SW nástroj WinPLC7 pro PLC VIPA

  • pondělí, 21 září 2009 04:00

 Logo software Softwarový nástroj WinPLC7 pro programování PLC VIPA.

Pro PLC VIPA, které se dá výborně programovat i ve Stepu 7, existuje samostaný nástoj WinPLC7. Ten umožňuje programování bez Stepu 7 a je cenově někde jinde než Step. Zkusil jsem to a pokud začínáte, nebo máte jen několik aplikací s PLC a nechcete investovat do Stepu7, není to špatná varianta.

Celý nástroj nezabere na disku více než 200MB a instalace je rychlá a přehledná. Popis SW je na německé webu tady a ostatní nástroje jsou zde a poslední demoverze na vyzkoušení je tady. Další potředné věci jako gsd soubory, firmware do PLC atp. jsou potom zde. Vyzkoušel jsem jen několik funkcí, na detailnější rozbor není ani prostor a ani zájem.


Instalace jede bez potíží, neměl jsem sice úplně poslední verzi, ale rozdíl nebude podstatný pro vyzkoušení.

5kB

Během několika minut je vše nainstalováno OK a bez potíží.

5kB

První spuštění překvapí nastavením jazyku zobrazování, nemusíte to už potom pracně hledat.

5kB

Samotné prostředí nijak nepřipomíná Step7 (ani nemůže). Otevřít se dá jen projekt vytvořený ve WinPLC7, tedy nejde otevřít přímo projekt ve Step 7. Jak je vidět Siemens projekty se dají importovat, import funguje bez potíží. Dokonce se dají načíst i syrové binární soubory.

Importoval jsem testovací program, kterým jsem zkoušel VIPU se Stepem 7, viz. článek tady.

13kB

Už se to zadrhlo. Není nic stejné a v LADeru nepřidáte více výstupů než jeden. Trvalo mě než jsem to pochopil, je to nelogické. Nejsem si ale jist, zda na to není nějaká finta, běžnými prostředky a hledáním jsem nepřišel na to jak dostat na segment více výstupů. Někdo to vůbec nepoužívá, jiný zase pro úsporu segmentů a přehlednost v on-line režimu ano.

To jsou ovšem kosmetické věci, programování je stále stejné a přijdete na to během chvilky. Jen se naučit "chodit" v WinPLC7 chce trochu trpělivosti a zkoušení, jak bude uedeno dále. 

9kB

Ale hlavní je spojení s PLC. Protože VIPA má na sobě MPI a ethernet port, tak jsem samozřejmě zkusil vše dostupné. MPI přes CP5512 a klasickým nastavením jaké znáte ze Stepu 7. V roletovém menu nahoře si jen nakliknete co se pro komunikaci bude používat, tady "Simatic NET". Jede to okamžitě bez starostí.

10kB

Konečně zkusíme ethernet s obyčejným LAN kabelem za pár korun. Stačí jen klepnout správnou IP adresu a frčí to jako po másle. Taky slot, ale ten je téměř vždy stejný.

12kB

Pro HW konfiguraci je zvlášť nástroj, podobně jako ve Stepu 7. Tam jsem se trochu zamotal, proto jsem ji zkusil raději načíst přímo z PLC.

13kB

Takhle se potom celá HW konfigurace po úspěšném načtení zobrazí.

13kB

Zpět do editoru programu. On-line režim jede klepnutím na stejnou ikonu brýlí jako u Stepu 7. Proč je v liště napsáno off-line když to jede on-line nevím, nemusíme si s tím lámat havu, každý vidí čísla a barevné zvýraznění.

8kB

Tohle je hezká funkce, ale ukrytá pod dalším menu. Pokud jste zvyklí na názvy ze Stepu 7, tady se ke stejným funkcím dostanete přes úplně jiné menu, chce to poprvé trochu hledat a zkoušet.

10kB

Tak zvaný "vaťák", neboli VAT tabulka proměných.

8kB

Module state = Modul information. Trvalo mě chvíli než jsem našel a obsahuje všechny známé funkce.

8kB

"Křížovky" jsou bezvadné, jak je vidět v jednom okně si zvolíte co a jak. Tohle se mě líbilo, jednoduché a funkční.

11kB

Ještě ukázka z nápovědy. Silně mě připomínala začátky tvorby webových prezentací před x lety, kde varianta s "kroužkovým blokem" oddělujícím menu od textů byla velmi populární.

16kB

A ještě na konec okénko s verzí nainstalovaného software. Teď je myslím poslední verze 4.32. 

6kB

Závěr : Ti kteří znají a pracují se Stepem 7, pro ně tohle asi nebude, udělají a naprogramují si VIPU ve Stepu 7. Ovšem jinak je to zajímavé. A to jsem se nezmínil třeba o simulátoru, který je implementován přímo do WinPLC7 a funguje okamžitě bez potíží. 


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209