TP270 - dotykový panel Siemens

  • středa, 07 leden 2004 20:51

Logo HMI + Scada TP270 - dotykový panel Siemens : trochu jinak než TP27.

Dotykový panet Siemens TP270 je opravdu trochu jiný než starý TP27/37, takže několik hlavních postřehů najdete níže.
Hlavně mě zajímala komunikace a možnosti nahrávání aplikace do panelu, neboť běží pod Windows CE, což je nejpodstatnější změna proti straším typům.

Protože tento panel mám přímo v projektu, půjčil jsem si jej z výroby a vyzkoušel na stole s CPU S7-315DP a verzí ProTool, kde je již tento panel v nabídce zařízení.

2kB

Krabice ve které jej dostanete je přimo obrovská, bohužel jsem neměl k dispozici digifoto, stálo by to za fotku.

2kB

Pozor, kabel na propojení s PC přes serial link, je jiný než pro starší modely, Siemens nahradil IF2 konektor 15pin, konektorem 9pin. Ale zapojení je standartní 2-3,3-2,5-5 Z/Z.
První pokus o nahrání po zapnutí panelu funguje bez problémů i na 115kBit, nezapomeňte jen nastavit komunikaci v ProTool na "Serial".
Zatržítko "Enable upload" nechejte zatím volné, bude o něm řeč dále!
6kB

Potom už si můžete vychutnat "blesky" v animaci, která doprovází nahrávání aplikace do panelu. Jako obvykle první nahrání trvá dlouho (přenáší se toho moc a moc), ale potom již je to přijatelné. 7kB

Pokud v nastaveni WinCE v menu "Ovládací panely" >> "Transfer" necháte vše standartně (hlavně zatržené "remote control" u nastavení komunikace), poté po povelu "download" v Protool se runtime v panelu ukončí a nahraje se tam změněný projekt. Samozřejmě se vše opět samo spustí. Toť příjemná změna, není nutno již přepínat panel do módu "transfer".
Samozřejmě mód "transfer" jde zapnout butonem (není předdefinován, musíte si jej vyrobit) přímo z nějaké obrazovky, jako dříve.
6kB

A dále už můžete zvolit pro download projektu do panelu co chcete (viz obr. vpravo). Vyzkoušel jsem ještě MPI 1,5kB(chodilo bez problémů ihned) a PROFIBUS DP. Tam to bylo trochu zamotané, neboť na straně PC jsem musel přepnout nastavení CP5511 do módu "auto" a na straně TP270 v "Ovládací panely" >> "Transfer" bylo stále nastaveno MPI a volba PROFIBUS tam ani nebyla, ale musela se zapnout ještě pod butonem vpravo. Pak se to rozběhlo, ikdyž nastavení "Transfer" ukazovalo stále tvrdošíjně MPI.
Nezapomeňte, že při zvolení jiné komunikace v ProTool, musíte ručně nastavit stejnou v TP270 v menu "Ovládací panely" >> "Transfer" !
 

Nakonec jsem chtěl zkusit upload projektu z TP270 do PC, ale to se mi nepodařilo rozchodit, ikdyž to vypadalo 3kBmnohdy nadějně, vždy to skončilo v lepším případě hlášením vpravo a v tom horším došlo k poškození aplikace v panelu, kterou jsem musel znovu nahrát.
A pokud jsem zatrhl "Enable upload" v nastavení komunikace v ProTool, tak jsem nedokázal nahrát aplikaci do panelu, téměř vždy panel "zkolaboval". Spíše jsem ale něco zapoměl nastavit, mělo by to totiž chodit, když je ta funkce v nabízených možnostech.
 

Změn je ještě více a více, např. není v nastavování bitu z TP již funkce "Set bit když je buton stisknut", ale musíte definovat nastavení bitu při stisknutém butonu a zvlášť resetování bitu při volném butonu, a tak dále.
Pokud jste dělali starší TP panely nebo OP panely, tak na další změny lehce přijdete sami.
Při použití sériové linky, MPI portu nebo Profibus DP pro nahrání aplikace do panelu, není nijak podstatný rozdíl v rychlostech, stačí proto sériová linka, která funguje bez problémů na 115kBitech.


Více z této kategorie: « TD17 Siemens Easyview500 »
Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209