Update firmware do CPU Simatic S7-400

  • sobota, 01 září 2007 04:00

Logo automaty Update firmware do CPU Simatic S7-400

 Že se dá v CPU Siemens řady S7 upgradovat firmware je známá věc. Ovšem zkusit to, je něco jiného, dost lidí se toho obává, ale je to celkem jednoduché. Byl jsem nucen tento úkon udělat na CPU 414-3XM05 a tak si přečtěte několik postřehů z celé akce.
V první řadě si ujasněte proč to chcete udělat a podívejte se na webu, co nový firmware pro CPU přinese. Mnohdy přidá další funkce a opraví některé chyby starších firmwarů. Všechny detaily a soubory s firmwarem, jsou ke stažení na webu Siemens, konkrétně k mé CPU je
najdete zde.


 Hned z kraje upozorňuji, že firmware v CPU je něco jiného než CPU uvedená v HW konfiguraci Stepu 7. Tam klidně můžete mít již verzi 5.1, ale ve skutečnosti je v CPU starší verze. Taky není samozřejmé, že nově koupená CPU má automaticky nejnovější firmware.

 Na výše zmíněném webu Siemens si stáhněte exe soubor s firmwarem pro patřičnou centrálu. Na mou 414-3XM05 je k dispozici poslední verze s označením 5.1.1.

 Je vidět že rozdíly proti verzi 5.1.0 nejsou veliké.

Ovšem proti verzi 5.0.3 už je toho podstatně více a je zbytečné to tady uvádět, zabralo by to dost místa, proto více na webu.

46kB

 Jsou dvě možnosti jak postupovat. První je nahrát nový firmware na paměťovou kartu, tu pak vložit do PLC. Po zapnutí se firmware přenese do CPU. Tato varianta (kromě nahrání na paměťovou kartu) nevyžaduje Step 7, ani spojení s CPU. 

Druhá možnost je připojit se na centrálu a z menu HW konfigurace provést nahrání firmware. Zkoušel jsem tuhle druhou variantu. 

Takže v HW konfiguraci, v menu PLC vybrat "Update Firmware".

26kB

 Nejprve upozornění o smazání všech dat v CPU, pak najdete složku se firmwarovými soubory a už to frčí.

Je vidět, že nástroj si našel CPU starší verze 5.0.3.

12kB

22kB

 Netrvá to dlouho a pokud se vše dokončí úspěšně, můžete si přečíst co se Vám do CPU nainstalovalo, konkrétně mě firmware verze 5.1.1. Ještě pro aktivaci je třeba centrálu vypnout a zapnout. 35kB

 Pro zajímavost ještě detail souborů s firmwarem po rozbalení staženého 4143XM05_V511.exe. 24kB

Závěr : Jestli je potřeba funkci, kterou upgrade řeší, s chutí do toho. Jen vše řádně zazálohujte, hlavně datové bloky, kde jsou kolikrát informace z provozu a v běžném programu jsou jen default hodnoty. Aby jste třeba nepřišly o všechny receptury a podobné data. 


Pro psaní komentářů se přihlašte

Kontakt

email : blaja @blaja.cz
email reklama: info @blaja.cz
email adresy bez mezery 
před zavináčem

Jaroslav Blažek
Štěpánská 1888
755 01 Vsetín
+420 608 180 209