měničem formátově vymyká ostatním ze své řady. V oblasti menších výkonů dokáže svými rozměry zefektivnit zastavěnou plochu v rozvaděči při použití více pohonů. Neméně zajímavé jsou komunikační možnosti zvláště s využitím Bluetooth rozhraní a možnost využít zabudované jednoduché logické funkce PLC v každém měniči - tzv. ATV logiku.


Nejmenší verze je široká 45mm a pokryje výkonovou řadu od 0,18 do 1,5kW, od 2,5kW do 4kW je rozměr 60mm, 150mm pokračuje od 5,5kW do 7,5kW a největší od výkonu 11kW do 15kW potřebuje 180mm v rozvaděči. Výškově nejužší verze zaberou 317mm, při hloubce zhruba 250mm. 

Altivar 32 existuje v provedené pro jednofázové napájení 200-240VAC, nebo třífázové 380-500VAC.

Altivar 32 


Pro nejpoužívanější výkony motorů do 1,5/4kW se dá poskládat takový "autobus" šířky jen 270/360mm. Vertikální montáž je podporována bez bočních rozestupů.

Altivar 32 


Pokud pro nastavení nechte používat software SoMove, který v Lite verzi nabízí Schneider Electric zdarma ke stažení na webu (bude o tom řeč dále), nebo potřebujete jen opravit nějaký parametr, můžete využít ovládání na měniči a jednořádkový displej.

Další varianta je použít rozhraní bezdrátového připojení Bluetooth, signalizaci jeho aktivity je možné vidět nad displejem vpravo.

Altivar 32 


Eventuálně výrobce nabízí jako doplněk k měniči externě připojitelný LCD grafický terminál.  

Altivar 32 


Zajímavá je možnost montáže měniče naležato s otočením řídící jednotky.

Altivar 32 


 

Konfigurace měniče nebo aktualizace firmware, je možná bez vybalení z přepravního obalu s použitím Multi-Loaderu, tedy přípravku pro práci s parametry a firmwarem měniče Altivar 32.

Podobnou možnost nabízí také měniče Controltechnic.

Altivar 32 


Všechny svorky a přepínače pro konfiguraci a ovládání měniče jsou pod krytem, ze spodní strany se pak může zasunout ještě komunikační modul. 

Modbus a CANopen jsou zabudovány ve standardu, další moduly můžete mít ve variantě:
- CANopen Daisy Chain (pro jednoduché sériové připojení k PLC )
- EtherNet/IP - Modbus TCP (zdvojený port)
- Profibus DP
- DeviceNet
- EtherCat
- atd 

Altivar 32 


Tohle je modul pro Profibus DP komunikaci třeba s PLC Simatic S7. K tomuto modulu je na webu samozřejmě GSD soubor a podrobný manuál, takže nemusíte mít strach, že byste něco nezvládli.

Altivar 32 


GSD soubor se instaluje do HW konfigurace Step7 standardně, měnič pak najdete ve složce Schneider Electric jako ATV32. Nabízí acyklický PROFIdrive telegram, ovšem pro většinu uživatelů bude přijatelnější standardní cyklický telegram 100 nebo 101. Ten je také přednastaven v měniči, jak uvidíme dále.
 

Altivar 32 


Já jsem pro Vás na ukázku típl obrázek s PROFIdrive telegramem, ale zkoušel jsem vložit a zkompilovat samozřejmě všechny varianty telegramů.

Altivar 32 


Nezbývá než vyzkoušet instalovat software pro práci a parametry měniče a ATV Logikou, kterou lze částečně nahradit funkce jednoduchého PLC. Nabízí totiž samostatně konfigurovatelný program, neboli task, který běží v měniči nezávisle na jeho vnitřním firmware. Podobně jako u měničů Omron, nebo Siemens s DCC chart.

Instalace je standardní, jen vždy použijte zákaznickou instalaci, která nabídne výběr ze všech měničů podporovaných tímto nástrojem. Všechny ostatní se dají vždy instalovat později.

Altivar 32 


Ovšem pozor, nástroj SoMove je k dispozici zdarma, ale je nezbytné jej zaregistrovat na webu. Na tento úkol máte 4 dny, pokud to nestihnete, zbývá nová instalace a přehrabování se v registrech Windows. Registrace se neudělá klikem na "Yes", ale trochu jinak. Nebýt bezvadné technické podpory Schneider, tak jsme na to ani nepřišli, tenhle ten krok není zase tak úplně srozumitelný.

Altivar 32 


Nejedná se ale o nic složitého, stačí spustit SoMove a přes menu "Help" se dostat k "About".

Altivar 32 


Tady je ten lehce zakopaný pes, v záložce licence je nezbytné spustit "registračního kouzelníka". Opravdu tady bych žádnou registraci nehledal, ale je to tak.

Altivar 32 


Konečně si můžeme vybrat, jak software zaregistrujeme. Samozřejmě nejlepší je to přes web, ostatní verze jsme ani nezkoušeli.

Pokud ale chcete používat SoMove na počítači, který nemá připojení k internetu, budete muset použít registraci přes e-mail a pak zadávat registrační čísla.

Altivar 32 


SoMove se připojí k registračnímu formuláři na internetu, vyplníte několik řádků s nezbytnými informacemi a potvrdíte. O úspěchu celé akce Vás pak bude informovat otevřené okno.

Altivar 32 


Jak je vidět registrace je úspěšně dokončena. Původně jsem byl z tohoto postupu trochu rozpačitý, ale po provedení procesu je třeba říci, že je to velmi jednoduché a hlavně rychlé. Opravdu za několik sekund je vše hotovo a máte pokoj.

Vždycky je totiž něco za něco, software máte zdarma, stačí registrace. Jiný výrobce má software placený, tam ale taky musíte zadat Vaše údaje a zaplatit fakturu.

Altivar 32 


Hlavní nabídka programu po spuštění, stačí si vybrat, co chceme udělat.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Altivar 32 


V novém projektu zkusíme vložit měnič, vybrat správný výkonový model a jeho options, vyzkoušel jsem klasickou komunikační kartu pro Profibus DP.

Altivar 32 


V jednotlivých záložkách pak můžeme sledovat provoz měniče, nastavovat jednotlivé parametry, číst poruchy a tak dále, jak ještě uvidíme.

Altivar 32 


Ukázka nastavení parametrů měniče, vše je intuitivní a jednoduché.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Altivar 32 


Adresa Profibus je v defaultu nastavena na 126, stejně jako komunikační telegram na 100, tedy na nejběžnější variantu, vhodnou pro velké množství aplikací. V manuálu ohledně této komunikace najdete přímo hotové kousky programu Step7 pro PLC Simatic S7.

Altivar 32 


K dispozici je také, podobně jako u ostatních výrobců, grafické sledování parametrů v měniči využitelné například pro detailní naladění regulačních smyček, nebo cokoliv jiného.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Altivar 32 


Ovšem měnič má implementovány i ve standardní verzi bezpečnostní funkce, které se nastaví přímo on-line v měniči. K dispozici máte funkci STO - bezpečné odpojení momentu, dále SLS: bezpečně omezené otáčky a SS1: bezpečné zastavení 1. Vše je znázorněno graficky v patřičné záložce software. Navíc funkce SDI (bezpečný směr) je součást funkce SLS.

Tyto bezpečnostní funkce je možné libovolně kombinovat, redundance je zajištěna použitím
dvou logických vstupů a externí bezpečnostní modul není ve většině případů, potřeba.

Měnič splňuje bezpečnostní normy Úroveň integrity bezpečnosti (SIL1, 2, 3) dle ČSN EN 61508 (části 1 a 2) a Úroveň vlastností (PLd) dle ČSN EN ISO 13849-1/-2, kategorie 3.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Altivar 32


ATV logika je využitelná v každém měniči. Jedná se o samostatné programy - úlohy, které umožní provádění logických a aritmetických operací, definování časovačů, čítačů, komparátorů atd. Každá úloha může běžet před cyklem měniče, po cyklu měniče, nebo na pozadí nezávisle na chodu měniče. Tím se dá dosáhnout dokonalejší přizpůsobení pohonu dané aplikaci.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Altivar 32


ATV Logic je konfigurovatelný v prostředí SoMove v patřičné záložce, jako vstupní data do programu se definují tzv. virtuální porty. Tady není funkční kontextová nápověda, pro ukázku a nápovědu jak vše konfigurovat je nutné využít menu "Help", kde je k dispozici celý manuál k programování těchto úloh. Je dobré si jej přečíst. 

Altivar 32


Jako obvykle u takových nástrojů je nutné před použitím použít kompilátor programu, který vše překontroluje a ohlásí eventuální chyby.

Altivar 32


Závěr:

Na to že se jedná o jednoduchý měnič pro nejběžnější aplikace, máte k dispozici přece jen něco navíc, šikovný rozměr, komunikační varianty, implementované bezpečnostní funkce, ATV Logiku. To vše za jednu cenu. Někomu může scházet možnost připojení enconéru zpětné vazby otáček, ale to už záleží na skutečné aplikaci.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Schneider Electric Česká republika: elektrické pohony 

Schneider Electric Česká republika: měnič Altivar 32 

BLAJA automation portal
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209